Smrt číhá na kolejích. Počet mrtvých láme rekord

Kateřina Šmídová
6. 12. 2011 20:50
Podle Drážní inspekce zemřelo letos po srážce s vlakem už 201 lidí
Lidé si neuvědomují, že brzdná dráha vlaku může být až jeden kilometr.
Lidé si neuvědomují, že brzdná dráha vlaku může být až jeden kilometr. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Drážní inspekce eviduje letos již 201 obětí střetu s vlakem. Statistika se tak přiblížila historickému maximu z roku 2006, kdy na kolejích zemřelo 209 lidí.

"Ve většině případů dochází k těmto mimořádným událostem na místech, která jsou ze zákona veřejnosti nepřístupná," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Podle statistik Drážní inspekce letos došlo k 264 střetům vlaku s osobou, což je o téměř 7 procent nehod více než za stejné období roku 2010 a o 14 procent více než v roce 2009.

Služební přechody místo podchodů

Vzrůstající tendenci lze vysledovat i v následcích těchto nehod. Zatímco v roce 2009 evidovala Drážní inspekce k 5. prosinci 165 usmrcených, tak v roce 2010 to již bylo o 7 procent více a v letošním roce dokonce o necelých 21 procent více.

Klesající tendenci mají naopak počty zraněných. V letošním roce je evidováno 63 zraněných, což je o 9 procent méně než v roce 2010 i v roce 2009.

K poklesu však došlo na úkor navýšení již zmiňovaného počtu usmrcených, takže tragičnost samotných nehod vzrůstá, zdůraznil Drápal.

"Z jakého důvodu počet nehod roste, je těžké určit. V mnoha případech se jedná o sebevraždy nebo nešťastné náhody. Jednu z klíčových rolí však hraje nezodpovědné chování. Lidé i přes výstražné cedule využívají například služební přechody, místo aby k cestě na příslušné nástupiště použili podchod," vysvětlil Drápal.

Podívejte se na billboardy proti úrazům na kolejích z roku 2007:

Drážní inspekce se na konci roku chystá vypracovat hlubší analýzu příčin těchto tragédií a podle toho vypracovat případnou kampaň, jež by znovu upozornila na nebezpečí, která jsou se železnicí spojená. Již v minulosti vydala DVD s filmem Hazardéry železnice zabíjí.

V roce 2008 všechny základní školy obdržely nástěnný obraz s názvem Hurá na cesty, pracovní sešity a pomůcky pro děti 2. tříd, které se tak hravou formou učily bezpečnému cestování vlakem a chování poblíž kolejí.

 

Právě se děje

Další zprávy