Slovenské ministerstvo vyvrací hoax komentátorky o covidu, české už týden mlčí

Martina Heroldová Martina Heroldová
2. 11. 2020 19:19
Slovenské ministerstvo zdravotnictví vyvrací dezinformace o smrtnosti covidu, které šířila komentátorka serveru Echo 24 Lenka Zlámalová. Vůči nepravdivým informacím se ohradila i česká pobočka WHO, jejíž data komentátorka dezinterpretovala. Ačkoliv bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula sliboval boj proti lžím o covidu, český resort za celý týden zprávu nekomentoval a ani nereagoval na dotazy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Komentátorka a analytička internetového deníku Echo 24 v nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News nepravdivě citovala data ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO). Zlámalová v pořadu uvedla, že smrtnost na covid-19 je podle WHO nižší než na chřipku či běžné virózy, a onemocnění tak ve vysílání bagatelizovala.

"WHO, což stále je snad nějaká autorita, říká, že smrtnost (covidu-19) je 0,23 procenta. Aby měli diváci představu, to je na úrovni ne chřipky, ale běžných viróz. Takže mě by zajímalo, jak se vláda a nový ministr zdravotnictví postaví k tomuto. Protože pokud zjistíme, že ta situace je takováto, tak ta tvrdá plošná opatření jsou naprosto neadekvátní," řekla Zlámalová v Partii a označila text, v němž se o smrtnosti hovoří, dokonce za metastudii.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví však upozornilo na to, že jde o lež. "Smrtnost na běžnou chřipku je podle WHO méně než 0,1 procenta, což je méně než zmiňovaných 0,23 procenta pro covid-19," uvedl resort. Upozorňuje také na to, že se nejedná o oficiální vyjádření WHO ani o metastudii, ale že jde pouze o článek v Bulletinu WHO, což je měsíčník, který organizace sice vydává a objevují se v něm nejrůznější vědecké názory, nejsou však oficiálním stanoviskem instituce. 

To potvrdila také česká pobočka Světové zdravotnické organizace. "Rádi bychom uvedli, že za tvrzení zveřejněná v této publikaci jsou zodpovědní pouze autoři. Její postoje a závěry nereprezentují postoje WHO," napsala na svém Facebooku.

"Pozice WHO je následující: Ačkoliv bude ještě nějaký čas trvat, než plně pochopíme skutečnou úmrtnost onemocnění covid-19, data, která máme k dispozici, ukazují, že hrubá míra smrtnosti (poměr počtu hlášených úmrtí k celkovému počtu hlášených případů - case fatality ratio, CFR) se pohybuje mezi třemi a čtyřmi procenty. Smrtnost (poměr počtu hlášených úmrtí k počtu případů infekce - infection fatality rate, IFR) bude nižší. Zdá se, že čísla z České republiky tomu budou odpovídat," dodala WHO.

Na dezinformaci upozornil také server Manipulátoři.cz, který se dlouhodobě zabývá právě vyvracením lživých informací. Ten upozorňuje mimo jiné na to, že Zlámalová nehovoří o průměru smrtnosti, ale o mediánu. Ten se vypočítává pro jednotlivé regiony a zohledňuje tak i méně zasažená místa, kde vzhledem k nižšímu počtu testů nebylo zaregistrováno žádné úmrtí - a jeho hodnota je tedy pro daný region nula. Číslo tak zohledňuje pouze 61 jednotlivých míst, v nichž byla studie provedena, nikoli celkovou průměrnou smrtnost.

A jak upozorňuje česká pobočka WHO, komentátorka zaměnila také další dva pojmy, a to IFR (počet úmrtí proti všem - i neodhaleným - nakaženým) a CFR (počet úmrtí proti pozitivně testovaným). Pro IFR uvádí WHO průměr 0,68 procenta a pro CFR cca 2,7 procenta. Komentátorka tak použila číslo ještě menší, než je potenciální hodnota IFR.

Hoax byl přitom na sociálních sítích mimořádně úspěšný. Příspěvek s nahrávkou z pořadu Partie s citací Zlámalové z profilu Roberta Švandy sdílelo přes 15 tisíc lidí a podle mediálního experta Josefa Šlerky patřil k nejsledovanějším a nejsdílenějším příspěvkům s tematikou koronaviru na českých sociálních sítích za poslední měsíc.

Vláda prohrává s virem i s dezinformacemi

Ačkoliv předchozí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) sliboval lepší komunikaci resortu včetně boje s dezinformacemi, který podpořila rovněž vláda, ministerstvo se k případu za celý týden nevyjádřilo. Nereagovalo ani na dotazy Aktuálně.cz. 

Nečinnost státu přitom může stát lidské životy, už v červnu před ní varovala Evropská unie ústy české eurokomisařky Věry Jourové. Až po čtyřech měsících od varování, na začátku října, tehdejší ministr Prymula avizoval, že ministerstvo uzavřelo spolupráci s firmou Semantic Vision a chystá se s dezinformacemi bojovat. Aktuálně.cz se na strategii ohledně vyvracení dezinformací pokoušelo zeptat i samotného ministerstva, které ovšem na dotazy neodpovědělo ani po více než 14 dnech a několika urgencích.

Vláda ve vyvracení nepravd selhává i podle Jana Cempera ze serveru Manipulátoři.cz. "Šíření dezinformací vyvolává nedůvěru lidí. A když lidé nedůvěřují vládě, tak pak pochopitelně mají problém dodržovat i opatření," říká. 

Ministři minulý týden schválili masivní kampaň za 50 milionů korun, která má důvěru lidí ve vládu Andreje Babiše a její opatření navrátit. Redakce Aktuálně.cz materiál získala. Po osmi měsících od startu epidemie koronaviru v něm přiznává závažné nedostatky komunikace vlády nyní už bývalý ministr Prymula. V úvodu materiálu se ministerstvo odkazuje přímo na text Aktuálně.cz, který upozornil na to, že vláda dle expertů zcela selhává v boji se lžemi o koronaviru a může to stát životy. 

"Od začátku druhé vlny epidemie se komunikace ze strany státu k občanům potýká s výraznými problémy, které mohou mít vliv na ochotu občanů dodržovat doporučení nebo omezení, a v konečném důsledku tak oslabují důvěru v rozhodnutí vládních orgánů i samotnou účinnost těchto omezení na zvrácení doposud nepříznivého vývoje epidemie," přiznává ministerstvo s tím, že to může mít zásadní dopad na celkové počty nemocných, hospitalizovaných i zemřelých během epidemie covidu-19.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hamáček pověřil velvyslance v USA a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání Bidena s Putinem Prahu. Vše je podle něj na začátku

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy