reklama
 
 

Poslanci jednali o klimatické dohodě. Plán v Paříži vyjednával i Obama, Trump ho teď odmítá

19. 1. 2017
Čeští poslanci ve čtvrtek jednali o Pařížské klimatické dohodě, úvodní kolo debaty ale ani napotřetí nedokončili. Soubor opatření má udržet globální oteplení pod dvěma stupni Celsia oproti době před průmyslovou revolucí. Mezi signatáři jsou i USA, které patří mezi vůbec největší producenty skleníkových plynů na světě. Jestli ale Spojené státy budou úmluvu skutečně dodržovat, není jisté. Nastupující prezident Donald Trump totiž dlouhodobě pařížskou dohodu odmítá.

Praha – Česko patří mezi téměř dvě stovky signatářů úmluvy, která oficiálně začala platit v listopadu loňského roku. A vládní koalice opatření, která mají udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia, podporuje. O pařížské klimatické dohodě ve čtvrtek jednali poslanci, úvodní kolo debaty ale ani napotřetí nedokončili.

Česko v současnosti produkuje ročně 12 tun oxidu uhličitého na osobu ročně. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce ale toto číslo výrazně snížit. Vláda proto chystá celou řadu opatření. "Například snižování emisí díky programu zateplování domů v programu Nová zelená úsporám, snižování emisí v dopravě díky podpoře čistých technologií, postupné uzavírání hnědouhelných elektráren, vyšší využití jádra a obnovitelných zdrojů energie nebo malé solární elektrárny v domácnostech," vysvětlil ministr.

Pařížskou klimatickou dohodu budou zákonodárci schvalovat jako klasický zákon, projde tedy celým kolečkem legislativního procesu. 

Trump: Pařížská dohoda je pro USA nevýhodná

Do této chvíle pařížskou dohodu ratifikovalo téměř 60 z téměř dvou set signatářských států. Mezi nimi jsou i globálně největší producenti skleníkových plynů – Indie, Čína a Spojené státy. Tam ale podle všeho čeká klimatickou úmluvu, kterou v Paříži vyjednával i prezident Barack Obama, ještě tvrdý boj.

Nastupující prezident Donald Trump ji totiž dlouhodobě odmítá. "Zrušíme pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování," řekl Trump na konferenci o energetice v Severní Dakotě. Podle něj je dohoda pro USA nevýhodná a jednostranná, protože Čína podle něj neplní své závazky. Trump také řekl, že chce odstoupit od plánu svého předchůdce Baracka Obamy na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let.

Zelená energie místo ropy

Kromě zbrždění globálního oteplování se signatáři dohody zavázali, že se lidstvo ještě v tomto století zbaví závislosti na fosilních palivech. Podle odborníků teď ale bude záležet na tom, s jakými konkrétními opatřeními jednotlivé vlády přijdou. A potřeba prý bude přísnost. Aktuální závazky, včetně těch, které předložila Evropská unie i Česko, by totiž prý nestačily ani na splnění cíle dvou stupňů Celsia.

autor: Veronika Neprašová | 19. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama