Šluknovsko může být jen začátek, varuje Kocáb vládu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 9. 2011 15:35
Exministr pro lidská práva předal na úřadu vlády petici s návrhy řešení rasových nepokojů
Michael Kocáb
Michael Kocáb | Foto: Naďa Straková

Praha - Vláda má podle názoru někdejšího ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába připravit pro řešení problémů na Šlukonovsku především preventivní opatření, ačkoli ji aktuální dění v regionu nutí k přijímání rychlých, represivních kroků.

Jinak podle něj hrozí, že se podobné nepokoje rozpoutají i na jiných místech České republiky. 

Nečasův kabinet má podle Kocába zajistit například, aby romské děti nechodily do speciálních a praktických škol. Stojí to v petici, kterou ve středu předal úřadu vlády.

Premiér Petr Nečas (ODS) v době předávání výzvy nebyl v úřadu. Podle hodnověrných zdrojů se do neklidného kraje chystá vypravit v příštím týdnu. K návštěvě ho vyzvali i místní starostové.

Ze strany levicové opozice čelí předseda vlády kritice, že kabinet region zanedbává a že reformní kroky vlády dále prohloubí problémy chudých.

Podstata problému tkví podle Kocábovy výzvy v dlouhodobém zanedbávání systémových řešení, které mají odstranit příčiny sociálního vyloučení.

"Pokud vláda nebude tyto problémy řešit systémově, vyskytne se podobná situace jako na Šluknovsku i na jiných místech ČR," stojí v dokumentu, pod který vedle jednotlivců se podepsaly sdružení Amnesty International ČR, Český Helsinský výbor, Open Society Fund a Vzájemné Soužití.

Vláda se podle výzvy má vrátit k naplňování akčního plánu začleňování dětí do vzdělávacího procesu a výrazně omezit možnosti umisťovat romské děti do speciálních a praktických škol.

Systémověji se má postavit k Agentuře pro sociální začleňování, jejíž mandát v části lokalit končí v roce 2012. Situaci by podle Kocába prospělo i obnovení Kampaně proti rasismu a intoleranci.

Bitva ve Varnsdorfu: Lidé šli proti Romům, policie byla proti:

Napětí mezi starousedlíky a Romy se na Šluknovsku vyostřilo v polovině srpna. Situace se vyhrotila poté, co pětice mladistvých Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.

O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby pravidelně organizují protiromské demonstrace a připojují se k nim extremistická hnutí.

O víkendu skončily protesty potyčkami. Policie demonstranty rozehnala vodním dělem a pyrotechnikou, část agresorů zadržela.

 

Právě se děje

Další zprávy