Strop pro odměny úředníkům. Čtvrtina ročního platu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 5. 2014 20:30
Na nový systém odměňování úředníků koalice rezignovala, připraví ho až na rok 2017.
Foto: Reuters

Praha – Koalice se již téměř shodla na podobě služebního zákona, oznámil premiér Bohuslav Sobotka po středečním jednání koaliční rady. Shoda ještě není stoprocentní, poslední detaily by se měly doladit příští týden.

Ministři se shodli především na zastropování odměn a zrušení smluvních platů. Zatím však rezignovali na nový systém odměňování státních zaměstnanců, který dříve slibovali. Jeho zavedení odložili až na rok 2017.

Stále se neví ani to, kdo bude muset skládat úřednickou zkoušku nebo na kolik úředníků se novela bude vztahovat a kolik to bude stát.

Co je tedy u roky odkládané normy jasné a co je potřeba ještě dohodnout? Deník Aktuálně.cz pro vás situaci shrnul v otázkách a odpovědích.

Jak budou úředníci odděleni od politiků?

Státní úředníci budou spadat pod nově zřízené Generální ředitelství státní správy. V jeho čele bude stát generální tajemník volený na sedm let, ředitelství bude mít 37 zaměstnanců. Na každém ministerstvu vznikne pozice státního tajemníka. Mimo těchto nezávislých úředníků budou mít ministerstva ještě politické náměstky, které si může nominovat sám ministr a na které se zákon vztahovat nebude.

Kdy začne zákon platit?

Pokud vše půjde podle plánu, Sněmovna by zákon měla schválit v červnu či červenci. V červenci by mělo vzniknout generální ředitelství a v říjnu má vláda obsadit místo generálního ředitele. Na podzim pak budou probíhat výběrová řízení na místa státních tajemníků. Ti se svých funkcí ujmou v lednu 2015, kdy začne platit zákon samotný. V průběhu roku 2015 by se měla konat výběrová řízení na pozice vedoucích služebních úřadů a ředitelů sekcí. V roce 2016 by pak měli být vybráni vedoucí oddělení a odborů. Nový způsob odměňování začne platit až v roce 2017.

Kdo bude vybírat nejvyšší úředníky?

Při volbě státních tajemníků bude sestavena čtyřčlenná komise, kde bude mít po dvou zástupcích jak generální ředitelství, tak příslušné ministerstvo. V případě patu bude mít rozhodující slovo generální ředitelství. "Jedná se o zásadní prvek stability celého systému, který zabrání politickým manipulacím s chodem úřadů," komentoval to šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier.

"Právo veta" pro úředníky se ovšem sociálním demokratům nepodařilo uhájit v případě šéfů sekcí. U nich má poslední slovo ministr, jak požadovalo hnutí ANO.

Vítězství Andreje Babiše - konečné slovo při výběru šéfů sekcí bude mít ministr.
Vítězství Andreje Babiše - konečné slovo při výběru šéfů sekcí bude mít ministr. | Foto: Ludvík Hradilek

Bude moci ministr libovolně odvolávat úředníky?

Služební zákon má mimo jiné zabránit v minulosti rozšířené praxi, kdy si ministr podle svého reorganizoval úřad tak, aby se zbavil nepohodlných lidí a dosadil ty své. Nově se bude ministr muset na reorganizaci domluvit se státním tajemníkem i generální ředitelem. A pokud by v otázce panovaly neshody, může plán přezkoumat vláda.

Kolik budou úředníci brát?

Přípravu nového systému odměňování vláda zatím odložila na rok 2017. Od příštího roku však bude platit alespoň maximální výše odměn. Ty nově nebudou moci překročit 25 procent ročního platu. Kromě toho se koalice shodla také na zrušení smluvních platů pro úředníky.

Sobotka řekl, že příliš vysoké odměny byly nešvar, který se v minulosti vyskytoval. "To znamená, že odměny často u některých oblíbenců v minulosti překračovaly násobek ročního platu," podotkl.

Budou státní zaměstnanci skládat úřednickou zkoušku?

V otázce úřednické zkoušky se koalice zatím neshodla. Zřejmě ji ale budou muset kromě nových zaměstnanců vykonat i stávající pracovníci státní správy, kteří mají praxi kratší než tři roky.

"Lidé s krátkou praxí do tří let by měli absolvovat podle našeho názoru úřednickou zkoušku," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Pro je i ČSSD a KDU-ČSL, podle premiéra je třeba dojednat spíše detaily.

Na které úřady se bude zákon vztahovat?

Zákon o státní službě se má vztahovat především na ústřední správní úřady, jako jsou ministerstva, Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu osobních údajů, energetický úřad a další. Norma se naopak nebude týkat ministrů a jejich náměstků či poradců.

Zákon nebude platit ani pro příspěvkové organizace státu, jako je například Ředitelství silnic a dálnic, Českou centrálu cestovního ruchu CzechTourism, Agenturu pro podporu podnikání a investic a řadu dalších.

Původně je chtěly do zákonu zařadit všechny strany, nakonec to ale nebylo možné, protože pracovníci těchto organizací formálně nejsou zaměstnanci státu. Po dlouhých sporech ve služebním zákonu nejsou ani rady regionálních operačních programů, přestože to požadovala Evropská unie.

Kolika úředníků se zákon týká a kolik to bude stát?

Přesná čísla zatím vláda k dispozici nemá. Ministr Dienstbier obeslal úřady s žádostí o vyčíslení počtu úředníků a nákladů na platy, výsledky ovšem bude mít až na konci června. Zatím se odhaduje, že nová pravidla by se dotkla 70 až 80 tisíc úředníků.

Vláda původně předpokládala, že zavedení zákona nepřinese zvýšení nákladů pro státní rozpočet. Dienstbier již ovšem připustil, že očekává navýšení v řádu stovek milionů. Podle lidovců se mohou po zavedení nových pravidel pro odměňování náklady vyšplhat až na osm miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 12 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy