Viděla jsem žeh, pouštěla rakev. Šlechtová tlačila na poslance, aby schválili zákon o pohřebnictví

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 1. 2017 16:42
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se rozčílila. V emotivním projevu popisovala poslancům práci krematorií. Nakonec dostala novelu zákona o pohřebnictví do druhého čtení. Ta přináší přísnější pravidla pro pohřební krematoria služby, které by například musely mít speciální místnost pro úpravu těl.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) se tento týden několikrát rozčílila kvůli zákonu o pohřebnictví.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) se tento týden několikrát rozčílila kvůli zákonu o pohřebnictví. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO) natolik rozčílili poslanci, kterým se nelíbí její novela zákona o pohřebnictví, že jim začala líčit průběh žehu. "Já jsem ta krematoria objela, objela jsem několik pohřebních služeb, byla jsem v tom procesu od A do Z. Pouštěla jsem rakev s nebožtíkem do spalu, viděla jsem ten žeh," řekla v projevu ministryně. A přidala ještě několik podrobností ze svých návštěv těchto zařízení. "Věřte mi, že jsou detaily, které bychom zde neměli úplně rozebírat, protože nás poslouchají občané," dodala.

Novelu, kterou připravilo Šlechtové ministerstvo, tento týden sněmovna poprvé rozebírala a v pátek ji nakonec poslala do druhého čtení. Přesto je podle některých poslanců potřeba části zákona přepracovat. Neshody kolem toho, jak přísná mají být pravidla pro pohřební služby a krematoria, nejsou zapříčiněné jen různými postoji zákonodárců. Silná je i lobby profesních organizací. Lze tak očekávat, že poslanci budou chtít zákon měnit. Ministryně slíbila, že pozměňovací návrhy vyřeší poslanecké výbory, kde kolegům vysvětlí podrobnosti.

Šlechtová se rozzlobila na poslance již ve středu, kdy projednávání její novely přerušili komunisté, kteří si vyžádali přestávku. "Tak všichni budeme pohřbeni do papírových krabic!!" napsala potom na Facebook ministryně. V pátek již její návrh prošel prvním čtením, podpořilo jej 112 poslanců.

Prozatím návrh například pohřebním službám nařizuje, aby měly speciální místnost na úpravu těl, kde si budou moci pozůstalí zkontrolovat práci firmy. Ministryně také chce omezit používání laciných papírových rakví a požaduje, aby podnikatelé v pohřebnictví museli skládat zkoušky.

"Hodně se bude diskutovat i o nové možnosti pohřbít plod po potratu. To chce novela rodičům umožnit," řekl poslanec TOP 09 Václav Horáček. Jako další důležitý bod zmínil financování. Za pohřby lidí bez příbuzných a blízkých dosud platily obce, nově má tato povinnost přejít na ministerstvo pro místní rozvoj.

Chystaná změna má také omezit kontroverzní výstavy lidských těl. "Na jednu stranu se snaží omezit výstavy typu Bodies, ale zároveň dopadne na muzea, galerie, kostnice, kde jsou vystaveny různé historické ostatky. Nevím, jak bude dnes třeba Národní muzeum získávat souhlas příbuzných avarského bojovníka z doby železné nebo bronzové," kritizoval návrh poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD). Poznámkou o souhlasu narážel na paragraf čtyři, kde ministerstvo píše, že zemřelý musí s vystavením ostatků souhlasit.

Aby komunistický poslanec Stanislav Grospič doložil, že pohřební služby potřebují přísnější pravidla i dohled, citoval z loňských kontrol České obchodní inspekce. "Ve druhém čtvrtletí 2016 provedla Česká obchodní inspekce 95 kontrol a z toho polovina poskytovatelů pohřebních služeb nedodržela právní předpisy," řekl Grospič. Podle něj má zákon řešit i takzvanou kremační turistiku, což je praxe, kdy některé společnosti svážejí ostatky více lidí na velké vzdálenosti do jednoho zařízení. To považují politici za nedůstojné.

Proti novele protestují někteří podnikatelé v pohřebnictví. "Ministerstvo pro místní rozvoj předalo vládě a tato schválila úpravu zákona o pohřebnictví bez připomínek profesních organizační, zato v podobě zcela nehorázné," napsal v dopise Josef Jeřábek, majitel pohřební služby v Kolíně. Podle jeho profesního kolegy a předsedy Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislava Kopala je zákon v některých ohledech byrokratický a zatíží firmy administrativou.

Nelíbí se mu například, že pohřební služby mají umožnit kontrolu v místnostech určených na úpravu těl zdarma. Jiné části návrhu zase považuje za příliš mírné. Nevěří na zmíněný dohled pozůstalými. I po něm prý pohřební služba může přeložit zemřelého do lacinější papírové rakve.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy