Slíbit umějí cokoliv. Ale co Praha opravdu potřebuje?

Libor Stejskal Libor Stejskal
14. 10. 2010 8:36
Podle čeho by si Pražané měli vybírat starostu a další své zástupce do magistrátu?
Foto: Aktuálně.cz

"Nikdo na světě vám nemůže dát to, co vám my můžeme slíbit," zní jeden z mnoha bonmotů, které glosují klání politiků před každými volbami.

Představme si ale na chvíli, že by třeba v Praze politické strany své sliby opravdu mínily vážně a byly rozhodnuty je splnit.

Hlavní město by se stalo rájem na zemi. Všechny zakázky placené z městské pokladny budou zcela transparentní, firmy různých "kamarádíčků" přijdou definitivně zkrátka. V dohledné době propojí různé části města nové trasy metra, přibudou desítky kilometrů cyklostezek zeleň, méně bude naopak aut, smogu a hluku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte předvolební blogy komentátora Jana Lipolda
Za Křoví zelenější. Volby jsou lepší než Jurský park
Pražská kampaň bolí, jako nikdy dřív
Havlův volební billboard je... omyl

Kromě těchto „standardních" a prakticky všemi velkými hráči slibovaných „samozřejmostí" se pak předhánějí v nabídce bonusů, které mají strhnout přízeň voličů na jejich stranu.

Slibuje ODS...

ODS například tvrdí, že v Praze zásadně sníží počet heren a kasin (ve městě je jich kolem osmdesáti, zatímco například Moskva či Londýn jich má necelé tři desítky, Vídeň, Brusel, Madrid či Stockholm jen jedno). Ve svých slibech ale nezapomíná ani na nepoměrně subtilnější záležitosti: třeba že zajistí, aby se již předškoláci učili cizí jazyk či vymýtí ze škol automaty na sladkosti.

...sociální demokracie...

Pražská sociální demokracie slibuje kromě „transparentní radnice", zásadního zlepšení veřejné dopravy (spolu s TOP 09 její politici nejčastěji hovoří o výstavbě nové trasy metra z Vinohrad do Písnice a Modřan) především zásadní přehodnocení územního plánu tak, aby přibylo zelených ploch (nový park se chystají sociální demokraté zařídit v prostoru nákladového nádraží Žižkov nebo na Rohanském ostrově).

Mimoto se prý Pražané mohou těšit na zdravotního ombudsmana, který jim poradí, kam se obrátit se svými zdravotními potížemi.

...Věci veřejné...

Věci veřejné též chtějí Prahu zprůhledňovat a osvobozovat od - podle nich - zbytečných projektů. Mezi jinými jmenují například tendr na nové turnikety za tři a půl miliardy, který vypsal pražský Dopravní podnik, projekt Opencard či tzv. bezdrátové Prahy.

... i TOP 09

Pozadu s prohlášeními, která slibují zásadní zprůhlednění veřejných zakázek, nezůstává ani pražská TOP 09. Pražané by se ale v případě jejího volebního vítězství prý dočkali co nejrychlejšího dokončení obou městských okruhů, vyřešení průjezdu Severojižní magistrály Václavským náměstím, jakož i tzv, "tichých vozovek" (speciální technologie na výstavbu silničního povrchu).

A kde na to chějí vzít?

Právě sliby týkající se pražské dopravy naznačují, nakolik je možné brát stranické plány před volbami vážně.

Neformální sdružení občanských aktivistů, umělců a nevládních organizací Auto*Mat, které samo sebe charakterizuje iniciativu za bezpečnou, zdravou a živou Prahu, spočítalo, že většina politiků nemůže prostě své sliby splnit (tedy pokud dramaticky nezvýší výdaje na dopravu).

Podle Auto*matu součet všech slibů v dopravní oblasti činí u ODS, TOP 09, ČSSD něco mezi 264 a 290 miliardami. Pokud by mělo město k dispozici na tyto stavby ročně 15 miliard korun, potřebovaly by strany na dokončení slibů téměř 20 let. Nejrealističtěji podle něj přistupují k dopravě Věci veřejné, o něco méně pak koalice zelených s Evropskými demokraty. Ostatní by prostě musely po volbách minimálně od některých svých slibů ustoupit, protože by na ně nebyly peníze.

A co byste od politiků chtěli vy, obyvatelé Prahy a její návštěvníci? Mají třeba pražští radní prosadit stavbu národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického (nedávno o této možnosti začali překvapivě hovořit i někteří zástupci ODS)? Či třeba prosadit mýtné v centru města (jak o tom uvažovalia právě dosluhující radnice)?

Podělte se s ostatními o své názory.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy