reklama
 
 

Šmucler primátorem? Babiš marně hledá lídra v Praze

8. 7. 2014 18:44
Vládní uskupení ANO stále nemá jedničku pražské kandidátky pro podzimní komunální volby. Původní lídr Jan Kasl se s Babišem rozešel ve zlém a založil vlastní hnutí.

Tento článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Pouhých čtrnáct dnů zbývá ministru financí Andreji Babišovi na to, aby našel kandidáta svého hnutí ANO na pražského primátora. Jedním z možných lídrů, kterého se Babiš po rozchodu s Janem Kaslem snaží nalákat, je podle informací deníku Insider lékař a bývalý moderátor Roman Šmucler.

"Pana Babiše znám. Bavili jsme se o pražské kandidátce i kandidatuře za něj," řekl deníku Insider Šmucler. Sám Babiš otázky ohledně výběru lídra nechává již delší dobu bez odpovědi.

"Ano, o tomhle jméně se mluví. Já osobně to považuji za dobrý nápad," potvrdil úvahy o Šmuclerovi poslanec a místopředseda pražského ANO Matěj Fichtner.

Šmucler tvrdí, že se ho Babiš spíše informativně vyptával a přímou nabídku nedostal. "Měl jsem z toho spíš takový informační pocit, nešlo o nějaké lámání. Zeptal se mě, jestli bych zvážil kandidaturu, ale na ničem jsme se nedohodli," popisuje vzájemné "oťukávání" Šmucler.

Babišovi prý odpověděl, že na něco takového "není připravený".

Nešlo by přitom o první Šmuclerovo politické angažmá – v roce 2009 figuroval na kandidátce TOP 09 jako lídr Karlovarského kraje do předčasných sněmovních voleb. Ty se ovšem nakonec odsunuly a Šmucler v lednu 2010 oznámil, že kvůli časové náročnosti se nominace vzdává. I teď prý myslí především na svou lékařskou praxi – kliniku plastické a estetické medicíny Asklepion.

Spor Kasla s Kleslovou

Obsazení lídra kandidátky hnutí ANO se zkomplikovalo kvůli sporu původního lídra Jana Kasla s předsedkyní pražské organizace Radmilou Kleslovou. Předsednictvo strany po opakovaných mediálních přestřelkách rozhodlo, že lídrem kandidátky nebude ani jeden z nich. Kasl si pak následně založil vlastní hnutí.

Babišovi se zatím při hledání náhradníka příliš nedaří. Podle informací Insideru jednal s několika známými osobnostmi, souhlas ale zatím z nikoho nedostal. Odmítl jej například šéf pražské zoo Miroslav Bobek a nepotvrdily se ani spekulace, že by Kasla mohla nahradit vdova po architektovi Janu Kaplickém Eliška.

V zákulisí se hovořilo také o Šmuclerově bývalé manželce Libuši, ta však jakékoli jednání rezolutně popřela. Jediné známé jméno, které Babiš zatím potvrdil, je bývalý šéf Obecního domu Vlastimil Ježek, nemá však být lídrem.

Čas tlačí

Podrobnosti o výběru vlastního kandidáta na primátora neznají ani členové pražské organizace – Babiš si totiž po debaklu s Kaslem výběr jména stáhl pod sebe a baví se o něm jen s Kleslovou. Spolu s ní vybírá i další známé osobnosti na nižší místa kandidátky. Na členy hnutí tak zbyl pouze výběr několika jmen z řad straníků.

Hnutí ANO přitom začíná tlačit čas – 23. července by se měla již kompletní kandidátka schvalovat. Ostatní velké strany již své favority představily, TOP 09 povede primátor Tomáš Hudeček, ODS exprimátor a poslanec Bohuslav Svoboda a ČSSD šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

autor: Lucie Stuchlíková | 8. 7. 2014 18:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama