Slib ČSSD v praxi: Poplatky uhradí jen za čtvrtinu lidí

Vendula Křížová
16. 12. 2008 9:50
Spočítali jsme za vás: Za koho kraje zaplatí?
Krajské nemocnice zruší poplatkové automaty. Buď jim to nařídí hejtmani nebo zákon.
Krajské nemocnice zruší poplatkové automaty. Buď jim to nařídí hejtmani nebo zákon. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hejtmani zaplatí poplatky u lékaře pouze za čtvrtinu lidí. Zbytek má smůlu a přes volební sliby bude muset sáhnout i po novém roce pro třicet korun do kapsy.

Kraje se sice zatím neshodly, jak bude "předávání" veřejných peněz lidem, kteří půjdou k doktorovi, vypadat, stále ale věří, že změnu stihnou zavést od ledna, jak slíbili před volbami.

"Volební závazek stále platí," uvedl pro Aktuálně.cz jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý, spolupracovník hejtmana Michala Haška.

Ten má za úkol dovést kraje k jednotnému postupu "vracení" třicetikorunových částek za vyšetření v krajských nemocnicích a za položku na receptu.

Pod jeho velením se také rozhodne, zda budou lidé nadále platit za pobyt v nemocnici a za pohotovost, jak o tom uvažuje například hejtmanka Milana Emmerová, nebo ne.

Ve hře je navíc ještě jedna varianta. A to, že se ČSSD podaří ve sněmovně zrušit placení poplatků pro děti do 18 let, důchodce a chudé pacienty. Sněmovna se má návrhem hejtmana Davida Ratha zabývat při mimořádné schůzi tuto středu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Davida Ratha

Hejtmani zaplatí jen za zlomek péče

Redakce online deníku Aktuálně.cz pro vás na příkladu pěti krajů spočítala, jak by to mohlo být s poplatky od ledna doopravdy.

Nemocnice, které nepatří kraji, se o pacienty nebojí. Kvůli třiceti korunám prý nepojedou do jiného města.
Nemocnice, které nepatří kraji, se o pacienty nebojí. Kvůli třiceti korunám prý nepojedou do jiného města. | Foto: Ludvík Hradilek

Středočeský kraj Davida Ratha přijal rozpočet, v němž počítá s částkou 80 milionů, které vynaloží na zaplacení zdravotnických poplatků.

Celková částka, kterou však utratili pacienti ve Středočeském kraji, činí podle statistik, jež se podařilo Aktuálně.cz získat, více než půl miliardy korun.


Jak je to v několika dalších krajích, se můžete podívat v tabulce.


*zdroj dat: VZP (souhrn zaplacených regulačních poplatků do listopadu 2008), přepočteno na celý kalendářní rok; započítán je i podíl VZP na trhu
** tabulka neplatí, pokud poslanci ve středu schválí novelu zákona, která ruší poplatky pro děti do 18 let, důchodce a sociálně slabé

Jde pouze o hrubé výpočty. Přesto však potvrzují, co si myslí všichni oslovení ředitelé těch nemocnic, které nespadají pod kraj.

"Podle mě není pravděpodobné, že by zrušení poplatků v krajských nemocnicích znamenalo odliv našich pacientů," říká například ředitel čáslavské nemocnice Martin Novák. Do Kolína, kde je krajská nemocnice, je to přitom z Čáslavi necelých dvacet kilometrů.

Středočeský kraj je navíc specifický tím, že jeho obyvatelé jezdí často za prací do hlavního města a tam také dochází k doktorům. V pražských nemocnicích by se však poplatky, pokud nebude schválena zmiňovaná novela, měly platit dále.

V roce 2007 poskytli lékaři celkem 150 552 032 ošetření nebo vyšetření. Na každého obyvatele ČR tak připadá přibližně 15 návštěv lékaře za rok. Ambulantní péči pacienti vyhledávají třikrát častěji než pohotovost.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 1 hodinou

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy