Smrtelná nehoda stojí stát 17 milionů, zjistili experti

ČTK ČTK
15. 11. 2012 15:11
Za všechny dopravní nehody zaplatí Česká republika 50 miliard ročně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Středočeského kraje

Praha - Dopravní nehody stojí ekonomiku v Česku více než 50 miliard korun ročně.

Náklady na jednu smrtelnou nehodu včetně sociálních výdajů a ztráty na produkci člověka dosahují 17,6 milionu, řekl Roman Budský z oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Nehoda s těžkým zraněním podle něj stojí stát 3,8 milionu korun a s lehkým zraněním 650 tisíc korun.

Statistika zahrnuje přímé náklady, jako je zdravotní péče a hmotné škody, a nepřímé položky v podobě sociální ztráty, které údajně tvoří přes 90 procent částky.

"Například v případě jednoho usmrceného člověka převyšují 16,5 milionu korun," řekl Budský.

Ministerstvo podle jeho slov vychází z výpočtů za rok 2010, loňská čísla bude mít v prosinci. Výpočet z předchozích let je prý zhruba stejný.

Policie letos řešila zatím 67 163 nehod, při kterých zahynulo 574 lidí. Šéf dopravní policie Leoš Tržil uvedl, že počet usmrcených je sice nejmenší za posledních 43 let, důvod k spokojenosti to ale není.

"Stále se celá řada tragických nehod stává po hrubém porušením pravidel provozu, k tomu je fenoménem nezvládnutí vozidla kvůli neznalosti jeho technických parametrů," dodal Tržil.

Podle Tržila chybí v Česku systémová prevence a zmírňování následků dopravních nehod. Velkým problémem podle něj jsou také znalosti chodců a jejich chování v provozu.

 

Právě se děje

Další zprávy