Slib ČSSD v praxi: Poplatky uhradí jen za čtvrtinu lidí

Vendula Křížová
16. 12. 2008 9:50
Spočítali jsme za vás: Za koho kraje zaplatí?
Krajské nemocnice zruší poplatkové automaty. Buď jim to nařídí hejtmani nebo zákon.
Krajské nemocnice zruší poplatkové automaty. Buď jim to nařídí hejtmani nebo zákon. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hejtmani zaplatí poplatky u lékaře pouze za čtvrtinu lidí. Zbytek má smůlu a přes volební sliby bude muset sáhnout i po novém roce pro třicet korun do kapsy.

Kraje se sice zatím neshodly, jak bude "předávání" veřejných peněz lidem, kteří půjdou k doktorovi, vypadat, stále ale věří, že změnu stihnou zavést od ledna, jak slíbili před volbami.

"Volební závazek stále platí," uvedl pro Aktuálně.cz jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý, spolupracovník hejtmana Michala Haška.

Ten má za úkol dovést kraje k jednotnému postupu "vracení" třicetikorunových částek za vyšetření v krajských nemocnicích a za položku na receptu.

Pod jeho velením se také rozhodne, zda budou lidé nadále platit za pobyt v nemocnici a za pohotovost, jak o tom uvažuje například hejtmanka Milana Emmerová, nebo ne.

Ve hře je navíc ještě jedna varianta. A to, že se ČSSD podaří ve sněmovně zrušit placení poplatků pro děti do 18 let, důchodce a chudé pacienty. Sněmovna se má návrhem hejtmana Davida Ratha zabývat při mimořádné schůzi tuto středu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Davida Ratha

Hejtmani zaplatí jen za zlomek péče

Redakce online deníku Aktuálně.cz pro vás na příkladu pěti krajů spočítala, jak by to mohlo být s poplatky od ledna doopravdy.

Nemocnice, které nepatří kraji, se o pacienty nebojí. Kvůli třiceti korunám prý nepojedou do jiného města.
Nemocnice, které nepatří kraji, se o pacienty nebojí. Kvůli třiceti korunám prý nepojedou do jiného města. | Foto: Ludvík Hradilek

Středočeský kraj Davida Ratha přijal rozpočet, v němž počítá s částkou 80 milionů, které vynaloží na zaplacení zdravotnických poplatků.

Celková částka, kterou však utratili pacienti ve Středočeském kraji, činí podle statistik, jež se podařilo Aktuálně.cz získat, více než půl miliardy korun.


Jak je to v několika dalších krajích, se můžete podívat v tabulce.


*zdroj dat: VZP (souhrn zaplacených regulačních poplatků do listopadu 2008), přepočteno na celý kalendářní rok; započítán je i podíl VZP na trhu
** tabulka neplatí, pokud poslanci ve středu schválí novelu zákona, která ruší poplatky pro děti do 18 let, důchodce a sociálně slabé

Jde pouze o hrubé výpočty. Přesto však potvrzují, co si myslí všichni oslovení ředitelé těch nemocnic, které nespadají pod kraj.

"Podle mě není pravděpodobné, že by zrušení poplatků v krajských nemocnicích znamenalo odliv našich pacientů," říká například ředitel čáslavské nemocnice Martin Novák. Do Kolína, kde je krajská nemocnice, je to přitom z Čáslavi necelých dvacet kilometrů.

Středočeský kraj je navíc specifický tím, že jeho obyvatelé jezdí často za prací do hlavního města a tam také dochází k doktorům. V pražských nemocnicích by se však poplatky, pokud nebude schválena zmiňovaná novela, měly platit dále.

V roce 2007 poskytli lékaři celkem 150 552 032 ošetření nebo vyšetření. Na každého obyvatele ČR tak připadá přibližně 15 návštěv lékaře za rok. Ambulantní péči pacienti vyhledávají třikrát častěji než pohotovost.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně
 

Právě se děje

před 18 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy