Snahu ODS zrušit desítky předpisů z roku 1919 Babišova vláda zřejmě nepodpoří

ČTK ČTK
25. 6. 2018 14:38
Vládní legislativci varují před možnými nezamýšlenými důsledky návrhu občanských demokratů.
Andrej Babiš a Petr Fiala.
Andrej Babiš a Petr Fiala. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Snahu ODS odstranit z českého právního řádu šest desítek zastaralých a nepoužívaných zákonů a vyhlášek z roku 1919 vláda ANO v demisi zřejmě nepodpoří.

Vyplývá to z předběžného stanoviska pro úterní schůzi kabinetu. Vládní legislativci varují před možnými nezamýšlenými důsledky návrhu občanských demokratů.

Zpřehledňování právního řádu by podle nich mělo být koordinované s klíčovou rolí příslušných ministerstev a s "nejvyšší citlivostí s ohledem na možné obtížně předvídatelné následky nezáměrného zrušení fakticky stále ještě 'živého' právního předpisu".

Kabinet by měl také poukázat na to, že předkladatelé návrhu na zrušení norem vycházejí z dat komerčního právního informačního systému, nikoli ze Sbírky zákonů a jejích oficiálních předchůdkyň. Zřejmě z toho důvodu jsou podle vládních legislativců navrženy ke zrušení i normy, které byly v minulosti už zrušeny.

Předkladatelé u žádného právního předpisu navrhovaného na zrušení podle nich nedoložili jeho neaktuálnost ani to, že jej nahradila jiná norma. Vláda by dala přednost celkovému, řádně projednanému opatření ke zpřehlednění právního řádu, dodává se v podkladech pro ministry.

O předloze ODS rozhodnou zákonodárci. ODS už dřív avizovala, že jde o první balík neaktuálních právních předpisů, které chce zrušit. Nově občanští demokraté podali do Sněmovny předlohu, která ruší dalších 150 právních předpisů z roku 1919. Zastaralé normy vytvářejí podle občanských demokratů zbytečnou byrokratickou zátěž, i když už nejsou užívány.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy