Slunce, seno a pár fotek. Hoštické JZD naleštilo autobus Zemák, prezident se u něj ani nezastavil

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 6. 2017 15:26
Prezident Miloš Zeman navštívil v rámci cesty po Jihočeském kraji místo, kde parkuje legendární Zemák. Autobus, s nímž v letech 1996 a 1998 získával voliče, dnes stojí v Hošticích u Volyně, kde režisér Zdeněk Troška natočil úspěšnou trilogii Slunce, seno... Na Zemana se místní pořádně připravili, už od brzkého rána pekli selátko a těšili se, že Zemanovi ukážou autobus, který před deseti lety kvůli němu zachránili před zničením. Prezident nakonec kolem Zemáku prošel, aniž by se zastavil.
Miloš Zeman u Zemáku.
Miloš Zeman u Zemáku. | Foto: Radek Bartoníček

Hoštice u Volyně (od našeho zpravodaje) - Je to už přes dvacet let, co Miloš Zeman křižoval před sněmovními volbami celou zemi ve staré karose, kterou se svým týmem pojmenoval Zemák.

V úterý po poledni se někdejší šéf ČSSD ke svému autobusu vrátil, aby se u něj nechal vyfotografovat při své návštěvě Jihočeského kraje, tedy jedné z cest do regionů, které připomínají spíše předvolební kampaň.

Zeman ale už necestuje kodrcajícím autobusem jako před dvaceti lety. Do Hoštic u Volyně, kde Zemák už od roku 2006 parkuje, dorazil v pohodlné limuzíně, kterou doprovází řada dalších luxusních vozů se členy prezidentova týmu a množství policistů.

Změnilo se i personální obsazení. V Hošticích byl k prezidentovi nejblíž jeho kancléř Vratislav Mynář, který před dvaceti lety ještě nebyl ani v politice, zatímco v 90. letech byl Zemanovou pravou roku bývalý komunistický poslanec a lobbista Miroslav Šlouf. Právě on tehdy také přišel s nápadem, aby Zeman objel republiku v autobusu a pokusil se porazit do té doby dominujícího předsedu ODS Václava Klause.

"Václave, dobrý let! Miloš," nechal tehdy Šlouf napsat na střechu autobusu poněkud provokativně, protože Klaus plánoval občas používat vrtulník. To ještě nikdo netušil, že z Klause a Zemana, dvou nesmiřitelných protivníků, se stanou spojenci, kteří si v roce 1998 opoziční smlouvou rozdělí moc v zemi. Oba muži, kteří se pak vystřídali v prezidentské funkci, se od té doby navzájem podpořili ještě mnohokrát.

Pohoštění v kulisách Slunce, seno…

Na nic z toho v úterý po poledni prezident nezavzpomínal, novináři si ho totiž mohli jen zdálky vyfotit, jak s předsedou JZD Hoštice prochází kolem autobusu. Na otázky prezident neodpovídal. Místní se přitom na prezidentskou návštěvu přichystali: Autobus, který byl vyroben v roce 1987, naleštili tak, že vypadal jako nový.

Prezident se však u Zemáku nezdržel. "Tak tady je, jsem rád, že jste ho zachránili," poděkoval jen předsedovi družstva Miloslavu Daňhovi, aniž by se zastavil. Pár kroků od autobusu totiž stojí stodola, ze které už se linula vůně připraveného pečeného selátka a vepřové kýty. Tam ochranka prezidenta doprovodila, uzavřela vrata a novináři museli areál JZD, který je jinak oblíbenou turistickou atrakcí, vyklidit. Stejně rychle pak prezident areál opustil i po obědě.

Zemák koupilo v roce 2006 místní zemědělské družstvo, když se jeho vedení dozvědělo, že má být sešrotovaný. Jako příznivci Miloše Zemana nechtěli něco takového dopustit, a tak nechali autobus kompletně opravit a následně jej polepili výjevy z Troškovy trilogie Slunce, seno…

Právě v Hošticích je tato trilogie doma. Připomínky natáčení byly v obci patrné i při prezidentské návštěvě. Ve stodole, kde družstevníci Zemana štědře pohostili, byla například pojízdná postel, ve které spávala filmová babička Valerie Kaplanová.

Předseda družstva, které žije především z turistického ruchu, si návštěvu pochvaloval. "Bude to další magnet pro turisty, celý národ se bude chtít k nám podívat, kde byl prezident," těší se Daňha.

 

Právě se děje

Další zprávy