Sluneční elektrárny mají utrum. Pokud nejsou na střeše

Pavel Baroch
20. 2. 2010 11:00
Ministři průmyslu a životního prostředí Tošovský a Dusík zatím pustí do sítě aspoň panely s nízkým výkonem
Foto: MŽP

Praha - Rozhodnutí správce přenosové soustavy, společnosti ČEPS, nepřipojovat dočasně do sítě nové sluneční či větrné elektrárny by se nemělo dotknout lidí, kteří si nechali namontovat několik fotovoltaických panelů například na střechy svých domů.

Ministři průmyslu a životního prostředí Vladimír Tošovský a Jan Dusík se dohodli, že tyto elektrárny o velmi malém výkonu budou nadále připojovány do sítě.

"S kolegou Tošovským jsme se dohodli, že už nyní je možné ze zákazu vyjmout fotovoltaické zdroje na střechách budov, protože rozhodně neohrožují stabilitu přenosové soustavy," řekl Aktuálně.cz Dusík, který se sešel se svým vládním partnerem těsně před svou dvoudenní pracovní cestou na Moravu.

ČEPS minulý týden požádal distribuční firmy, aby přestaly připojovat do sítě obnovitelné zdroje energie, protože se kvůli jejich mimořádně rychlému rozvoji obává energetického kolapsu. Distribuční společnosti této výzvě vyhověly a od tohoto týdne přestaly nové zdroje připojovat.

Velkých slunečních parků se výjimka netýká

Nejvíce se tento krok dotkl právě slunečních elektráren. To, že se nesmí připojit ani "domácí" elektrárny o výkonu několika kilowatt, pobouřilo i Českou průmyslovou fotovoltaickou asociaci.

"To bylo absolutně nepřijatelné," řekl Aktuálně.cz předseda sdružení Jaromír Řehák. Teď mají černé panely na střechách domů výjimku, s ní ovšem zatím nemohou počítat velké sluneční parky, které mají mnohdy rozlohu mnoha fotbalových hřišť.

Vedení ČEPS musí pryč, nezvládlo situaci

Ministr životního prostředí Jan Dusík chce ve prospěch obnovitelných zdrojů energie jednat dál, s ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským se chtějí setkat s vedením distribučních společností.

"Chceme to dál řešit," řekla Aktuálně.cz Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí, které se už roky snaží obnovitelné zdroje energie podporovat.

Nevládní ekologické organizace jsou přesvědčeny o tom, že by představenstvo společnosti ČEPS, která spravuje přenosovou soustavu, mělo být odvoláno. Argumentují tím, že vedení firmy selhalo v přípravě na rozvoj solární a větrné energetiky, přestože na to mělo sedm let čas.

"Čisté energie přibývá dokonce o pětinu pomalejším tempem, než vláda už v roce 2003 schválila. Jenomže ČEPS, na rozdíl od svých kolegů v jiných zemích, vůbec nepřipravil síť na nové větrné a solární elektrárny," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. 

"Existují jen dvě možnosti: Buď na západ od Aše platí jiné fyzikální zákony než u nás, anebo se ČEPS očividně vymlouvá," dodal Jan Rovenský z Greenpeace. "Místo útoku proti rozvoji čisté energie by měl ČEPS začít urychleně pracovat na tom, abychom náskok západních zemí dohnali."

Pro velké elektrárny dráty jsou

Například Dánsko vyrábí podle ekologických hnutí jen z větrných turbín více než pětinu své spotřeby, Španělsko osm procent. V Japonsku je 1,5 tisíce větrných elektráren, v Itálii bezmála 3,6 tisíce.

"ČEPS předloni vydělal skoro dvě miliardy korun a své zisky by měl investovat do rozvoje sítě, aby zajistil bezproblémové připojování domácích obnovitelných zdrojů," poznamenal Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Ale šéfové ČEPS zatím blokují solární a větrné elektrárny a plánují raději investovat do obřích projektů ČEZ a RWE. Přitom 3,4 tisíce megawattů v Temelíně nebo 5,3 tisíce megawattů elektráren poháněných ruským plynem kupodivu připojí bez obtíží," dodal Sequens.

Opravář elektrického vedení na Písek u Čimelic.
Opravář elektrického vedení na Písek u Čimelic. | Foto: Ondřej Besperát

Investujeme miliardy, brání se ČEPS

Vedení společnosti ČEPS kritiku za "nicnedělání" odmítá.

Tvrdí, že do rozvoje sítí investuje každý rok miliardy korun. Jenže nástup především slunečních elektráren byl především díky výhodným výkupním cenám zeleného proudu v posledních měsících tak enormní, že to ohrožuje stabilitu celé soustavy.

"V roce 2009 jsme investovali do obnovy, modernizace a automatizace přenosové soustavy a její bezpečnosti a spolehlivosti více než 2,1 miliardy korun," řekla mluvčí ČEPS Jana Jabůrková.

V následujících deseti letech by se měla tato částka pohybovat v průměru okolo čtyř miliard korun.

"V uplynulém roce také vznikl Strategický investiční program ČEPS do roku 2022. Reaguje především na nebývalý nárůst předpokládaných požadavků na připojení nových zdrojů, který si vyžádá značný nárůst investic do rozvoje přenosové soustavy," dodala mluvčí Jana Jabůrková.

 

Právě se děje

Další zprávy