Poslanecká sněmovna je v exekuci. Kvůli pokutě pro bývalého šéfa NKÚ Dohnala

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 9. 2016 11:11
Poslanecká sněmovna čelí exekuci. Exekutora na ni poslali dědicové bývalého prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala, který před třemi lety zemřel. Důvodem je to, že sněmovna již čtyři roky a přes několik verdiktů soudu není schopna dokončit řízení o pokutě, kterou Dohnalovi udělila v roce 2010. Exekutor teď může sněmovně dávat opakovaně pokuty, sněmovna také – kromě běžného provozu – nemá nakládat se svým majetkem.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – S nadsázkou se dá říct, že bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal bojuje s Poslaneckou sněmovnou i po své smrti. Byť zemřel již v srpnu 2013, nyní sněmovnu poslal do exekuce – tedy přesněji jeho potomci. Důvodem je šest let stará pokuta. Tu kontrolní výbor sněmovny Dohnalovi udělil za to, že výboru nedovolil zkontrolovat hospodaření instituce, kterou vedl.

Dohnal sice padesátitisícovou pokutu zaplatil, ale současně se obrátil na soud. A ten rozhodnutí sněmovny o pokutě v listopadu 2012 zrušil a přikázal vše projednat znovu. Jenže to sněmovna i přes opakovanou výzvu soudu neudělala a stejně tak nevrátila ani peníze.  

Spor Dohnala se sněmovnou

Válka Dohnala se sněmovnou začala v roce 2009. Tehdy několik jeho podřízených upozornilo kontrolní výbor sněmovny na to, že Dohnal jako šéf instituce, která má dohlížet na hospodárnost jiných úřadů, zbytečně utrácí a sám si například nechává proplácet dva byty v centru Prahy či používá několik aut.

Výbor pak chtěl hospodaření NKÚ hlouběji zkontrolovat, ale Dohnal mu to neumožnil, a dostal proto od něj pokutu 50 tisíc korun. Dohnal poté stanul i před soudem - za to, že neumožnil kontrolu, dostal osmiměsíční podmíněný trest vězení a musel skončit ve funkci.

Soud proto na podnět Dohnalových dědiců poslal do sněmovny exekutora. "Sněmovna je povinna rozhodnout o žádosti o vrácení přeplatku na pokutě a náhradě nákladů exekuce," stojí v exekučním příkazu, který jí předminulý týden doručil soudní exekutor Jan Krejsta a jejž má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Může dávat opakovaně pokuty

Krejsta své náklady vyčíslil zatím na více než dvacet tisíc korun. "Na jednom ze sněmovních účtů byla zablokována částka ve výši 20 146,50 Kč," potvrdil ředitel tiskového oddělení sněmovny Roman Žamboch.

Do doby, než sněmovna svoji povinnost splní, může jí exekutor navíc dávat donucovací pokuty - první ve výši až sto tisíc korun, další už neomezené. Sněmovna také – kromě běžného provozu – nemá podle rozhodnutí exekutora nakládat se svým majetkem.

Předsedu sněmovny Jana Hamáčka zpráva o exekuci překvapila. "Samozřejmě jsem věděl, že se tu už několik let táhne spor, ale že je exekuce, slyším poprvé. Vyžádám si od kancléře sněmovny informace, proč kancelář postupovala, jak postupovala," řekl Hamáček.

Mluvčí Žamboch případ označil za pouhou mediální hru. "Právní zástupce Dohnalovy rodiny nesouhlasí s postupem Poslanecké sněmovny a jejích orgánů v celém případě a podal několik žalob, o kterých ještě nebylo v konečném řízení pravomocně rozhodnuto. Zároveň podal, a to v rozporu s právním řádem, i návrh na zahájení exekuce, proti němuž Sněmovna okamžitě podala návrh na její zastavení, o čemž musí rozhodnout soud," řekl.

Žamboch současně dodal, že Sněmovna v Dohnalově případu rozhodla – a to usnesením kontrolního výboru počátkem letošního června.

Advokát: Obcházení zákona, ostudné výmluvy

To ale advokát Dohnalových Václav Vlk popírá. "Kontrolní výbor se usnesl, že nemůže věc projednat. To není žádné rozhodnutí, jen obcházení zákona. Soud rozhodl, že dědicové jsou účastníky řízení a mají nárok na projednání věci," reagoval Vlk.

A Dohnalovým dal za pravdu i Nejvyšší správní soud. Ten koncem června zamítl všechny námitky sněmovny a potvrdil, že musí o pokutě znovu rozhodnout.

Sněmovna se přitom hájila například tím, že pokutu již odvedla do státního rozpočtu. A rozhodnout o jejím vrácení prý nemůže ani proto, že je již jiným orgánem než ten, který o pokutě rozhodl. V mezičase totiž byly volby a většina poslanců se vyměnila.

"Případné změny personálního složení nemohou mít vliv na existenci povinnosti rozhodnout, stejně jako u jiných správců daně," vyvrátil tyto námitky Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí 29. června letošního roku. "Ty výmluvy jsou úplně ostudné," poznamenal advokát Vlk.

To, že sněmovna bude muset vrátit i uvedenou pokutu a k tomu i úroky a desítky tisíc na nákladech řízení, je přitom podle Vlka evidentní. "Protože pan Dohnal zemřel v době, kdy pokuta nebyla pravomocná, nemohou to řízení už pravomocně ukončit. Ty peníze stejně budou muset vrátit," poukazuje Vlk.

A proč ji tedy sněmovna nevrátila a nezabránila tak současnému sporu? "Sněmovna peníze dosud nevrátila, protože nebylo skončeno probíhající soudní řízení o vrácení přeplatku pořádkové pokuty," uvedl Žamboch. Přeloženo: protože o vrácení pokuty žádá Dohnalova rodina u soudu, počkáme, jak ten rozhodne.

 

Právě se děje

Další zprávy