Šmírovací software používáme, přiznala policie. Více neřekne

David Kohout
7. 7. 2015 20:24
Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování používá ke své práci vadný software od společnosti Hacking Team. Ta se v minulých dnech stala terčem hackerského útoku.
Ilustrační fotka.
Ilustrační fotka. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká policie potvrdila, že šmírovací a sledovací systémy vynalezené italskou firmou Hacking Team aktivně využívá. "Útvary policie používají různé prostředky, které dokáží zjistit informace nutné pro trestní řízení. Je to i speciální software, který na základě povolení soudce umožňuje prolomení soukromí," reaguje tiskový mluvčí policejního prezidia David Schön.

Ten zároveň doplňuje, že proto, aby soudce vydal povolení ke sledování, musí být jasně stanovená doba, po kterou je sledování prováděno. Ta přitom nesmí být delší než šest měsíců.

Z materiálů, které v minulých dnech unikly na internet vyplývá, že Česko zaplatilo Hacking Teamu 18,6 milionů korun právě za špionážní systémy. "Software jsme nakoupili s cílem co nejkvalitnějšího plnění úkolů. Celý nákup se uskutečnil v režimu utajení a vzhledem k tomu, že je systém stále využíván, nemůžeme říci žádné další konkrétnější informace," dodal Schön.

Italská firma Hacking Team, která vytváří šmírovací softwarové zařízení, se stala tento víkend terčem hackerského útoku. Neznámý útočník prolomil bezpečnostní systém firmy a všechny interní materiály firmy umístil na internet. Z kolujících materiálů je možné zjistit všechny nástroje, které firma využívala, jejich fungování i seznamy států a státních orgánů, které za tyto systém firmě platily. Jedním z českých klientů je pak i útvar zvláštních činností společně s firmou Bull.

Vedení Hacking Teamu pak v pondělí vyzvalo všechny své klienty, aby jejich systémy okamžitě přestali používat. "Všichni, kdo ty systémy aktuálně používají mohou být vlivem špatného zabezpečení sami napadeni. Pokud se problém nepodaří vyřešit, což se zřejmě nepodaří, tak 18 milionů korun vyletělo komínem," doplnil bezpečnostní expert Michal Špaček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy