Slovenského penězokazce chce Česko poslat do Štrasburku

Tomáš Fránek
14. 12. 2007 12:55
Pavol Smatana už ve sporu s Českem jednou uspěl

Brno - Vláda bude příští týden rozhodovat o nepříliš obvyklém postupu - ministři mají rozhodnout, zda požádají Velký senát Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o nové prověření případu slovenského padělatele peněz Pavola Smatany.

Muž, který byl před sedmi roky kvůli padělání čtyř milionů korun zadržen v Brně a nyní si odpykává jedenáctiletý trest na Slovensku, letos uspěl ve Štrasburku se stížností na Českou republiku.

Nezákonná vazba

Česko má podle rozsudku štrasburského soudu vyplatit 4000 eur (asi 112 000 korun) odškodného za morální újmu a nahradit soudní výdaje v celkové výši asi 90 000 korun.

A jedním z bodů úmluvy o lidských právech, které měl český stát porušit, bylo to, že každý, kdo byl zbaven svobody zatčením, má právo podat návrh na řízení, ve kterém by soud urychleně rozhodl o zákonnosti jeho zbavení svobody a nařídil propuštění, je-li zbavení svobody nezákonné.

Vláda si však nemyslí, že by Česko tento bod úmluvy porušilo. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncové by proto Velký senát měl případ znovu posoudit.

"Jde o aplikovatelnost tohoto článku úmluvy na řízení o ústavních stížnostech," uvedla pro deník Aktuálně.cz Kuncová.

Smatana totiž v Česku sice dosáhl úspěchu u Ústavního soudu, který kritizoval Vrchní soud v Olomouci za nespecifikování délky vazby. Výrok Ústavního soudu měl ale pouze akademický charakter, protože pobyt ve vazbě se Smatanovi započítal do délky trestu.

Akademický úspěch

A to se štrasburským soudcům nelíbilo a nezviklalo je ani to, že česká vláda navrhla stížnost zamítnout jako nepřijatelnou.

"Soud s politováním konstatuje, že ačkoli stěžovatel zůstal ve vazbě ještě jeden rok po podání stížnosti Ústavnímu soudu, tento soud o jeho stížnosti rozhodl teprve deset měsíců po skončení vazby, v okamžiku, kdy již účinná náprava nebyla možná," uvedli štrasburští soudci.

Velký senát štrasburského soudu složený ze sedmnácti soudců může v případě, že žádost české vlády přijme, původní verdikt buď potvrdit, nebo rozhodnout jinak. Rozsudek Velkého senátu je konečný.

Senát nerozhoduje případy z Česka příliš často. Letos v listopadu například shledal, že posílat romské děti šmahem do zvláštních škol je jasným porušením úmluvy o lidských právech, konkrétně zákazu diskriminace a práva na vzdělání.

Velký senát rozhodoval také některé stížnosti potomků šlechtických rodů na Česko nebo spor mezi pivovary Budvar a Budwaiser.

 

Právě se děje

Další zprávy