Slovensko zadrželo kvůli protestům proti uprchlíkům 60 Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2015 15:35
Na demonstraci pod názvem Stop islamizaci Evropy přišlo několik tisíc lidí. Slovenští policisté předvedli dohromady na služebny kolem 140 osob.
Demonstrace na Slovensku proti migrantům
Demonstrace na Slovensku proti migrantům | Foto: ČTK/imago stock&people

Bratislava/Praha - Slovenská policie v souvislosti se sobotní demonstrací proti přílivu imigrantů do Evropy, kterou provázely výtržnosti, zadržela 60 českých občanů

V diskusní relaci hlavního televizního kanálu veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice RTVS to v neděli řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Policie ČTK sdělila, že 41 Čechů je podezřelých z trestného činu výtržnictví.

Slovenští policisté podle dřívějších informací předvedli dohromady na služebny kolem 140 osob. K výtržnostem na různých místech Bratislavy došlo zejména po skončení protestní akce.

Česká diplomacie má informace o více než čtyřech desítkách zadržených českých občanů, kteří se v Bratislavě prý dopustili výtržnictví. Z nich slovenská policie už 21 propustila, dalších 21 čekalo v celách předběžného zadržení, řekla to mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Protestovalo několik tisíc lidí

Na demonstraci pod názvem Stop islamizaci Evropy přišlo několik tisíc lidí. Mezi nimi byli i skupinky Čechů včetně fotbalových fanoušků.

Ještě před zahájením shromáždění policie zadržela několik účastníků protestu, u kterých strážníci našli atrapy výbušnin a takzvané chladné zbraně, mezi které patří například nože. K výtržnostem pak došlo hlavně po skončení demonstrace. Skupina asi 300 osob, podle médií účastníků demonstrace, napadla v areálu Bratislavského hradu diváky cyklistického závodu. Policie tam podle dnešního sdělení zadržela 27 osob, podle českého policejního přidělence na Slovensku Petra Lessyho mezi nimi byli i Češi.

Lessy řekl, že některým českým občanům slovenská policie sděluje obvinění z trestného činu výtržnictví. Podle něj Češi byli zadrženi na vícero místech slovenské metropole.

Zásahy na více místech

Slovenská policie zasahovala mimo jiné i nedaleko Hradu, kde výtržníci poškodili policejní vozy a kde policisté zadrželi 45 lidí. K incidentům došlo také na hlavním nádraží, kde prý například maskovaní extremisté házeli kameny po členech rodiny ze Saúdské Arábie.

Slovenská policejní mluvčí Tatiana Kurucová uvedla, že vyšetřování výtržností skončeno nebylo a že policie kromě jiného analyzuje vlastní nahrávky i záběry, které jí poskytli občané a média. Za výtržnictví hrozí na Slovensku až tříleté vězení.

Násilnosti ve slovenské metropoli odsoudili občanští aktivisté a politování nad incidenty vyjádřil předseda parlamentu Peter Pellegrini. Ministr vnitra Kaliňák řekl, že policie podle něj situaci zvládla a že po narušení veřejného pořádku zasahovala okamžitě.

 

Právě se děje

Další zprávy