Smrt na koupališti. Pokud máte dítě do šesti let, čtěte

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 7. 2012 15:13
Vodní záchranná služba vypracovala zásady bezpečného koupání
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Letní radovánky u vody nejsou pouze o zábavě s rodinou a přáteli. Je třeba také dobře znát pravidla bezpečného koupání.

Vodní záchranná služba proto vypracovala desatero bezpečného pohybu u vody a doporučuje se jím řídit.

Každé léto totiž vodní záchranáři zasahují u stovek zranění. Navíc ročně u nás utone více než 200 lidí. Překvapivě se nejčastěji jedná o muže ve věku kolem padesáti let, za nimi následují děti od tří do šesti let a mladí kolem dvacítky.

Důvody takto vysokého čísla jsou různé. Lidé často přeceňují své schopnosti a fyzickou zdatnost, snaží se přeplavat vodní nádrže bez doprovodu loďky nebo plavou v opilosti.

Podle vodního záchranáře Ondřeje Brunna patří mezi obvyklé příčiny utonutí opilost, teplotní šok z chladné vody v horku a křeč hrtanové záklopky, kterou vyvolá vdechnutá kapka vody.

Podle desatera by se lidé měli chodit koupat vždy v doprovodu dalšího člověka, který bude schopný v případě problémů poskytnout první pomoc.

Nebezpečí představuje také teplotní šok, který přichází po prudké změně okolní teploty. Člověk by proto neměl skákat do vody rozpálený či unavený.

Skákat do vody by plavci měli pouze na známých místech. Pří nárazu do dna totiž často dochází  k poškození páteře, které může způsobit i kompletní ochrnutí nebo smrt.

Děti do 18 let musí mít záchrannou vestu

Lidé by také měli brát zvýšený ohled na ostatní plavce. Bezohlední návštěvníci mohou způsobit poranění úderem či kopem a křeč hrtanové záklopky. Je proto dobré se držet dál od dovádějících skupin a mít zavřená ústa, aby nedošlo k vdechnutí vody. 

Plavci si musí být také vědomi, že po vodní hladině se spolu s nimi pohybují i různá plavidla. Nebezpečná přitom nemusí být pouze srážka s lodí.

I když většina plavců se ráda pohoupe na vlnách od plavidla, především ti méně zkušení by se měli podobných radovánek vyvarovat. Za lodí se navíc mísí teplá a studená voda, což může způsobit teplotní šok.

Vyznavači u nás tolik oblíbeného sjíždění řek by neměli zapomínat, že děti do 18 let musí mít dobře dopnutou záchrannou vestu.
V neposlední řadě je také dobré naslouchat radám členů vodní záchranné služby, nepřekážet jim v práci a pokud možno plavat v označených místech, kde je zajištěn dozor záchranáře.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy