Slovenské ministerstvo vyvrací hoax komentátorky o covidu, české už týden mlčí

Martina Heroldová Martina Heroldová
2. 11. 2020 19:19
Slovenské ministerstvo zdravotnictví vyvrací dezinformace o smrtnosti covidu, které šířila komentátorka serveru Echo 24 Lenka Zlámalová. Vůči nepravdivým informacím se ohradila i česká pobočka WHO, jejíž data komentátorka dezinterpretovala. Ačkoliv bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula sliboval boj proti lžím o covidu, český resort za celý týden zprávu nekomentoval a ani nereagoval na dotazy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Komentátorka a analytička internetového deníku Echo 24 v nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News nepravdivě citovala data ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO). Zlámalová v pořadu uvedla, že smrtnost na covid-19 je podle WHO nižší než na chřipku či běžné virózy, a onemocnění tak ve vysílání bagatelizovala.

"WHO, což stále je snad nějaká autorita, říká, že smrtnost (covidu-19) je 0,23 procenta. Aby měli diváci představu, to je na úrovni ne chřipky, ale běžných viróz. Takže mě by zajímalo, jak se vláda a nový ministr zdravotnictví postaví k tomuto. Protože pokud zjistíme, že ta situace je takováto, tak ta tvrdá plošná opatření jsou naprosto neadekvátní," řekla Zlámalová v Partii a označila text, v němž se o smrtnosti hovoří, dokonce za metastudii.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví však upozornilo na to, že jde o lež. "Smrtnost na běžnou chřipku je podle WHO méně než 0,1 procenta, což je méně než zmiňovaných 0,23 procenta pro covid-19," uvedl resort. Upozorňuje také na to, že se nejedná o oficiální vyjádření WHO ani o metastudii, ale že jde pouze o článek v Bulletinu WHO, což je měsíčník, který organizace sice vydává a objevují se v něm nejrůznější vědecké názory, nejsou však oficiálním stanoviskem instituce. 

To potvrdila také česká pobočka Světové zdravotnické organizace. "Rádi bychom uvedli, že za tvrzení zveřejněná v této publikaci jsou zodpovědní pouze autoři. Její postoje a závěry nereprezentují postoje WHO," napsala na svém Facebooku.

"Pozice WHO je následující: Ačkoliv bude ještě nějaký čas trvat, než plně pochopíme skutečnou úmrtnost onemocnění covid-19, data, která máme k dispozici, ukazují, že hrubá míra smrtnosti (poměr počtu hlášených úmrtí k celkovému počtu hlášených případů - case fatality ratio, CFR) se pohybuje mezi třemi a čtyřmi procenty. Smrtnost (poměr počtu hlášených úmrtí k počtu případů infekce - infection fatality rate, IFR) bude nižší. Zdá se, že čísla z České republiky tomu budou odpovídat," dodala WHO.

Na dezinformaci upozornil také server Manipulátoři.cz, který se dlouhodobě zabývá právě vyvracením lživých informací. Ten upozorňuje mimo jiné na to, že Zlámalová nehovoří o průměru smrtnosti, ale o mediánu. Ten se vypočítává pro jednotlivé regiony a zohledňuje tak i méně zasažená místa, kde vzhledem k nižšímu počtu testů nebylo zaregistrováno žádné úmrtí - a jeho hodnota je tedy pro daný region nula. Číslo tak zohledňuje pouze 61 jednotlivých míst, v nichž byla studie provedena, nikoli celkovou průměrnou smrtnost.

A jak upozorňuje česká pobočka WHO, komentátorka zaměnila také další dva pojmy, a to IFR (počet úmrtí proti všem - i neodhaleným - nakaženým) a CFR (počet úmrtí proti pozitivně testovaným). Pro IFR uvádí WHO průměr 0,68 procenta a pro CFR cca 2,7 procenta. Komentátorka tak použila číslo ještě menší, než je potenciální hodnota IFR.

Hoax byl přitom na sociálních sítích mimořádně úspěšný. Příspěvek s nahrávkou z pořadu Partie s citací Zlámalové z profilu Roberta Švandy sdílelo přes 15 tisíc lidí a podle mediálního experta Josefa Šlerky patřil k nejsledovanějším a nejsdílenějším příspěvkům s tematikou koronaviru na českých sociálních sítích za poslední měsíc.

Vláda prohrává s virem i s dezinformacemi

Ačkoliv předchozí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) sliboval lepší komunikaci resortu včetně boje s dezinformacemi, který podpořila rovněž vláda, ministerstvo se k případu za celý týden nevyjádřilo. Nereagovalo ani na dotazy Aktuálně.cz. 

Nečinnost státu přitom může stát lidské životy, už v červnu před ní varovala Evropská unie ústy české eurokomisařky Věry Jourové. Až po čtyřech měsících od varování, na začátku října, tehdejší ministr Prymula avizoval, že ministerstvo uzavřelo spolupráci s firmou Semantic Vision a chystá se s dezinformacemi bojovat. Aktuálně.cz se na strategii ohledně vyvracení dezinformací pokoušelo zeptat i samotného ministerstva, které ovšem na dotazy neodpovědělo ani po více než 14 dnech a několika urgencích.

Vláda ve vyvracení nepravd selhává i podle Jana Cempera ze serveru Manipulátoři.cz. "Šíření dezinformací vyvolává nedůvěru lidí. A když lidé nedůvěřují vládě, tak pak pochopitelně mají problém dodržovat i opatření," říká. 

Ministři minulý týden schválili masivní kampaň za 50 milionů korun, která má důvěru lidí ve vládu Andreje Babiše a její opatření navrátit. Redakce Aktuálně.cz materiál získala. Po osmi měsících od startu epidemie koronaviru v něm přiznává závažné nedostatky komunikace vlády nyní už bývalý ministr Prymula. V úvodu materiálu se ministerstvo odkazuje přímo na text Aktuálně.cz, který upozornil na to, že vláda dle expertů zcela selhává v boji se lžemi o koronaviru a může to stát životy. 

"Od začátku druhé vlny epidemie se komunikace ze strany státu k občanům potýká s výraznými problémy, které mohou mít vliv na ochotu občanů dodržovat doporučení nebo omezení, a v konečném důsledku tak oslabují důvěru v rozhodnutí vládních orgánů i samotnou účinnost těchto omezení na zvrácení doposud nepříznivého vývoje epidemie," přiznává ministerstvo s tím, že to může mít zásadní dopad na celkové počty nemocných, hospitalizovaných i zemřelých během epidemie covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy