Směnárník za 15 let do banky nanosil na 90 miliard. Policie případ loni odložila

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2021 11:50
Směnárník z Ústí nad Labem během 15 let nanosil do banky v přepočtu téměř 90 miliard korun. Peníze ukládal na svůj soukromý účet v eurech a zpět vybíral v dolarech, zjistil Radiožurnál. Odkud peníze pocházely, není jasné. Kriminalisté celou věc prověřovali s podezřením na praní špinavých peněz z Ruska, loni nakonec případ odložili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle zjištění Radiožurnálu měl majitel malé směnárny v průběhu let nanosit dohromady na 90 miliard do pražské pobočky Raiffeisenbanky. Vozil je vlakem v nenápadném kufříku nebo tašce. Odkud přesně velké sumy peněz pocházejí, přitom není jasné. Podezření kriminalistů na praní špinavých peněz z Ruska se nepodařilo prokázat, policie tak případ minulý rok odložila. 

Peníze na účtu směnárníka nikdy dlouho nevydržely. "V podstatě vzápětí je totiž vybíral zpátky, tentokrát už ale v dolarech," popsal jeden ze zdrojů Českému rozhlasu. Pracovníci specializovaného Finančního analytického úřadu z dokladů banky vypočítali, že jen za jedno čtvrtletí roku 2014 muž z Ústí nad Labem protočil v bance šest miliard korun. První vklady měl provést v roce 2006, poslední minulý rok.

Podezření policie získala i proto, že vysoké vklady ani zdaleka neodpovídaly obratu malé směnárny, kterou muž vlastnil. "Denně to mohlo být tisíc, maximálně dva tisíce eur. Záleželo, jestli si přišly vyměnit ženy, které pracovaly v Německu," popsala Radiožurnálu obvyklý provoz směnárny jedna z bývalých zaměstnankyň.

Podle zjištění Radiožurnálu se banka na původ peněz muže opakovaně ptala. Směnárník podle zdrojů blízkých vyšetřování reagoval čestným prohlášením, že zná české zákony proti praní špinavých peněz a nic takového nedělá. Následně uváděl, že jsou to půjčky jiných směnárníků nebo obraty z jiných směnáren. Názvy ale původně odmítl sdělit, zdůvodnil to obavami o vlastní bezpečnost, proto Raiffeisenbank o transakcích informovala Finanční analytický úřad. Jeho pracovníci podle Radiožurnálu vypočítali z dokladů banky, že muž například jen za jedno čtvrtletí roku 2014 "protočil" v bance šest miliard korun.

Velmi pravděpodobně byl původ peněz v Rusku

"Velmi pravděpodobně byl původ peněz v Rusku a dolary se tam zase po směně s největší pravděpodobností vracely," řekl Radiožurnálu jeden ze zdrojů.

Mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká případ nechtěla kvůli bankovnímu tajemství a spolupráci se státními úřady komentovat. Podle ní ale banka u velkých vkladů původ peněz detailně zkoumá. Případ nyní prověřuje i Česká národní banka. Její mluvčí věc podle Radiožurnálu odmítla s odkazem na povinnost mlčenlivosti jakkoliv komentovat.

Podle zdrojů Radiožurnálu podnikatel jako původ peněz nakonec označil dvě směnárny poblíž Václavského náměstí v Praze, které jsou podle veřejně dostupných informací v obchodním rejstříku v rukách ruských vlastníků.

Server uvedl, že kriminalisté se o ústeckého podnikatele zajímali už před třemi lety, kdy prověřovali případ směnárnice z Děčínska, která postupně přinesla do bank za čtyři roky zhruba 12 miliard korun v hotovosti a nakonec se zastřelila. I ona velké částky vysvětlovala výnosy ze sítě směnáren, kterou jako zaměstnankyně jejich provozovatele řídila. Ani v jejím případě policisté neprokázali nelegální původ peněz a kauzu loni odložili. Během prověřování jejího případu policisté přišli na to, že ústecký směnárník vkládá na bankovní konto ještě větší sumy, doplnil Radiožurnál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy