Sněmovna chce ovládnout NKÚ, tažení vedou komunisté

Petr Holub
8. 7. 2009 14:15
Hlavním nástrojem má být likvidace prezidenta Františka Dohnala, který upozorňuje na nesrovnalosti ve veřejných zakázkách
Muž, o kterého se hraje. František Dohnal: Ničeho jsem se nedopustil, trvá na svém.
Muž, o kterého se hraje. František Dohnal: Ničeho jsem se nedopustil, trvá na svém. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podle ústavy má být Nejvyšší kontrolní úřad čtvrtým pilířem demokracie. Poslanci všech stran však nyní personálními změnami usilují, aby podléhal parlamentu - podobně jako mediální rady či dozorčí rady různých rozpočtových fondů.

V čele tažení jsou současní komunisté a jejich předlistopadoví soudruzi v dresech ČSSD. Nejpozději letos na jaře se k nim přidali občanští a křesťanští demokraté.

Pokud poslanci ovládnou sedmnáctičlenné kolegium NKÚ, mohou zabránit tomu, aby se sporné veřejné zakázky kontrolovaly.

Logo NKÚ
Logo NKÚ | Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se na přehlednou grafiku:
Jaké je nyní složení kolegia NKÚ?

Bitva o NKÚ dnes probíhá jako souboj dvou mužů. Jménem sněmovny vystupuje předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM), který prezidenta Františka Dohnala v dubnu obvinil, že využívá luxusní byt a luxusní automobily a plýtvá na platech kontrolorů.

Až se Koníček vrátí

  • Sněmovna Koníčka v květnu pověřila, ať podá na Dohnala kárnou žalobu. Pokud se obvinění prokáže, může kárný Senát NKÚ poslancům navrhnout, ať prezidenta odvolají.
  • Koníček do konce června žalobu nepodal a pak odjel na dovolenou. Vrátí se na schůzi kontrolního výboru příští středu.
  • Na Koníčkově dovolené se zdržuje také policejní šetření.
  • V reakci na anonymní udání začala pražská policie hospodaření NKÚ zkoumat a podle mluvčího Tomáše Hulana zatím daleko nepokročila: "Čekáme, až nám přijdou výsledky parlamentní komise. Zatím jsme je neobdrželi."

Pověřil své kolegy z výboru Václava Snopka (KSČM), Jaroslava Fialu (ČSSD) a Libora Ježka (ODS), aby hospodaření NKÚ zkontrolovali.

Tříčlenná komise do dvou měsíců podezření potvrdila. Proto Koníčkův kolega z výboru Václav Šlajs (ČSSD) Dohnala vyzval k rezignaci. Šlajs byl stejně jako Fiala před rokem 1989 v KSČ.

Liberecký konflikt

Dohnal stížnost na plýtvání státními penězi odmítá, odstoupit nehodlá a naopak podal trestní oznámení za pomluvu na zmíněných pět poslanců.

Politické souvislosti nechce komentovat. "V současné době se NKÚ zabývá hned několika kontrolními případy, které nemusí být různým politickým stranám po chuti," uvedl pouze ve svém oficiálním prohlášení, kde také zmínil dvě sporné kontroly: přípravu mistrovství světa v Liberci a stavby dálnic.

V Liberci se podle únorové zprávy NKÚ utratily nezákonně desítky milionů a úřad dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele za podvod.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) přitom pořadatelům mistrovství ještě v prosinci, když už byla zpráva dokončena, přidělila mimořádnou dotaci 190 milionů. Topolánek i po zveřejnění kontroly organizátory mistrovství rozhodně hájil.

Kateřina Neumannová a premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci.
Kateřina Neumannová a premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Utrácení v Liberci nikdo nekontroloval, říká šéf NKÚ

Dálnice a pokladna

Zpráva o dálnicích kritizovala, že Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje každoročně desítky miliard korun na dálnice, aniž má k dispozici odbornou analýzu, které jsou skutečně potřeba.

Tuto zprávu kritizovali na dubnové schůzi kontrolního výboru poslanci Jan Bürgermeister (ODS) a Ladislav Šustr (KDU-ČSL), kteří jsou rovněž ve vedení dopravního fondu.

Druhá varianta napojení na dálniční okruh kolem Prahy s tunelem nepočítá
Druhá varianta napojení na dálniční okruh kolem Prahy s tunelem nepočítá | Foto: ŘSD
Čtěte také:
Kontrola: Oprava dálnic v Česku je pomalá a drahá

NKÚ letos v lednu zveřejnil i třetí výbušnou zprávu o projektu tzv. státní pokladny. Vytvořením nového softwaru pro státní rozpočet pověřil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) konsorcium v čele s IBM. NKÚ kritizoval, že zakázka jasně neříká, co má IBM vlastně vytvořit. Proto se může domluvená cena 2,4 miliardy korun výrazně zvýšit.

Kalousek smlouvu s IBM v únoru podepsal, obavy však potvrdil jeho nástupce Eduard Janota, který propustil ředitele projektu a přiznal, že zakázka bude dražší.

Levicový příliv

Levicové strany se snaží ovládnout NKÚ už od roku 2002, kdy ho přestal řídit první prezident Lubomír Voleník (ODS).

Členy kolegia volí sněmovna, může však hlasovat pouze o kandidátech, které navrhne prezident NKÚ. Voleník s několika výjimkami důsledně prosazoval odborníky se zkušenostmi z veřejné správy a z kontrolní oblasti.

Exposlanec ČSSD Miloslav Kala
Exposlanec ČSSD Miloslav Kala | Foto: Ondřej Besperát

To se změnilo po jeho odchodu, když vedení převzal viceprezident Dušan Tešnar (ČSSD) a do kolegia navrhoval levicové politiky. Dohnal se po svém nástupu v roce 2005 pokoušel situaci změnit, ale navázat na Voleníkovu politiku se mu podařilo jen jednou v roce 2006, když do vedení NKÚ prosadil zkušenou kontrolorku.

Loni v listopadu levice svůj tlak obnovila, když novým viceprezidentem zvolila dosavadního poslance ČSSD) Miloslava Kalu (svého zástupce prezident nenavrhuje). Pak několikrát odmítla dvě Dohnalovy kandidátky do kolegia.

Právě Kala vedl protidohnalovskou opozici v kolegiu, které nakonec poslalo Koníčkovi usnesení, že prezident žije nad poměry. "Pro usnesení jsem hlasoval," potvrdil Kala v televizi Nova.

Dohnalův hlas rozhoduje

Po konfliktech nad zprávami NKÚ se ukázalo, že Dohnal nemá v boji s levicí podporu ani mezi pravicovými stranami. V květnu hlasovalo pro jeho dvě kandidátky pouze 6 resp. 4 poslanci.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte:
Co poslanci Dohnalovi vyčítají? Prověří hospodaření NKÚ

Kolegium má dnes 15 členů. Vedle Dohnala ho tvoří 7 expertů, dalších sedm získalo funkci stranickou nominací. Z toho jsou čtyři sociální demokraté, jedna komunistka a jeden bývalý člen ODA. Ladislava Zemana nominovala před šestnácti lety moravská strana, v roce 2004 ovšem byl kandidátem ČSSD na prezidenta NKÚ.

Pokud Dohnal odstoupí nebo bude odvolán, získají politici v kolegiu poprvé v historii většinu. Při sedmi hlasech proti sedmi bude rozhodovat hlas viceprezidenta a exposlance Kaly. Kala pak může navrhnout sněmovně další kandidáty na tři volná místa v kolegiu.

 

Právě se děje

Další zprávy