Sněmovna bez VV a ČSSD vítězem, tak by dopadly volby

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 5. 2011 15:43
Věci veřejné by podle květnového průzkumu CVVM získaly pouze 3,5 procenta hlasů
Popularita VV v posledních týdnech výrazně klesá.
Popularita VV v posledních týdnech výrazně klesá. | Foto: Jan Langer

Praha - Levice by podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění při volbách do Poslanecké sněmovny na hlavu porazila současnou vládní koalici. Věci veřejné by se do sněmovny vůbec nedostaly.

Sociální demokracie by podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) získala 33,5 procenta hlasů.

Na druhém místě zůstává ODS s 21 procenty. Do dolní komory by se ještě dostali zástupci TOP 09 a KSČM, kteří mají podporu 16,5 a 15 procent voličů.

Naproti tomu Věci veřejné by žádné poslanecké křeslo zřejmě neobsadily, z voleb by totiž odešly se ziskem 3,5 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by nepřekročila ani KDU-ČSL, která má 4,5 procenta hlasů.

V porovnání s dubnovým průzkumem si Věci veřejné pohoršily o dva procentní body. Ztratili ale i sociální a občanští demokraté, a to o 1,5 bodu, respektive jeden bod. O tři procentní body si naopak polepšili komunisté a o jeden politici TOP 09.

ČSSD je nejsympatičtější

Sociální demokracie vede podle průzkumu i ve stranických preferencích, tedy v celkových sympatiích, do kterých jsou zahrnuti i lidé, kteří nechtějí jít volit. Preferuje ji 23,5 procenta občanů.

ODS by dalo přednost 13 procent lidí, TOP 09 10,5 procenta a komunistům deset procent dotázaných. Věci veřejné a KDU-ČSL vyšly ze stranických preferencí shodně s 2,5 procenta hlasů.

Na možný propad Věcí veřejných ve volbách poukázal i květnový průzkum agentury STEM, podle něj by je volilo 2,3 procenta lidí. Z květnového volebního modelu SANEP ale vyplynulo, že by VV dostaly 6,7 procenta hlasů.

Foto: CVVM

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy