Sněmovna varuje politiky i novináře před spalničkami, objevily se v místní restauraci

mp ČTK mp, ČTK
30. 1. 2019 17:27
Závodní jídelna v Poslanecké sněmovně je do odvolání zavřená kvůli výskytu spalniček u personálu. Do odvolání budou všechna ostatní gastronomická zařízení určena výhradně pro stravování poslanců. Varování dostali nejen poslanci, ale i zaměstnanci a novináři. V případě onemocnění je povinná hospitalizace, nemoc je totiž vysoce nakažlivá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Kristýna Padrtová

"Restaurace Sněmovní 4 je s okamžitou platností uzavřena, závodní stravování (obědy, večeře) je do odvolání zrušeno i v restauraci Sněmovní 1," informuje leták vyvěšený v Poslanecké sněmovně.

Vedení jídelny také vyzvalo všechny, kdo navštívili restauraci v době od 18. ledna a mají podezření, že by nemocí mohli trpět, aby si nechali zkontrolovat hodnoty protilátek v krvi. "Existuje možnost přenosu infekční choroby na další osoby," varuje vedení jídelny.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Inkubační doba, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je zhruba sedm až 21 dní. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek.

Restaurace sněmovna
Restaurace sněmovna | Foto: Radek Bartoníček

V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Nemocných spalničkami bylo loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 víc než v předchozím roce. Více bylo jen v roce 2014, kdy lékaři zaznamenali 221 případů. Nejvíc případů bylo podle hygieniků v Praze, kde léčili přes 100 nemocných. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy