Praha - Současná inverze, kvůli níž jsou na mnoha místech v zemi několikanásobně překračovány limity pro polétavý prach, překvapila i experty z Českého hydrometeorologického ústavu. Pro tento měsíc je tato situace výjimečná.
"Je neobvyklé, že je to právě v listopadu," řekl Aktuálně.cz Josef Keder, vedoucí oddělení modelování a expertiz hydrometeorologického ústavu.
"Listopad byl vždycky 'odpočinkový', chodily fronty a foukalo. Z hlediska rozptylových podmínek býval lepší," dodal Keder, podle něhož jsou typické tyto situace v říjnu a ještě více v lednu a únoru.
Loni smog v listopadu nebyl
Například v loňské zimní sezóně se v Moravskoslezském kraji, kde je i v těchto dnech smogu v ovzduší nejvíce, poprvé objevily nadlimitní koncentrace prachových částic 12. až 14. října, a pak až v prosinci.
"V lednu 2010 pokračovala nepříznivá imisní situace z prosince 2009, která vyvrcholila epizodami smogových situací s výrazně nadlimitními koncentracemi a s vyhlášením regulace vyjmenovaných velkých zdrojů v oblasti Ostravsko-Karvinska 23. až 27. ledna a znovu i 9. až 12. a 17. až 20. února," uvedl ústav ve své zprávě o loňském znečištění ovzduší.
"Nadlimitní denní hodnoty se opakovaně vyskytovaly i v březnu 2010," konstatuje se v ročence.
Inverzní poklička drží exhalace
Za současné krajně nepříznivé rozptylové podmínky může tlaková výše, na jejímž kraji se nachází Česko, kam od jihu vane teplejší vzduch. Nad prochladlými vrstvami se vytváří inverzní poklička, pod níž se drží exhalace.
"Je to velmi silná zádržná vrstva," poznamenal Keder. Zatímco inverze z minulého týdne se držela ve výšce 800 až 1000 metrů, v těchto dnech je až takřka při zemi. "Tím hůře," dodal Keder.
Nový smogový měsíc?
Podle Josefa Kedera z Českého hydrometeorologického ústavu se ovšem nedá odhadnout, jestli se smogová situace z letošního listopadu může opakovat i v dalších letech.
"Je to trochu neobvyklá záležitost, ale jestli se to stane pravidlem, těžko říct," dodal Keder.