Slováci jsou z polistopadové éry zklamanější než Češi, častěji vzpomínají na režim

Jakub Heller Jakub Heller
29. 10. 2019 16:39
Češi i Slováci se shodnou, že sametová revoluce měla smysl. Mezi národy se ale najdou odlišnosti. Téměř dvakrát tolik Slováků než Čechů si myslí, že se za komunismu žilo lépe. Na rozdíl od Čechů si také Slováci stěžují třeba na polistopadové zdravotnictví a nedostatek pracovních příležitostí. Plyne to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění a sociologických ústavů obou zemí.
Foto: CVVM

Jak Češi a Slováci vnímají listopad 1989?

V Česku lidé za nejvýznamnější novodobé události považují vznik československého státu v roce 1918 a právě listopad 1989. Na Slovensku je situace trochu jiná, tam je to kromě vzniku společného státu také vznik samostatné Slovenské republiky v roce 1993 a zejména Slovenské národní povstání v roce 1944, které zaujímají místo na samém vrcholu pomyslného žebříčku. 

Neznamená to ovšem, že by sametová revoluce byla na Slovensku vnímaná příliš negativně, kladně ji hodnotí více než polovina obyvatel.

V Česku platí, že čím jsou lidé vzdělanější, bohatší a spokojenější s vlastní životní úrovní a kvalitou života, tím kladněji vnímají listopad 1989. Podobně sametovou revoluci vnímají příznivěji Pražané a naopak negativněji obyvatelé Moravskoslezského či Ústeckého kraje. Velkou roli hrají také politické názory. Příznivěji hodnotí listopad 1989 například voliči pirátů či ODS, naopak kritičtější jsou k němu voliči KSČM a lidé, kteří nechodí k volbám.

Průzkum zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění a sociologické ústavy obou zemí. Otázky kladli sociologové v první polovině září tisícovce obyvatel Česka a tisícovce obyvatel Slovenska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy