Viděla jsem žeh, pouštěla rakev. Šlechtová tlačila na poslance, aby schválili zákon o pohřebnictví

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 1. 2017 16:42
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se rozčílila. V emotivním projevu popisovala poslancům práci krematorií. Nakonec dostala novelu zákona o pohřebnictví do druhého čtení. Ta přináší přísnější pravidla pro pohřební krematoria služby, které by například musely mít speciální místnost pro úpravu těl.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) se tento týden několikrát rozčílila kvůli zákonu o pohřebnictví.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) se tento týden několikrát rozčílila kvůli zákonu o pohřebnictví. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO) natolik rozčílili poslanci, kterým se nelíbí její novela zákona o pohřebnictví, že jim začala líčit průběh žehu. "Já jsem ta krematoria objela, objela jsem několik pohřebních služeb, byla jsem v tom procesu od A do Z. Pouštěla jsem rakev s nebožtíkem do spalu, viděla jsem ten žeh," řekla v projevu ministryně. A přidala ještě několik podrobností ze svých návštěv těchto zařízení. "Věřte mi, že jsou detaily, které bychom zde neměli úplně rozebírat, protože nás poslouchají občané," dodala.

Novelu, kterou připravilo Šlechtové ministerstvo, tento týden sněmovna poprvé rozebírala a v pátek ji nakonec poslala do druhého čtení. Přesto je podle některých poslanců potřeba části zákona přepracovat. Neshody kolem toho, jak přísná mají být pravidla pro pohřební služby a krematoria, nejsou zapříčiněné jen různými postoji zákonodárců. Silná je i lobby profesních organizací. Lze tak očekávat, že poslanci budou chtít zákon měnit. Ministryně slíbila, že pozměňovací návrhy vyřeší poslanecké výbory, kde kolegům vysvětlí podrobnosti.

Šlechtová se rozzlobila na poslance již ve středu, kdy projednávání její novely přerušili komunisté, kteří si vyžádali přestávku. "Tak všichni budeme pohřbeni do papírových krabic!!" napsala potom na Facebook ministryně. V pátek již její návrh prošel prvním čtením, podpořilo jej 112 poslanců.

Prozatím návrh například pohřebním službám nařizuje, aby měly speciální místnost na úpravu těl, kde si budou moci pozůstalí zkontrolovat práci firmy. Ministryně také chce omezit používání laciných papírových rakví a požaduje, aby podnikatelé v pohřebnictví museli skládat zkoušky.

"Hodně se bude diskutovat i o nové možnosti pohřbít plod po potratu. To chce novela rodičům umožnit," řekl poslanec TOP 09 Václav Horáček. Jako další důležitý bod zmínil financování. Za pohřby lidí bez příbuzných a blízkých dosud platily obce, nově má tato povinnost přejít na ministerstvo pro místní rozvoj.

Chystaná změna má také omezit kontroverzní výstavy lidských těl. "Na jednu stranu se snaží omezit výstavy typu Bodies, ale zároveň dopadne na muzea, galerie, kostnice, kde jsou vystaveny různé historické ostatky. Nevím, jak bude dnes třeba Národní muzeum získávat souhlas příbuzných avarského bojovníka z doby železné nebo bronzové," kritizoval návrh poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD). Poznámkou o souhlasu narážel na paragraf čtyři, kde ministerstvo píše, že zemřelý musí s vystavením ostatků souhlasit.

Aby komunistický poslanec Stanislav Grospič doložil, že pohřební služby potřebují přísnější pravidla i dohled, citoval z loňských kontrol České obchodní inspekce. "Ve druhém čtvrtletí 2016 provedla Česká obchodní inspekce 95 kontrol a z toho polovina poskytovatelů pohřebních služeb nedodržela právní předpisy," řekl Grospič. Podle něj má zákon řešit i takzvanou kremační turistiku, což je praxe, kdy některé společnosti svážejí ostatky více lidí na velké vzdálenosti do jednoho zařízení. To považují politici za nedůstojné.

Proti novele protestují někteří podnikatelé v pohřebnictví. "Ministerstvo pro místní rozvoj předalo vládě a tato schválila úpravu zákona o pohřebnictví bez připomínek profesních organizační, zato v podobě zcela nehorázné," napsal v dopise Josef Jeřábek, majitel pohřební služby v Kolíně. Podle jeho profesního kolegy a předsedy Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislava Kopala je zákon v některých ohledech byrokratický a zatíží firmy administrativou.

Nelíbí se mu například, že pohřební služby mají umožnit kontrolu v místnostech určených na úpravu těl zdarma. Jiné části návrhu zase považuje za příliš mírné. Nevěří na zmíněný dohled pozůstalými. I po něm prý pohřební služba může přeložit zemřelého do lacinější papírové rakve.

 

Právě se děje

před 3 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa.  kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a n elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy