Šmírovací software používáme, přiznala policie. Více neřekne

David Kohout
7. 7. 2015 20:24
Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování používá ke své práci vadný software od společnosti Hacking Team. Ta se v minulých dnech stala terčem hackerského útoku.
Ilustrační fotka.
Ilustrační fotka. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká policie potvrdila, že šmírovací a sledovací systémy vynalezené italskou firmou Hacking Team aktivně využívá. "Útvary policie používají různé prostředky, které dokáží zjistit informace nutné pro trestní řízení. Je to i speciální software, který na základě povolení soudce umožňuje prolomení soukromí," reaguje tiskový mluvčí policejního prezidia David Schön.

Ten zároveň doplňuje, že proto, aby soudce vydal povolení ke sledování, musí být jasně stanovená doba, po kterou je sledování prováděno. Ta přitom nesmí být delší než šest měsíců.

Z materiálů, které v minulých dnech unikly na internet vyplývá, že Česko zaplatilo Hacking Teamu 18,6 milionů korun právě za špionážní systémy. "Software jsme nakoupili s cílem co nejkvalitnějšího plnění úkolů. Celý nákup se uskutečnil v režimu utajení a vzhledem k tomu, že je systém stále využíván, nemůžeme říci žádné další konkrétnější informace," dodal Schön.

Italská firma Hacking Team, která vytváří šmírovací softwarové zařízení, se stala tento víkend terčem hackerského útoku. Neznámý útočník prolomil bezpečnostní systém firmy a všechny interní materiály firmy umístil na internet. Z kolujících materiálů je možné zjistit všechny nástroje, které firma využívala, jejich fungování i seznamy států a státních orgánů, které za tyto systém firmě platily. Jedním z českých klientů je pak i útvar zvláštních činností společně s firmou Bull.

Vedení Hacking Teamu pak v pondělí vyzvalo všechny své klienty, aby jejich systémy okamžitě přestali používat. "Všichni, kdo ty systémy aktuálně používají mohou být vlivem špatného zabezpečení sami napadeni. Pokud se problém nepodaří vyřešit, což se zřejmě nepodaří, tak 18 milionů korun vyletělo komínem," doplnil bezpečnostní expert Michal Špaček.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy