Slovensko zadrželo kvůli protestům proti uprchlíkům 60 Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2015 15:35
Na demonstraci pod názvem Stop islamizaci Evropy přišlo několik tisíc lidí. Slovenští policisté předvedli dohromady na služebny kolem 140 osob.
Demonstrace na Slovensku proti migrantům
Demonstrace na Slovensku proti migrantům | Foto: ČTK/imago stock&people

Bratislava/Praha - Slovenská policie v souvislosti se sobotní demonstrací proti přílivu imigrantů do Evropy, kterou provázely výtržnosti, zadržela 60 českých občanů

V diskusní relaci hlavního televizního kanálu veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice RTVS to v neděli řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Policie ČTK sdělila, že 41 Čechů je podezřelých z trestného činu výtržnictví.

Slovenští policisté podle dřívějších informací předvedli dohromady na služebny kolem 140 osob. K výtržnostem na různých místech Bratislavy došlo zejména po skončení protestní akce.

Česká diplomacie má informace o více než čtyřech desítkách zadržených českých občanů, kteří se v Bratislavě prý dopustili výtržnictví. Z nich slovenská policie už 21 propustila, dalších 21 čekalo v celách předběžného zadržení, řekla to mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Protestovalo několik tisíc lidí

Na demonstraci pod názvem Stop islamizaci Evropy přišlo několik tisíc lidí. Mezi nimi byli i skupinky Čechů včetně fotbalových fanoušků.

Ještě před zahájením shromáždění policie zadržela několik účastníků protestu, u kterých strážníci našli atrapy výbušnin a takzvané chladné zbraně, mezi které patří například nože. K výtržnostem pak došlo hlavně po skončení demonstrace. Skupina asi 300 osob, podle médií účastníků demonstrace, napadla v areálu Bratislavského hradu diváky cyklistického závodu. Policie tam podle dnešního sdělení zadržela 27 osob, podle českého policejního přidělence na Slovensku Petra Lessyho mezi nimi byli i Češi.

Lessy řekl, že některým českým občanům slovenská policie sděluje obvinění z trestného činu výtržnictví. Podle něj Češi byli zadrženi na vícero místech slovenské metropole.

Zásahy na více místech

Slovenská policie zasahovala mimo jiné i nedaleko Hradu, kde výtržníci poškodili policejní vozy a kde policisté zadrželi 45 lidí. K incidentům došlo také na hlavním nádraží, kde prý například maskovaní extremisté házeli kameny po členech rodiny ze Saúdské Arábie.

Slovenská policejní mluvčí Tatiana Kurucová uvedla, že vyšetřování výtržností skončeno nebylo a že policie kromě jiného analyzuje vlastní nahrávky i záběry, které jí poskytli občané a média. Za výtržnictví hrozí na Slovensku až tříleté vězení.

Násilnosti ve slovenské metropoli odsoudili občanští aktivisté a politování nad incidenty vyjádřil předseda parlamentu Peter Pellegrini. Ministr vnitra Kaliňák řekl, že policie podle něj situaci zvládla a že po narušení veřejného pořádku zasahovala okamžitě.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy