Kiska navštívil Zemana v Lánech, je to jeho poslední zahraniční cesta ve funkci

ČTK ČTK
30. 5. 2019 11:11
Slovenský prezident Andrej Kiska dorazil do Lán, kde ho na zámku, který je letním sídlem českých prezidentů, uvítal jeho český protějšek Miloš Zeman. Státníky čeká společné jednání a prohlídka lánské obory. Kiska je na své poslední oficiální zahraniční cestě jako hlava státu, v polovině června skončí ve funkci.
V Lánech přivítal současného slovenského prezidenta Miloš Zeman.
V Lánech přivítal současného slovenského prezidenta Miloš Zeman. | Foto: Twitter

Prezidenti před polednem společně vystoupí před novináři. Po poledni je čeká prohlídka lánské obory, kde by měli mimo jiné přijít k pamětnímu kameni prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

První a poslední oficiální zahraniční cesty českých a slovenských prezidentů tradičně míří do druhé země. Kiska už absolvoval podobné rozlučkové cesty do Maďarska, kde byl v polovině dubna, a do Polska, které navštívil před dvěma týdny.

V polovině června Kisku, který svůj mandát neobhajoval, vystřídá ve funkci Zuzana Čaputová. Na první oficiální návštěvu Česka by měla přijet 20. června, necelý týden po své inauguraci.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy