Slunce pálí jako v Itálii, Češi se musí přizpůsobit

Domácí Domácí
9. 8. 2012 13:50
Ozonová vrstva nad republikou je nejslabší za posledních 39 let
Pan Pavel Gazbyl zde pořídil krásné snímky z průběhu přechodu Venuše přes sluneční kotouč.
Pan Pavel Gazbyl zde pořídil krásné snímky z průběhu přechodu Venuše přes sluneční kotouč. | Foto: Hvězdárna a planetárium Brno/ Pavel Gabzdyl

Praha - Nad územím České republiky je momentálně nejslabší ozonová vrstva za posledních 39 let. Vyplývá to ze zjištění Solární a ozonové observatoře Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Podíl UV záření, které vyvolává kožní nádory, byl tak letos v květnu nejvyšší za 48 let.

Výrazné oslabení ozonové vrstvy sledují meteorologové až v posledním roce a půl. V jasných dnech je kvůli němu index UV záření srovnatelný s hodnotou v Chorvatsku či severní Itálii.

Například 30. června se pohyboval mezi 7,5 až 8, na horách 8 překročil. Kdyby byla situace v normě, nedosahoval by ani 7. "Dávky záření neustále rostou. Za dekádu se zvyšují o osm až deset procent," vysvětlil Michal Janouch ze solární a ozonové observatoře v Hradci Králové.

Při důsledné ochraně před sluncem však oslabení ozonové vrstvy neznamená pro člověka zásadní ohrožení. To potvrdili též kožní lékaři.

"Problém oslabení ozonové díry je tu od 80. let," řekl v České televizi Janouch. Může za to hlavně tehdejší používání freonů.

Meteorologové však dále upozorňují na to, že poškození ozonové vrstvy je rozsáhlejší a trvalejší, než se čekalo. "Změny, které budou probíhat s největší pravděpodobností do budoucna, můžou výrazně ovlivnit ozonovou vrstvu jak jižní, tak i severní polokoule," řekl Janouch.

Vyšší intenzita ultrafialového záření má neblahý vliv zejména na lidskou kůži. To se navíc projevuje s výrazným odstupem. "Tento dlouhodobý úbytek (ozonové vrstvy) se neprojevuje z hlediska kožních nádorů a vzniku vrásek hned, ale uvidíme to za jedno až dvě desetiletí," připomněl dermatovenerolog Petr Arenberger.

S poklesem ozonu podle něj přibývá pacientů. Ročně jsou jich nyní zhruba 2 tisíce. Každých deset let se počet kožních nádorů zdvojnásobil, dodal lékař.

Bez mezinárodních dohod by bylo záření extrémní

První reakcí na oslabení ozonové vrstvy byl už v roce 1985 tzv. Montrealský protokol, který zakazuje používání látek, které vrstvu oslabují, tedy například zmíněné freony.

Dokument už do dnešního dne podepsalo 195 zemí, uvedl Janouch. Díky němu se situace nezhoršuje tak výrazně. "Problém ale je, že se ani nelepší. Dnes musí lidé počítat s tím, že některé dny je to nebezpečí zvýšené," řekl. Dodal, že kdyby se nebezpečné látky nadále vypouštěly, bylo by nyní záření v Česku extrémní.

Solární a ozonová observatoř v Hradci Králové sleduje stav ozonu od roku 1992. Je tak jedním z prvních zařízení na světě, která situaci monitorují.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká bude předpověď počasí?

 

Právě se děje

Další zprávy