Slovenská expertka: Váš supernáměstek bude pod obřím tlakem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 9. 2014 17:55
Bývalá šéfka slovenské Transparency International Emília Sičáková-Beblavá hodnotí v rozhovoru český návrh služebního zákona.
Místo nezávislého generálního ředitele má českou státní službu řídit nový náměstek na ministerstvu vnitra.
Místo nezávislého generálního ředitele má českou státní službu řídit nový náměstek na ministerstvu vnitra. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Poslanci na úterní schůzi hodlají ve druhém čtení schválit služební zákon, ve kterém oproti původnímu plánu chybí generální ředitelství státní služby. Jeho vyškrtnutí požadovala například TOP 09, jejíž místopředseda Miroslav Kalousek se ohání zkušenostmi slovenských sousedů.

Slovensko, které to zkoušelo, od toho rychle odešlo. My touto slepou cestou jít nechceme,” tvrdí Kalousek. Pravda je ale trochu jinde - Slováci sice svůj Úřad pre štátnu službu skutečně zrušili, nový model, podobný tomu, který nyní plánuje i Česko, se ale také neosvědčil. A vláda hodlá nezávislý úřad vybudovat znovu.

Dělá česká vláda, která chce řízení státní správy místo nezávislého úředníka svěřit do rukou náměstka na ministerstvu vnitra, chybu?

Emília Sičáková-Beblavá

Emília Sičáková-Beblavá

Absolventka Ekonomické univerzity v Bratislavě se věnuje tématům korupce, transparentnosti a etiky ve veřejném sektoru. V letech 1998 až 2009 působila jako prezidentka Transparency International Slovensko, v současnosti je předsedkyní správní rady TIS. Působí také na Fakultě sociálních a ekonomických věd Univerzity Komenského v Bratislavě.

“Pro toho náměstka to bude rozbuška v rukách, protože tlak na manipulaci personální politiky bude už z definice obrovský. A pokud by měl rozhodovat a mít kontrolní pravomoci, tak si myslím, že je vhodnější, aby tam nějaká forma samostatnosti a depolitizace byla,” říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenská expertka Emília Sičáková-Beblavá.

A.cz: Jak se na Slovensku vyvíjel Úřad pre štátnu službu a proč byl nakonec zrušen?

K depolitizaci státní správy jsme se zavázali v rámci přístupového procesu do Evropské unie. Došlo se k tomu, že by měl vzniknout nezávislý úřad. Sice to nebyla explicitní podmínka Unie, ale tlak tam byl. Navíc se zvolil centralizovaný model, takže úřad dostal značné množství kompetencí. Dělal například všechna výběrová řízení a byl tím tak zahlcený, že neměl vůbec čas na metodiku a kontrolu. A postupně se rozpoutala válka především o ty personální kompetence. Lídrem v této diskusi bylo ministerstvo financí, které je na Slovensku nejsilnější. Takže na jedné straně rostl tento interní spor a na druhé straně po vstupu do Unie pominul tlak, protože Unie neměla na vynucování svých požadavků žádný nástroj. A úřad v této situaci nedokázal veřejnost přesvědčit o tom, že personální politiku dokáže dělat rychleji a lépe. Takže jeho pravomoci se postupně rozmělnily mezi jednotlivé instituce.

A.cz: A jak funguje tento nový model? Zlepšila se personální politika, nebo zhoršila?

Řekla bych, že je to zhruba stejné, jako když úřad existoval. Personální politika státu je velmi slabá, není dostatečně transparentní. Politizace existuje, ačkoli je různá na různých ministerstvech a v různých obdobích. Čím dál více máme spíše funkční politizaci, kdy si sice přivedete lidi spojené se stranou, ale jsou to odborníci. To je do jisté míry normální v každé zemi. Ovšem jsou samozřejmě i ministerstva, kam si ministři stále dosazují straníky, kteří o tom nic nevědí, a mění pomalu i uklízečky. Závisí to na ministrovi, politické straně i agendě. Například na ministerstvu financí by si to dnes nikdo nedovolil, ale na ministerstvu sociálních věcí, které je silně ideologické, tam si ministři dovolí jít do větší hloubky.

Miroslav Kalousek se bojí nadvlády úředníků.
Miroslav Kalousek se bojí nadvlády úředníků. | Foto: Petr Vyoral

A.cz: Bývalý ministr Kalousek situací na Slovensku argumentuje a říká, že jste generální ředitelství opustili, protože to je špatný koncept, a přešli jste na lepší variantu, kterou máte teď. Je to správná interpretace?

Já myslím, že ani ta varianta úřadu, který neměl žádnou reálnou moc, ani ten model, kdy máme decentralizovaný systém výhradně pod politickou kuratelou, není správný. Právě proto se nyní na Slovensku diskutuje o novém řešení. Pokud bychom byli s tou současnou variantou spokojení, tak bychom nehledali nový model.

A.cz: Tento nový model by měl znovu zavést nezávislý úřad. Je už nějaká představa, jak by měl vypadat? Měl by například dostat kontrolní kompetence?

O tom se těžko mluví, protože zatím není na stole žádný návrh. Ale myslím, že to půjde spíše směrem samostatného regulátora s kontrolními kompetencemi. Ale je potřeba si počkat.

A.cz: Proč se k tomu přistupuje právě teď?

Je to kombinace několika věcí - jednak Unie začala opět tlačit, že pokud skutečně nevybudujeme profesionální státní službu, nedají nám peníze. Zároveň je tu i velký mediální tlak.

A.cz: U nás jsme teď ve fázi, kdy jsme ustoupili od plánu na zavedení generálního ředitelství s množstvím pravomocí a zavedeme náměstka pro státní službu, který bude podřízený ministru vnitra a bude mít menší pravomoci. Co si o takovém uspořádání myslíte?

Pro toho náměstka to bude rozbuška v rukách, protože tlak na manipulaci personální politiky bude už z definice obrovský. Záleží ale také na tom, jaké bude mít kompetence. Pokud půjde jen o metodické usměrňování, tak to může být pod ministerstvem. Ale pokud by měl rozhodovat a mít kontrolní pravomoci, tak si myslím, že je vhodnější, aby tam nějaká forma samostatnosti a depolitizace byla. Jinak se to nedá dělat.

A.cz: Ovšem pokud nebude mít kontrolní funkce tento náměstek, tak už je nebude mít nikdo a nám bude zcela scházet nezávislý kontrolor…

Ano, tak potom budete pokračovat ve statu quo, který máte doteď.

A.cz: Říkala jste, že u vás znovu stoupá tlak EU na odpolitizování státní správy. Nevystavuje se i Česká republika riziku?

Záleží na tom, do jaké míry vám to Unie dává jako podmínku. Pokud tím podmiňuje čerpání dotací, tak to pochopitelně může být problém. Ale slovenská zkušenost ukazuje, že Unie je vlastně malý hráč, který se dá obejít. My jsme do vstupu měli úřad, a když tlak pominul, tak jsme ho zrušili.

A.cz: Jaká by podle vás byla ideální varianta?

Ideální stav by byl podle mne nestranný úřad, který není zahlcen veškerou personální politikou, ale bude dělat metodické usměrnění, řídit horizontální mobilitu, rozvoj, analytiku a kontrolu. Ale opakuji - na papíře to může vypadat výborně, ale pokud je to jen formální a neexistuje přesvědčení, že je potřeba se vzdát politické kontroly nad personálními záležitostmi, tak to nemá cenu dělat, to jsou vyhozené peníze a čistá Potěmkinova vesnice.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy