Šlouf v nové knize zavzpomíná, jak se zmýlil v Zemanovi

Kateřina Surmanová
26. 3. 2014 16:44
Dlouholetý poradce Miloše Zemana bude v červnu vydávat svoji druhou knihu.
Miroslav Šlouf a Miloš Zeman
Miroslav Šlouf a Miloš Zeman | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V červnu bude Miroslav Šlouf vydávat knihu. "Původně jsem ji chtěl pojmenovat Jak jsem se mýlil v politikovi, ale pak jsem si to rozmyslel. Titul byl příliš štiplavý,“ vysvětluje.

Nový název ještě rozmyšlený nemá a o jménu vydavatele nechce mluvit – první knihu, která o něm vyšla "Miroslav Šlouf, démon je“, zaštítilo nakladatelství Petrklíč.

Půjde o popis "technologie moci“. Nechce tam uvádět konkrétní jména, ale v situacích se dotčení podnikatelé a politici poznají. A nejen oni. Tvrdí ovšem, že žádný zvláštní nátlak, aby knížku nevydával, nezaznamenal.

Co se ve Šloufově čtení na dovolenou určitě objeví, bude vylíčení návratu Miloše Zemana do velké politiky z Vysočiny, kam se stáhl po fiasku v prezidentských volbách v roce 2003 – v tehdy ještě nepřímé volbě mu nedala hlas i část sociálních demokratů a Zeman si vytvořil svůj seznam zrádců.

Záhy začal Šlouf plánovat, jak Zemana přivést zpátky. "Zajel jsem za ním a zeptal se, jestli chce být prezidentem. Protože to bude stát peníze, organizaci a čas. Nejdřív měl řeči, ale pak řekl, že to chce,“ vzpomíná. 

Záhy měl Šlouf podle svých slov dopomoci Václavu Klausovi, aby v roce 2008 obhájil prezidentský mandát - "Protože kdyby vyhrál Švejnar, chtěl by pak kandidovat znovu. A na Miloše už by nedošlo.“

Další příběh je známý: vznikl spolek Přátelé Miloše Zemana, od něj byl krůček k Straně práv občanů neboli Zemanovcům. V roce 2010 se sice nedostali do Sněmovny, ale účel splnili. Odčerpali potřebná procenta ČSSD a vrátili Zemana do veřejného povědomí. Ostatně Šlouf už se při zakládání strany netajil tím, jaký je její pravý účel.

Ten se naplnil loni, když se Miloš Zeman prezidentem stal. Tehdy už ale Šlouf k jeho nejbližším nepatřil. Nahradili ho Vratislav Mynář s Martinem Nejedlým.

Ty přivedl do strany Šlouf: "Ze sociální demokracie jsem nemohl nikoho vytahovat, z jiných stran už vůbec ne. Potřeboval jsem schopné regionální podnikatele.“ A jak přiznává, i jejich peníze.

Česká pobočka Lukoilu, které Nejedlý šéfuje, patří k významným donátorům. Šlouf brával Mynáře s Nejedlým na vodu, protože věří, že tak se utužují přátelství. Jenomže tady voda nestačila – Mynář s Nejedlým Šloufa odstavili, v den vyhlášení výsledků prezidentské volby už se Zeman v Top hotelu svého někdejšího šéfporadce stranil.

Definitivně se Šlouf rozešel se SPOZ před podzimními sněmovními volbami. Zařídil, aby ho pražská buňka zvolila lídrem kandidátky, přestože vedení mělo od Nejedlého pokyn, že ji povede exministr dopravy Rusnokova kabinetu Zdeněk Žák.

"Čekal jsem, že se ozvou a budou jednat. Neozvali se. Neozval se ani Miloš Zeman a už jsem na to přestal čekat,“ vzpomíná na životní zklamání. Dneska podle svých slov lituje, že se o Zemanovo zvolení postaral – což, jak naznačuje původní titul jeho chystané knihy, bude jejím ústředním motivem.

 

Právě se děje

Další zprávy