Šlechtová napsala Babišovi. Žádá po něm audit výdajů na cestování u všech ministerstev

Radek Dragoun Domácí Radek Dragoun, Domácí
Aktualizováno 16. 5. 2018 19:12
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová řekla, že má chuť na ministerstvu pracovat dál.
Karla Šlechtová. | Video: DVTV

Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová ve středu připustila, že by už nemusela být v nové vládě, kterou Andrej Babiš chystá s ČSSD za podpory komunistů. 

"Opravdu na tom místě nebudu sedět za každou cenu," řekla Šlechtová v Senátu, kde vysvětlovala kauzu novičok. "Pokud Babiš nebude stát o moje služby poté, co mě tři a půl roku zná, samozřejmě nebudu opouštět post zhrzená," dodala.

Šlechtová řekla, že má chuť dál na ministerstvu pracovat, ale postěžovala si, že je proti ni vedena kampaň. V minulých dnech se dostala do médií kvůli fotografii svého psa na hrobě neznámého vojína na pražském Vítkově a ve středu se na titulní straně Lidových novin objevil článek o tom, že jako ministryně využívala VIP salónky na pražském letišti.

Šlechtová pozdě odpoledne zveřejnila otevřený dopis Andreji Babišovi, ve kterém premiéra žádá audit nákladů na zahraniční i tuzemské pracovní cesty všech ministerstev.

"Žádám Vás proto, pane předsedo, abyste se zastal dobrého jména hnutí ANO ve vládě, které reprezentuji, a zajistil oficiální vyhodnocení nákladů všech ministerstev v období minulé vlády na zahraniční i tuzemské pracovní cesty, a to včetně využití leteckých tříd a vládní letky, nákladů na počet doprovodu a souvisejících servisních služeb," píše Šlechtová v dopise s tím, že "na sobě v tomto ohledu nechat neprávem pohanu".

Hamáček se připojil ke kritice

Šlechtová si v Senátu postěžovala, že na mediální tlak. "Lidové noviny na mě pořádají hon. Je mi to líto, protože tyto noviny patří do svěřenského fondu pana předsedy vlády," uvedla ministryně v demisi.

Premiér v demisi Andrej Babiš na článek reagoval tím, že on jako ministr létal ekonomickou třídou a že má jinou DNA než Šlechtová. Zároveň upozornil, že ministři nemají plýtvat penězi daňových poplatníků.

Ke kritice Šlechtové se připojil i šéf ČSSD Jan Hamáček, který doufá, že v nové vládě povede ministerstvo obrany někdo jiný. "Ministr obrany je člověk, který by měl uctívat tradice naší armády, uctívat ty, kteří položili život za naši samostatnost. A posadit na jejich hrob psa, je pro mě věc, která je pro mě naprosto neuvěřitelná," řekl serveru iDnes Hamáček.

Šlechtová po jednání čelila otázkám novinářů na odvolání šéfa Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. "Vy se v tom orientovat vůbec nemusíte," odpověděla.

"Já jsem odpovědná za řízení Vojenského výzkumného ústavu a nyní jsem pranýřovaná za své vlastní rozhodnutí o odvolání ředitele z interních důvodů, které nebudu médiím sdělovat," řekla Šlechtová s tím, že Šafář v ústavu zůstane.

Šafáře nedávno kvůli výrokům o novičoku kritizoval premiér Babiš, který však odmítl, že by žádal jeho odchod. Na odvolání Šafáře se na zasedání výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost ptali i senátoři. "Zdůvodnění bylo v utajeném vyjádření, takže vám ho nemohu sdělit," řekl předseda František Bublan. Podle něj ale nesouviselo s vyjádřením o novičoku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy