Smuteční obřady jsou téměř bez hostů. Existuje i alternativa, například videopřenosy

Pavel Mazanec Pavel Mazanec
6. 4. 2020 19:56
Dvoumetrové rozestupy, žádný osobní kontakt, často bez účasti nejstarší rizikové skupiny. Tak vypadají smuteční obřady v době koronaviru. Přestože vládní opatření o shromažďování na pohřby neplatí, jejich hostů je podle pohřebních ústavů o dost méně. Lidé přecházejí i na alternativy, například online přenosy. Zaměstnancům krematorií ale chybí ochranné rukavice, obleky a respirátory.
Fotografie z pohřbu Dany Zátopkové, který odvysílala Česká televize
Fotografie z pohřbu Dany Zátopkové, který odvysílala Česká televize | Foto: ČOV/ Markéta Navrátilová

Hrozba nákazy koronavirem proměnila podobu posledních rozloučení. Účastní se jich citelně méně lidí než dříve, shodují se pohřební ústavy. "Množství obřadů, tedy posledních rozloučení se zesnulým v obřadní síni skutečně pokleslo. Zúčastňuje se jich menší množství lidí a ve většině případů dodržují i větší rozestupy. Rodiny na naše doporučení upustily i od osobních kondolencí," popisuje situaci Oldřiška Dvořáčková, tisková mluvčí Správy pražských hřbitovů.

Obdobnou situaci zažívají i v druhém největším českém městě, Brně. "Začínají převažovat kremace bez obřadu s možným případným rozloučením u urny nebo obřady v úzkém kruhu rodinném," vysvětluje Michal Tomášek, ředitel akciové společnosti Pohřební a hřbitovní služby města Brna. 

Pohřební služby doporučují většinou rozloučení do 30 až 50 hostů, aby mohli být při smutečním obřadu dále od sebe. Některé dezinfikují i vzduch v obřadních síních.

Pozůstalí, pokud se rozhodnou obřad navštívit, většinou zodpovědně chrání sebe i své okolí a pravidla dodržují. "Problémy nejsou. Všichni s respektem dodržují pravidla," potvrzuje Iva Pikhartová Vizingerová, vedoucí krematoria v Klatovech. 

Pracovníci pohřební služby si tak stěžují jen na nedostatek ochranných pomůcek. 

"Jediný problém je s nařízením vlády, které neumožňuje nakupovat ochranné pomůcky odpovídající situaci, tzn. respirátory typu 3 a nakonec i rukavice, roušky, jednorázové obleky nejsou k dostání. Stát prostě na pohřebáky zapomněl." popisuje aktuální situaci Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb v ČR. Na nedostatek materiálu si stěžují i konkrétní pohřební ústavy, například v Karviné i v Klatovech. 

Oddalovat rozloučení je finančně náročné

Příslušníci rizikových skupin by se takových akcí podle epidemiologů neměli účastnit vůbec. Nebo zvážit účast na dálku. "Smuteční místnost je tak malá, že abychom dodrželi dvoumetrovou vzdálenost od sebe, vejde se nás tam max. 10-15. Domluvili jsme se nejbližší rodina, že se nás na pohřbu sejde jen 7. Ostatní rodina je buď z velké dálky, jsou v zahraničí nebo mají nad 60 let a cítíme, že by v této době mohli být ohrožení. Proto mě napadla možnost využít moderních technologií a uspořádat online stream. Aby to nebylo veřejné, vytvořila jsem na Facebooku soukromou skupinu, kam se přihlašovali blízcí, a v pátek 27. 3. ve 13:00 začal přímý přenos z tátova posledního rozloučení. Byla to neskutečná energie," popisuje jednu z možných podob smutečního aktu Mia Iti na svém facebookovém profilu.

Na tuto formu přenosu zatím smuteční síně vybaveny nejsou, ale pozůstalým s vlastní technikou v drtivé většině přenos umožňují. "V tuto chvíli audiovizuální techniku k dispozici nemáme. Nicméně pozůstalým instalaci a použití takového zařízení ve smuteční síni umožňujeme, typickým příkladem bylo v nedávné době poslední rozloučení s Danou Zátopkovou, které v přímém přenosu odvysílala Česká televize," sdělila Dvořáková ze Správy pražských hřbitovů.

O mnoho komplikovanější je smuteční akt posunout. "Pokud rodina chce čekat na zlepšení podmínek, pohřební služba uloží zemřelého do mrazícího zařízení. Náklady hradí vypravitel pohřbení a tímto mu výrazně narůstají náklady na pohřeb," popisuje Tomášek z Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna. A potvrzuje to i Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb v ČR. "Oddálit smuteční obřad je finančně náročné, znamená to balzamaci a skladování rakve s tělem. Doporučujeme organizovat pohřby nyní."

Množství pozůstalých v této době volí formu rozloučení s urnou. To může proběhnout mnoho dní i týdnů po skonu jejich blízkého.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy