Slováci jsou z polistopadové éry zklamanější než Češi, častěji vzpomínají na režim

Jakub Heller Jakub Heller
29. 10. 2019 16:39
Češi i Slováci se shodnou, že sametová revoluce měla smysl. Mezi národy se ale najdou odlišnosti. Téměř dvakrát tolik Slováků než Čechů si myslí, že se za komunismu žilo lépe. Na rozdíl od Čechů si také Slováci stěžují třeba na polistopadové zdravotnictví a nedostatek pracovních příležitostí. Plyne to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění a sociologických ústavů obou zemí.
Foto: CVVM

Jak Češi a Slováci vnímají listopad 1989?

V Česku lidé za nejvýznamnější novodobé události považují vznik československého státu v roce 1918 a právě listopad 1989. Na Slovensku je situace trochu jiná, tam je to kromě vzniku společného státu také vznik samostatné Slovenské republiky v roce 1993 a zejména Slovenské národní povstání v roce 1944, které zaujímají místo na samém vrcholu pomyslného žebříčku. 

Neznamená to ovšem, že by sametová revoluce byla na Slovensku vnímaná příliš negativně, kladně ji hodnotí více než polovina obyvatel.

V Česku platí, že čím jsou lidé vzdělanější, bohatší a spokojenější s vlastní životní úrovní a kvalitou života, tím kladněji vnímají listopad 1989. Podobně sametovou revoluci vnímají příznivěji Pražané a naopak negativněji obyvatelé Moravskoslezského či Ústeckého kraje. Velkou roli hrají také politické názory. Příznivěji hodnotí listopad 1989 například voliči pirátů či ODS, naopak kritičtější jsou k němu voliči KSČM a lidé, kteří nechodí k volbám.

Průzkum zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění a sociologické ústavy obou zemí. Otázky kladli sociologové v první polovině září tisícovce obyvatel Česka a tisícovce obyvatel Slovenska.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy