Smlouva s Home Creditem je poslední kapkou. Odvolejte rektora, vyzývá senátory petice

Radek Dragoun Radek Dragoun
17. 10. 2019 13:40
Více než 600 studentů, absolventů a zaměstnanců podepsalo od středečního dopoledne petici, která vyzývá členy Akademického senátu Univerzity Karlovy k odvolání rektora Tomáše Zimy. Vadí jim okolnosti, za jakých podepsal smlouvu se společností Home Credit i netransparentní vazby na představitele Číny.
Rektor Tomáš Zima po podpisu partnerské smlouvy se společností Home Credit International na konci září.
Rektor Tomáš Zima po podpisu partnerské smlouvy se společností Home Credit International na konci září. | Foto: Twitter PPF Group

"Samotná postava rektora má už tolik škraloupů, že nebuduje moc dobré jméno Univerzity Karlovy," vysvětlila autorka petice Michaela Trtíková Vojtková. Petice zmiňuje čtyři problematické kroky, kterých se měl Tomáš Zima dopustit. Tím posledním je uzavření partnerství se společností Home Credit, aniž by to projednal s akademickým senátem, která měla během tří let přinést univerzitě celkem 1,5 milionu korun. Roční rozpočet školy je přitom 11 miliard.

Akademický senát zasedá již v pátek, jeho předseda František Zahálka však nepředpokládá, že by k hlasování došlo. Aby byl rektor skutečně odvolán, musely by s tím souhlasit alespoň tři pětiny všech senátorů. "Pokud by mělo čistě hypoteticky dojít k tomuto krajnímu řešení, tak si nedokážu představit, že by se to spustilo už v pátek. To si myslím, že je utopistické," řekl Zahálka s tím, že takto závažnou věc nelze probírat ze dne na den.

"Odvolání rektora je jeden z kroků, ale je až ten poslední, který by měl přijít v situaci, kdy jde o nepřekročitelnou věc. V tuto chvíli si to já osobně představit nedokážu. Důvody pro odvolání rektora musí být naprosto zásadní a musí na nich být velká shoda napříč celým spektrem. V takové situaci bychom chtěli, aby se vyjadřovaly senáty fakult," dodal Zahálka. Další zasedání senátu je na programu na konci listopadu, kdyby to však bylo nutné, může se senát mimořádně sejít i dříve.

Ani senátoři oslovení redakcí Aktuálně.cz se zatím k odvolání Zimy nekloní, přestože je k tomu vyzvalo už více než 600 lidí - studentů, absolventů i zaměstnanců. Mezi podepsanými je literární historik Martin C. Putna, botanik František Krahulec nebo šéf Unie státních zástupců Jan Lata, který je absolventem univerzity a bývalým členem akademického senátu. 

Přidal se k nim i proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Jan Trlifaj. "Kroky rektora popsané v petici považuji za velmi problematické. Brzy si připomeneme třicáté výročí sametové revoluce, je dobré si při této příležitosti také připomenout, že mlčením a pasivitou se věci k lepšímu nezmění," řekl Trlifaj pro Aktuálně.cz.

Rozhodující bude Zimovo vysvětlení

Podle některých senátorů však rektorovy prohřešky nejsou tak vážné, aby si zasluhoval odvolání. "Podpis smlouvy s Home Creditem byla sice chyba, ale v žádném případě taková, abych hlasoval pro odvolání rektora," řekl místopředseda senátu David Hurný.

Jiní chtějí minimálně počkat na to, jak své kroky rektor vysvětlí na pátečním jednání senátu. "V současné chvíli ještě stále nemám dostatek informací pro rozhodnutí. Rozhodující pro mě bude reflexe celé situace ze strany pana rektora," řekl Jan Pačes z Přírodovědecké fakulty.

Podobně mluví i antropolog Karel Šima z Filozofické fakulty. "Dopis správně poukazuje na pochybení, která pan rektor v poslední době učinil a byla i předmětem kritické debaty v senátu. V tuhle chvíli však nejsem schopen posoudit, zdali je to na odvolání rektora, protože čekám na jeho vyjádření na pátečním jednání senátu," uvedl Šima.

Diskusi o údajných rektorových chybných krocích na jednání senátu by uvítal i samotný Zima, který však některé body uvedené v petici zpochybňuje. "Vážím si a respektuji názory všech zástupců akademické obce. Informace, které šíří zmíněná výzva, považuji za zavádějící a nepravdivé. Věřím proto, že i o bodech, na které petice upozorňuje, povedeme diskusi na pátečním jednání akademického senátu, neboť právě tam podle mého názoru tato diskuse patří," sdělil Aktuálně.cz rektor Zima. 

Nejen Home Credit, petice vyčítá rektorovi i další kroky

Otevřený dopis rektorovi nevyčítá pouze smlouvu se společností Home Credit, podle které se měla společnost stát hlavním partnerem univerzity. Podle autorů petice Zima nepřiměřeně zasahoval do nezávislosti etické komise na Filozofické fakultě v souvislosti s plagiátorstvím profesora Martina Kováře, když nechal zadat vypracování posudků u lidí s osobními vazbami na Kováře, které jeho opisování vyvracely.

Autoři rektorovi vyčítají také bagatelizaci problému neetických a predátorských publikací, což dokládají na jmenování Alice Němcové Tejkalové děkankou Fakulty sociálních věd. Právě Němcová Tejkalová v minulosti do těchto pochybných časopisů psala.

Jako problematické vidí dopis také netransparentní vazby univerzity na orgány Čínské lidové republiky. Autorům se nelíbí netransparentní financování česko-čínského centra univerzity a údajné jednostranné prezentace zájmů čínského státu na půdě univerzity.

Server Seznam Zprávy upozornil, že Zimův poradce Luděk Podola se sešel se zástupcem vedoucího Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Kuo Je-čouem. Česká Bezpečnostní informační služba přitom před tímto oddělením opakovaně varuje jako před "specifickou čínskou zpravodajskou organizací, do jejíž gesce patří také zpravodajská činnost".

"Myslím, že nikdo z akademické obce nechce být spojován s čínskou kontrarozvědkou. A nikdo nechce být spojován ani s tím, že rektor zahajuje kulatý stůl k česko-čínským vztahům v den, kdy Čína slaví 70 let od komunistického převzetí moci. To je naprosto symbolické, co všechno Zima pod svým vedením dopustí," řekla autorka otevřeného dopisu Trtíková.

Oprava (18. 10. 2019): V původní verzi článku jsme uvedli, že děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová za publikování v tzv. predátorských časopisech získávala vědecké body a tím i peníze. Tato informace není pravdivá, za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy