Politika UNESCO vůči Izraeli je nenávistná, přestaňme platit příspěvky, vyzvali poslanci vládu

Domácí Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Domácí, Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 23. 5. 2017 16:21
Poslanci v úterý vyjádřili nesouhlas s rezolucí UNESCO o Jeruzalému, která podle nich popírá svrchovanost Izraele nad jeho hlavním městem. Kromě toho sněmovna na návrh poslankyně ODS Jany Černochové vyzvala vládu, aby organizaci přestala posílat příspěvky, dokud bude "pokračovat ve své nenávistné politice vůči Státu Izrael a bude i nadále podléhat politizaci".
Zeď nářků v Jeruzalémě.
Zeď nářků v Jeruzalémě. | Foto: iStock

Praha - Tvrdé usnesení, podle nějž by Česko nemělo platit příspěvky do UNESCO, schválili v úterý poslanci, podle nichž organizace vede "nenávistnou politiku vůči Státu Izrael". 

Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) poslancům předložil usnesení týkající se rezoluce UNESCO, která se věnuje Jeruzalému. Ta podle poslanců popírá izraelskou svrchovanost nad hlavním městem. Návrh poslanci schválili včetně dodatku poslankyně Jany Černochové (ODS), která navrhla, aby Česko zastavilo platby členských příspěvků UNESCO, pokud bude organizace v nenávistné rétorice proti Izraeli pokračovat.

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby zastavila veškeré platby členských příspěvků ČR organizaci UNESCO ze státních rozpočtů v letošním roce a aby tyto platby byly zastaveny i v letech nadcházejících, pakliže tato organizace bude pokračovat ve své nenávistné politice vůči Státu Izrael a bude i nadále podléhat politizaci," schválili na návrh Černochové poslanci.

Další politizace UNESCO

Podle Bartoškova návrhu je pak UNESCO zaujaté a nepřátelské k jednomu ze svých členských států. Poslanci schválením návrhu zapojili do konfliktu i vládu, kterou místopředsedův návrh vyzval k tomu, aby se zasadila o respektování Jeruzaléma coby hlavního města Izraele a zahájení přímých jednání mezi Izraelci a Palestinci.

"Pokračuje politizace organizace, která má primárně za úkol starat se o vzdělání, vědu a kulturu. V době, kdy všelijací extremisté likvidují ve jménu islámu buddhistické, křesťanské či jiné památky, by měla mít tato organizace práce nad hlavu. Místo toho věnuje svou pozornost a energii napadání jediného skutečně demokratického státu v regionu a tak nepřímo posilování jeho nepřátel," podotkl Bartošek.

Objektivní kritika

Ministerstvo zahraničních věcí považuje kritiku poslanců za objektivní. "ČR není členem výkonné rady UNESCO a tak se na tvorbě usnesení podílela jen v rámci koordinace pozice zemí Evropské unie," píše ve svém vyjádření.

"Návrh usnesení předkládaný Poslaneckou sněmovnou je ve své kritice UNESCO objektivní a výzva, která je pak přiložena, nejde nad rámec pozic zemí jako je Německo či USA," dodává ministerstvo.

K lidoveckému poslanci se připojili například Daniel Korte z TOP 09 či Jana Černochová z ODS. "UNESCO nepřísluší dělat politiku," prohlásil Korte s tím, že autoři protiizraelské rezoluce "dláždí cestu do Manchesteru". Jak známo, v Manchesteru byl v pondělí před půlnocí spáchán teroristický čin, při němž zemřelo dvacet dva lidí. Černochová prohlásila, že by Česko mělo přestat UNESCO financovat. "Uspořené peníze by mohly jít například na obranu," řekla.

UNESCO rezoluci k památkám ve východním Jeruzalému přijalo i přes ostré protesty Izraele loni v říjnu. Podle ní je Chrámová hora výhradně islámským místem. Po mnoho století tam ale stál hlavní židovský chrám a nyní zde stojí dvě významné mešity. Rezoluce pro Chrámovou horu ale používá pouze islámské názvy.

Text rezoluce navrhly Alžírsko, Egypt, Libanon, Omán, Katar a Súdán. Ve výboru s ní souhlasilo 24 delegací včetně ruské a čínské. Proti byli zástupci Spojených států, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Litvy a Estonska. Hned 28 delegací se hlasování zdrželo. Česko se hlasování neúčastnilo, neboť ve výboru nemá zastoupení. Izrael dokument odsoudil, protože podle něj opomíjí tisíciletý vztah Židů k jejich hlavnímu městu, a přerušil spolupráci s UNESCO.

 

Právě se děje

Další zprávy