Inspekce má jasno. Policejní zákrok, po kterém zemřel člověk, nebyl trestný čin

Jan Horák Jan Horák
24. 6. 2021 13:38
Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů policejní zákrok, po kterém zemřel v Teplicích šestačtyřicetiletý muž, nebyl trestný čin. Jeden z policistů při něm klečel ležícímu podezřelému několik minut na krku. Muž se předtím choval agresivně. Přiměřeností zásahu se už zabývá odbor vnitřní kontroly policie. Na místě tragédie se v úterý konala pieta.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích | Video: TV Romea

"V sobotu před 15. hodinou byli policisté na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská, kde se vzájemně měli napadat dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta. Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění," popsal teplický policejní mluvčí Daniel Vítek počátek incidentu.

Policie na místě zastihla už jen jednoho podezřelého, jímž byl zmíněný čtyřicátník. Když se ho hlídka snažila zajistit, choval se k příslušníkům podle mluvčího agresivně. Měl jim způsobit škrábance a jednoho pokousat. Kvůli tomu proti němu zasáhli silou. Když ho dostali na zem, jeden z policistů mu zaklekl na krk, druhý ho držel za nohy a třetí se mu snažil nasadit pouta. Zákrok je patrný z videa, na které upozornil server Romea.

Policie muži zavolala ambulanci, ve které později zkolaboval a zemřel. Předběžné výsledky soudní pitvy podle vyjádření policie vyloučily úmrtí v přímé souvislosti se zákrokem. "U muže bylo zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce," poznamenal mluvčí Vítek.

GIBS bude případ dál sledovat

Případem už se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jež vyšetřuje delikty policistů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. "V tuto chvíli vyhodnocujeme zajištěné materiály včetně předběžného výsledku soudní pitvy. Poté se rozhodneme, zda zahájíme v této věci nějakou činnost," řekla ve středu Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. 

Ve čtvrtek po poledni inspekce informovala, že dospěla k závěru. Zasahující policisté podle ní trestný čin nespáchali. "Policejní orgán GIBS není tedy ve věci věcně příslušný, a proto nebude zahajovat úkony trestního řízení. Nicméně záležitost i nadále budeme sledovat z veřejně dostupných zdrojů a také se budeme průběžně seznamovat s novými policejními materiály," uvedla mluvčí.

Zákrok se snaží objasnit i sama policie. Výsledkem má být závěr, zda příslušníci postupovali vůči podezřelému přiměřeně. "Zmiňovaným služebním zákrokem za zabývá odbor vnitřní kontroly policie Ústeckého kraje," řekl Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokud kontrola prokáže pochybení policistů, může vyústit v kázeňský trest jako snížení platu či podobnou sankci.

Z videa je patrné, že v průběhu prvních čtyř minut zákroku se podezřelý proti svému zajištění opakovaně fyzicky vzpouzel. Poslední dvě minuty z celkem šestiminutového záznamu už neodporuje. Přestal křičet, následně zcela ztichl. V průběhu zásahu policista podezřelému krk na necelou půlminutu uvolnil, ve zbylém čase mu na něm klečí. Na krku mu zůstává i ve chvíli, kdy už je muž v klidu.

Klečení na krku je jedním ze standardních donucovacích prostředků. Je to nejefektivnější způsob, jak ležícího člověka znehybnit. Jeho mechanismus má co do činění s tím, že se při něm výrazně ztlumí krevní oběh. Při každém takovém použití síly však musí policista vyhodnotit, do jaké míry a v jaké chvíli je ještě potřeba. Zda byla intenzita tohoto zásahu v normě, prokáže výsledek vnitřní kontroly a případný závěr inspekce.

Švejdar vyjádřil lítost, ale i podporu policistům

"Předně je mi upřímně líto smrti mladého člověka a vyjadřuji tímto soustrast pozůstalým. Zároveň vyjadřuji plnou podporu zakročujících policistům. Vím, že jste jednali správně a stojím za vámi!," uvedl ve středu večer na svém účtu na sociální síti Twitter policejní prezident Jan Švejdar.

K prioritnímu a nestrannému prošetření okolností sobotního úmrtí v Teplicích vyzvala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Podle ní veřejnost potřebuje mít k dispozici co nejdříve objektivní a podložené informace o příčinách, průběhu a důsledcích tragédie, v jejímž důsledku zemřel člověk.

"Proto jsem se rozhodla i takto veřejně jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva vyzvat orgány, které se mohou a mají objektivním prošetřením této věci zabývat, aby to považovaly za svou prioritu a byly si vědomy toho, že každé prodlení může vyvolávat různé spekulace a dohady," uvedla.

Rada pro romské záležitosti kritizuje vedení vlády

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se distancovali od výroků premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kteří policisty za zásah v Teplicích podpořili. Jak zmínila členka rady Alena Drbohlavová Gronzíková, Babiš s Hamáčkem prý podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování. Stanovisko rady podepsalo osm členů včetně jejího místopředsedy Zdeňka Guži. 

Signatáři zároveň požadují, aby se Babiš s Hamáčkem účastnili jednání rady ve středu 30. června. Od obou klíčových představitelů kabinetu žádají, aby poskytli záruky, že vyšetřování zákroku bude nezávislé a jeho výsledky povedou k "uklidnění situace a k obnovení důvěry".

Na policejní zásah ve středu reagovala také Rada Evropy (tato organizace nemá nic společného s Evropskou unií, pozn. red.), která sdružuje 47 evropských zemí pro spolupráci v právní, ekonomické či sociální oblasti. "Rada Evropy vyzývá k neodkladnému nezávislému vyšetřování smrti romského muže v České republice," uvedl mluvčí organizace Daniel Holtgen na účtu rady na sociální síti Twitter.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy