Sluneční elektrárny mají utrum. Pokud nejsou na střeše

Pavel Baroch
20. 2. 2010 11:00
Ministři průmyslu a životního prostředí Tošovský a Dusík zatím pustí do sítě aspoň panely s nízkým výkonem
Foto: MŽP

Praha - Rozhodnutí správce přenosové soustavy, společnosti ČEPS, nepřipojovat dočasně do sítě nové sluneční či větrné elektrárny by se nemělo dotknout lidí, kteří si nechali namontovat několik fotovoltaických panelů například na střechy svých domů.

Ministři průmyslu a životního prostředí Vladimír Tošovský a Jan Dusík se dohodli, že tyto elektrárny o velmi malém výkonu budou nadále připojovány do sítě.

"S kolegou Tošovským jsme se dohodli, že už nyní je možné ze zákazu vyjmout fotovoltaické zdroje na střechách budov, protože rozhodně neohrožují stabilitu přenosové soustavy," řekl Aktuálně.cz Dusík, který se sešel se svým vládním partnerem těsně před svou dvoudenní pracovní cestou na Moravu.

ČEPS minulý týden požádal distribuční firmy, aby přestaly připojovat do sítě obnovitelné zdroje energie, protože se kvůli jejich mimořádně rychlému rozvoji obává energetického kolapsu. Distribuční společnosti této výzvě vyhověly a od tohoto týdne přestaly nové zdroje připojovat.

Velkých slunečních parků se výjimka netýká

Nejvíce se tento krok dotkl právě slunečních elektráren. To, že se nesmí připojit ani "domácí" elektrárny o výkonu několika kilowatt, pobouřilo i Českou průmyslovou fotovoltaickou asociaci.

"To bylo absolutně nepřijatelné," řekl Aktuálně.cz předseda sdružení Jaromír Řehák. Teď mají černé panely na střechách domů výjimku, s ní ovšem zatím nemohou počítat velké sluneční parky, které mají mnohdy rozlohu mnoha fotbalových hřišť.

Vedení ČEPS musí pryč, nezvládlo situaci

Ministr životního prostředí Jan Dusík chce ve prospěch obnovitelných zdrojů energie jednat dál, s ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským se chtějí setkat s vedením distribučních společností.

"Chceme to dál řešit," řekla Aktuálně.cz Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí, které se už roky snaží obnovitelné zdroje energie podporovat.

Nevládní ekologické organizace jsou přesvědčeny o tom, že by představenstvo společnosti ČEPS, která spravuje přenosovou soustavu, mělo být odvoláno. Argumentují tím, že vedení firmy selhalo v přípravě na rozvoj solární a větrné energetiky, přestože na to mělo sedm let čas.

"Čisté energie přibývá dokonce o pětinu pomalejším tempem, než vláda už v roce 2003 schválila. Jenomže ČEPS, na rozdíl od svých kolegů v jiných zemích, vůbec nepřipravil síť na nové větrné a solární elektrárny," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. 

"Existují jen dvě možnosti: Buď na západ od Aše platí jiné fyzikální zákony než u nás, anebo se ČEPS očividně vymlouvá," dodal Jan Rovenský z Greenpeace. "Místo útoku proti rozvoji čisté energie by měl ČEPS začít urychleně pracovat na tom, abychom náskok západních zemí dohnali."

Pro velké elektrárny dráty jsou

Například Dánsko vyrábí podle ekologických hnutí jen z větrných turbín více než pětinu své spotřeby, Španělsko osm procent. V Japonsku je 1,5 tisíce větrných elektráren, v Itálii bezmála 3,6 tisíce.

"ČEPS předloni vydělal skoro dvě miliardy korun a své zisky by měl investovat do rozvoje sítě, aby zajistil bezproblémové připojování domácích obnovitelných zdrojů," poznamenal Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Ale šéfové ČEPS zatím blokují solární a větrné elektrárny a plánují raději investovat do obřích projektů ČEZ a RWE. Přitom 3,4 tisíce megawattů v Temelíně nebo 5,3 tisíce megawattů elektráren poháněných ruským plynem kupodivu připojí bez obtíží," dodal Sequens.

Opravář elektrického vedení na Písek u Čimelic.
Opravář elektrického vedení na Písek u Čimelic. | Foto: Ondřej Besperát

Investujeme miliardy, brání se ČEPS

Vedení společnosti ČEPS kritiku za "nicnedělání" odmítá.

Tvrdí, že do rozvoje sítí investuje každý rok miliardy korun. Jenže nástup především slunečních elektráren byl především díky výhodným výkupním cenám zeleného proudu v posledních měsících tak enormní, že to ohrožuje stabilitu celé soustavy.

"V roce 2009 jsme investovali do obnovy, modernizace a automatizace přenosové soustavy a její bezpečnosti a spolehlivosti více než 2,1 miliardy korun," řekla mluvčí ČEPS Jana Jabůrková.

V následujících deseti letech by se měla tato částka pohybovat v průměru okolo čtyř miliard korun.

"V uplynulém roce také vznikl Strategický investiční program ČEPS do roku 2022. Reaguje především na nebývalý nárůst předpokládaných požadavků na připojení nových zdrojů, který si vyžádá značný nárůst investic do rozvoje přenosové soustavy," dodala mluvčí Jana Jabůrková.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy