Snad se konečně dohodneme, věří Praha i dopraváci

Michal Štůsek Michal Pavec, Michal Štůsek
13. 11. 2009 13:20
Odbory i magistrát usedly ke klíčovému jednání, dnes by se mělo rozhodnout
Řada Pražanů se obává, že se kvůli stávce dopravce nedostanou do práce či k lékaři. Zda metro, tramvaje a autobusy vyjedou, se rozhoduje u jednacího stolu.
Řada Pražanů se obává, že se kvůli stávce dopravce nedostanou do práce či k lékaři. Zda metro, tramvaje a autobusy vyjedou, se rozhoduje u jednacího stolu. | Foto: metroweb.cz

Praha - Zastaví se v Praze hromadná doprava, nebo ne? Zástupci odborových organizací se sešli k dalšímu jednání s krizovým štábem pražského magistrátu.

To dnešní by podle všeho mělo být poslední. A obě strany věří, že konečně dojdou ke shodě.

Čtvrteční nadějné vyjednání přitom nakonec odpoledne vyhořelo na písemně nepotvrzených zárukách, které odborům chyběly v zápisu.

Dnes ale může být zase všechno jinak.

"Očekávám, že se dneska dohodneme," nastínil Aktuálně.cz svoji optimistickou vizi Petr Pulec z Odborového svazu pražských dopraváků.

Jednání se neúčastní pražský primátor Pavel Bém, město zastupuje radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS). Zatím se nedá vůbec odhadnout, jak dlouho mohou obě strany rokovat.

Dosavadní průběh schůzky pak Pulec popsal podobně té včerejší. "Není emotivní, jednáme konstruktivně," řekl.

Foto: Ludvík Hradilek

Předseda představenstva DPP a radní Šteiner pak dokonce prohlásil, že shoda existuje na čtyřech bodech ze sedmi, které odboráři požadují vyřešit.

Dohoda by se měla týkat plného dofinancování ztrát dopravce, ukončení spolupráce se společností BNV Consulting, která podniku zajišťuje outsourcing - tedy zajišťování některých služeb od jiných firem.

Krizový štáb už se s odbory také domluvil, že ke konci roku skončí ve své funkci ředitel projektu transformace Radek Novotný.

Kamenem úrazu je ale případné propouštění, s nímž část odborářů nesouhlasí.

Odboráři přišli na jednání podle neoficiálních informací s různými postoji. Radikální křídlo chtělo zahájit časově neomezenou stávku již včera večer, ti umírněnější naopak čekají vyřešení sporu.

Přečtěte si, co odboráři požadují

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy