Pravdě a lásce je třeba pomoci. Stovky lidí si na Václavském náměstí připomněly Václava Havla

Veronika Neprašová ČTK Veronika Neprašová, ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2016 0:00
Několik set lidí se ve středu večer sešlo v dolní části Václavského náměstí, aby si při multimediálním shromáždění připomenuli nedožité 80. narozeniny Václava Havla. Hudební vystoupení orámovaly záznamy glos a úryvky z projevů prvního polistopadového prezidenta, na kterého zavzpomínali i jeho spolupracovníci z disentu. Shromáždění, které bylo prostřednictvím internetu přenášeno do řady českých a moravských měst, uspořádal spolek VH80. Smyslem bylo oslovit ty, kdo chtějí, aby se Havlovy principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Osmaosmdesátiletá Hana má na sobě elegantní zelený kabát, jehož klopu zdobí odznak s portrétem Václava Havla. Ve své věkové kategorii patří v obecenstvu středečního vzpomínkového koncertu na Václavském náměstí v Praze k menšině. Dorazili spíše mladí lidé a generace čtyřicátníků a padesátníků, kteří sametovou revoluci prožívali jako studenti.

Na Václavském náměstí byla  ale před sedmadvaceti lety i paní Hana. Z  listopadových a prosincových demonstrací prý nevynechala jediný den. "Václav Havel pro mě byl jeden z mála našich prezidentů, kterých jsem si mohla vážit. Oceňuji ho právě kvůli tomu ,sametu', důrazu na nenásilné řešení problémů."

Na koncert k nedožitým osmdesátinám Václava Havla přišli v hojném počtu i lidé, kteří pořádně nezažili ani jeho prezidentskou éru. Dvaadvacetiletý Jan a dvacetiletá Veronika přesto Havlovy postoje znají.

"V české společnosti po Havlově smrti podobná osobnost chybí. Někdo, kdo by se postavil současnému trendu odsuzování jinakosti. Kdo by hájil pravdu jako něco, co má smysl", myslí si student Jan. Pro čerstvou maturantku Veroniku po jeho levici je pak Václav Havel symbolem doby, do které se ona už narodila – doby svobody slova a názorů.

Pro třicetiletou Veroniku je pak Václav Havel opakem stávající politické a společenské nálady. "Zastával hodnoty a morálku, kterou dnes ve společnosti postrádám."

Lezavé počasí a občasný déšť neodradily od cesty na vzpomínkový koncert stovky lidí. Kromě hudebních vystoupení slyšeli z reproduktorů několikrát i Havlův hlas. Nechyběly repliky, ve kterých si bývalý prezident dělá legraci sám ze sebe a ze svého polistopadového statusu ikony: "Obracejí se na mě s tím, že Havel přinesl svobodu, a jestli by nemohl přinést i lyžařům sníh. Mám pro lyžaře špatnou zprávu – sněhu neporučíme!"

Tříhodinovou oslavu uzavřela píseň Milí spoluobčané v podání Davida Kollera, kterou pro shromáždění napsali Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Známé Havlovo heslo parafrázuje ve smyslu, že pravda a láska bez pomoci lidí samy nad lží a nenávistí nezvítězí. Tvůrci v ní použili i záznam prezidentových slov a oslovení, jímž začínal své projevy.

Shromáždění, kterým se prolínala hudební vystoupení, odstartoval fiktivní Havlův proslov, sestříhaný ze záznamů jeho glos a projevů. Na Havla poté zavzpomínali ze záznamu jeho spolupracovníci i další osobnosti. Připomínali mimo jiné jeho hodnotovou neústupnost, schopnost dát slovům přesný význam nebo idealismus v protikladu k cynismu současných politiků.

Přímo na pódium přišel biskup Václav Malý, který připomněl Havlovu schopnost sjednocovat, jeho důraz na odpovědnou svobodu, toleranci a solidaritu. Podle něj by lidé v havlovském smyslu měli "odolávat veškeré demagogii, veškerému provincionalismu, veškerému nacionalismu a veškerému izolacionismu". Přítomní jeho slova odměnili dlouhým potleskem.

Shromáždění, které bylo prostřednictvím internetu přenášeno do řady českých a moravských měst, uspořádal spolek VH80. Smyslem bylo oslovit ty, kdo chtějí, aby se Havlovy principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy