Šlechtová si spletla války, na sítích ocenila boj legionářů u Bachmače proti Hitlerovi

Domácí Domácí
12. 3. 2018 12:36
Ministryně obrany v demisi navštěvovala na Ukrajině památná místa české vojenské historie.
Ministryně obrany Karla Šlechtová během odhalení pomníku legionářům nedaleko ukrajinské Bachmače.
Ministryně obrany Karla Šlechtová během odhalení pomníku legionářům nedaleko ukrajinské Bachmače. | Foto: Armáda ČR

Praha/Bachmač - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová po návštěvě ukrajinské Bachmače, kde za první světové války bojovali českoslovenští legionáři, ocenila jejich boj proti nepříteli. Jenže jmenovala protivníka z druhé světové války.

Na závěr svého příspěvku na sociální síti Instagram, kde se bojům u Bachmače věnovala, připsala anglické resumé: "Navštívila jsem Bachmač, abychom si společně připomněli československé vojáky bránící vesnici proti Hitlerovi," stálo v příspěvku.

Českoslovenští legionáři sice u Bachmače bojovali proti německé armádě, jenže devětadvacetiletý Adolf Hitler byl tou dobou bezvýznamným německým desátníkem na západní frontě.

Šlechtová dovětek ve svém příspěvku smazala, mezitím ale začal printscreen z jejího profilu kolovat po sociálních sítích.

Chyba podle Šlechtové vznikla záměnou textů u dvou fotek. Krátce před návštěvou Bachmače totiž ministryně zveřejňovala příspěvek ze Sokolova, na jehož konci rovněž anglicky psala dovětek, že toto místo českoslovenští vojáci bránili proti nacistům.

Příspěvek ministryně obrany Karly Šlechtové na sociální síti Instagram
Příspěvek ministryně obrany Karly Šlechtové na sociální síti Instagram | Foto: Instagram ministryně obrany Karly Šlechtové

"Ta hloupá chyba vznikla záměnou dvou fotografií z Bachmače a Sokolova. Škoda, že se již neřeší správný text v češtině. Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde. Celá má delegace je svědkem mých projevů a vyjádření úcty k historii a padlým na obou místech," uvedla na Facebooku ministryně Šlechtová.

Ministryně Šlechtová při návštěvě Sokolova uvedla, že Česko považuje tamější bitvu proti německým vojskům v roce 1943 "za jeden z nejdůležitějších mezníků vojenské historie". "Tato historická událost pro nás představuje významný krok, který ovlivnil naše dějiny. Chtěla bych vyjádřit pokoru a poděkováním všem, kteří se účastnili této bitvy," uvedla Šlechtová.

K bojům u Bachmače Šlechtová připomněla, že v době, kdy je vojáci vedli, Československo ještě neexistovalo. "Vojáky vedlo jen vlastenectví a nebojím se říci husitská víra. Chtěli právě mimo jiné na tomto místě vybojovat náš stát," uvedla ministryně.

Za první organizovaná bojová vystoupení československých legionářů jsou považována nasazení roty Nazdar na západní frontě v roce 1914 a na východě boj u Zborova v roce 1917. Dohodové československé jednotky se formovaly zprvu z krajanů, později z válečných zajatců a dezertérů z rakouské armády.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy