Smetana na svobodě. Je to příběh malého Gándhího

Tomáš Netočný
22. 12. 2012 12:05
Příběh o tom, jak a proč se odehrál jeden z nejsledovanějších případu tohoto roku
Roman Smetana je vítán na svobodě před věznicí v Rapoticích.
Roman Smetana je vítán na svobodě před věznicí v Rapoticích. | Foto: ČTK

Rapotice - V návštěvní místnosti věznice v Rapoticích u Třebíče měl Roman Smetana na sobě šedomodrý mundúr. Uniformu podobných barev, i když elegantněji střiženou, nosil donedávna, kdy za volantem autobusu vozil cestující ulicemi Olomouce.

Dva dny před Štědrým dnem byl Roman Smetana propuštěn z vězení. Poslední dny tam prožil příznačně svému mnohaměsíčnímu příběhu. Vzepřel se rutinní kontrole dozorců, kterou považoval za ponižující a zbytečnou, a tak byl držen, jak praví oficiální termín, v oddělení kázeňských trestů.

Třicetiletý muž má za sebou zřejmě nejpohnutější měsíce svého života. Za mříže věznice však vykročil už o dva roky dříve a ve věznici o něm filmaři natáčeli dokument o tom, proč se tento bezproblémový a tichý muž vzepřel systému a pokreslil fotografie politiků tykadly.

Zvukový záznam: Filmaři Remunda s Klusákem o řidiči Smetanovi

"Romanův příběh začal, když jednou přišel do práce a viděl autobusy polepené volebními portréty. Čekalo se od něj, že sedne za volant a vyjede," říká dokumentarista Filip Remunda. "Že vyjede a bude ty tváře rozsévat po městě," doplňuje spoluautor snímku Vít Klusák.

Až do té chvíle loajální zaměstnanec odmítl být pojízdným billboardem, který nepřemýšlí nad tím, co po něm nadřízení žádají. Tyhle víceméně známé a popsané události dostaly Romana Smetanu do vězení, z něhož teď krátce před Štědrým dnem vyšel.

Ukázka z filmu o Romanu Smetanovi

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

I proto, že trest přijal a hodlá ho navzdory přesvědčení o své nevinně odsedět, mají ho jedni za blázna, jiní za hrdinu.

"Nejdříve aktivní kreslíř, nakonec něco jako malý Gándhí s postojem pasivní rezistence," shrnuje řidičův příběh Vít Klusák.

"Pro mne je zosobněním člověka, který odmítá jednat tak, jak mu to společnost naprogramovala," říká Filip Remunda. "To je velmi důležité, protože podobné věci dělal Švejk za světové války. A také všem připadal jako šílenec. On ale tím svým neuvěřitelně důmyslným způsobem upozornil na tu mašinu, pro kterou jako voják musíte plnit rozkazy. A tak se stane, že dostanete pušku a podle zákonů prorazíte někomu srdce kulí…"

Fotoreportáž: Roman Smetana ve vězení

I proto příběh Romana Smetany rokem 2012 rozhodně neskončí. Při odchodu z věznice sice prohlásil, že ho do vězení už nikdo dobrovolně nedostane. Znovu ho tam však může poslat soud za předchozí odmítání nástupu trestu. Čeká ho v lednu.

Příběh Romana Smetany přináší placený Deník Insider ve vydání z 21.12.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy