Viděla jsem žeh, pouštěla rakev. Šlechtová tlačila na poslance, aby schválili zákon o pohřebnictví

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 1. 2017 16:42
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) se rozčílila. V emotivním projevu popisovala poslancům práci krematorií. Nakonec dostala novelu zákona o pohřebnictví do druhého čtení. Ta přináší přísnější pravidla pro pohřební krematoria služby, které by například musely mít speciální místnost pro úpravu těl.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) se tento týden několikrát rozčílila kvůli zákonu o pohřebnictví.
Ministryně Karla Šlechtová (ANO) se tento týden několikrát rozčílila kvůli zákonu o pohřebnictví. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO) natolik rozčílili poslanci, kterým se nelíbí její novela zákona o pohřebnictví, že jim začala líčit průběh žehu. "Já jsem ta krematoria objela, objela jsem několik pohřebních služeb, byla jsem v tom procesu od A do Z. Pouštěla jsem rakev s nebožtíkem do spalu, viděla jsem ten žeh," řekla v projevu ministryně. A přidala ještě několik podrobností ze svých návštěv těchto zařízení. "Věřte mi, že jsou detaily, které bychom zde neměli úplně rozebírat, protože nás poslouchají občané," dodala.

Novelu, kterou připravilo Šlechtové ministerstvo, tento týden sněmovna poprvé rozebírala a v pátek ji nakonec poslala do druhého čtení. Přesto je podle některých poslanců potřeba části zákona přepracovat. Neshody kolem toho, jak přísná mají být pravidla pro pohřební služby a krematoria, nejsou zapříčiněné jen různými postoji zákonodárců. Silná je i lobby profesních organizací. Lze tak očekávat, že poslanci budou chtít zákon měnit. Ministryně slíbila, že pozměňovací návrhy vyřeší poslanecké výbory, kde kolegům vysvětlí podrobnosti.

Šlechtová se rozzlobila na poslance již ve středu, kdy projednávání její novely přerušili komunisté, kteří si vyžádali přestávku. "Tak všichni budeme pohřbeni do papírových krabic!!" napsala potom na Facebook ministryně. V pátek již její návrh prošel prvním čtením, podpořilo jej 112 poslanců.

Prozatím návrh například pohřebním službám nařizuje, aby měly speciální místnost na úpravu těl, kde si budou moci pozůstalí zkontrolovat práci firmy. Ministryně také chce omezit používání laciných papírových rakví a požaduje, aby podnikatelé v pohřebnictví museli skládat zkoušky.

"Hodně se bude diskutovat i o nové možnosti pohřbít plod po potratu. To chce novela rodičům umožnit," řekl poslanec TOP 09 Václav Horáček. Jako další důležitý bod zmínil financování. Za pohřby lidí bez příbuzných a blízkých dosud platily obce, nově má tato povinnost přejít na ministerstvo pro místní rozvoj.

Chystaná změna má také omezit kontroverzní výstavy lidských těl. "Na jednu stranu se snaží omezit výstavy typu Bodies, ale zároveň dopadne na muzea, galerie, kostnice, kde jsou vystaveny různé historické ostatky. Nevím, jak bude dnes třeba Národní muzeum získávat souhlas příbuzných avarského bojovníka z doby železné nebo bronzové," kritizoval návrh poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD). Poznámkou o souhlasu narážel na paragraf čtyři, kde ministerstvo píše, že zemřelý musí s vystavením ostatků souhlasit.

Aby komunistický poslanec Stanislav Grospič doložil, že pohřební služby potřebují přísnější pravidla i dohled, citoval z loňských kontrol České obchodní inspekce. "Ve druhém čtvrtletí 2016 provedla Česká obchodní inspekce 95 kontrol a z toho polovina poskytovatelů pohřebních služeb nedodržela právní předpisy," řekl Grospič. Podle něj má zákon řešit i takzvanou kremační turistiku, což je praxe, kdy některé společnosti svážejí ostatky více lidí na velké vzdálenosti do jednoho zařízení. To považují politici za nedůstojné.

Proti novele protestují někteří podnikatelé v pohřebnictví. "Ministerstvo pro místní rozvoj předalo vládě a tato schválila úpravu zákona o pohřebnictví bez připomínek profesních organizační, zato v podobě zcela nehorázné," napsal v dopise Josef Jeřábek, majitel pohřební služby v Kolíně. Podle jeho profesního kolegy a předsedy Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislava Kopala je zákon v některých ohledech byrokratický a zatíží firmy administrativou.

Nelíbí se mu například, že pohřební služby mají umožnit kontrolu v místnostech určených na úpravu těl zdarma. Jiné části návrhu zase považuje za příliš mírné. Nevěří na zmíněný dohled pozůstalými. I po něm prý pohřební služba může přeložit zemřelého do lacinější papírové rakve.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy