Slavný sbor Bambini di Praga končí. Zazpíval naposledy

ČTK ČTK
28. 6. 2011 21:55
Vedení souboru přiznalo, že ho zlomila mravnostní aféra sbormistra Bohumila Kulínského
Soubor v dobách mezinárodní slávy.
Soubor v dobách mezinárodní slávy. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Slavný pěvecký sbor Bambini di Praga končí po téměř čtyřiceti letech svou činnost.

Na webových stránkách jeho lídři přiznali, že ho zlomila kauza posledního sbormistra Bohumila Kulínského, který byl po vleklých procesech odsouzen za zneužívání nezletilých sboristek

Poslední koncert se konal dnes v podvečer v pražské městské knihovně a skončil několikaminutovým potleskem vestoje. Mnoho posluchačů nosilo sbormistryni Blance Kulínské kytice květin a děkovalo za její práci.

Kulínská po koncertu odmítla komunikovat s médii, pouze uvedla, že se cítí být po 40 letech unavená. Před tím však agentuře ČTK řekla: "Sbor byl strašně poškozený. Částečně za to mohou i novináři, že neexistuje. Neměli jsme žádné 'přijímačky', a když není dorost, tak nemůže být členstvo."

Podobná slova pak po koncertu zopakovala manažerka souboru Jana Puterová. "Bambini di Praga svou činnost ukončují kompletně, Škola sborového zpěvu byla ukončena před lety. Teď skončí činnost, je to značka, firma, takže ukončí vše, co se jí týká," řekla navíc novinářům.

Poslední koncert

Sál v městské knihovně při posledním vystoupení zcela zaplnili bývalí členové sboru a příbuzní účinkujících.

Sbor představil průřez své současné práce. Pod vedením sbormistryně Heleny Dražské nejprve zazpívaly nejmenší děti z přípravných oddělení a "přípravky" Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Sbormistři Blanka Kulínská a Lukáš Jindřich poté řídili mladší žáky a dorost z koncertního oddělení Bambini, které se představilo se čtyřicítkou členů.

Dvouhodinový koncert vyvrcholil netradičním rozsáhlým pásmem písní pěti kontinentů zvaném Letem světem s Bambini di Praga, které sbor zazpíval v původních jazycích. V řadě skladeb se ke sboristům aktivně připojovalo i publikum.

Kdy to začalo

Bohumil Kulínský byl obžalován, a pak uznán vinným, že na zájezdech a soustředěních sboru osahával 19 svých mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z nich také souložil. Osmi dívkám v době zneužití ještě nebylo 15 let.

Kulínský, který vystudoval dirigování na brněnské JAMU, se hlavního oddělení souboru ujal už v 18 letech, svou vinu vždy popíral. Soud mu udělil trest 5,5 roku odnětí svobody, ale bývalý sbormistr byl minulý týden z vězení podmíněně propuštěn. Kulínskému soud kromě toho zakázal i práci s mládeží.

Pozvolný pád

Slavný pěvecký sbor Bambini di Praga založili v roce 1973 Kulínského rodiče Blanka a Bohumil. Těleso navázalo na poválečná Kulínčata - Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu.

Od roku 1989 až do roku 2005, kdy Kulínského obvinila policie, vydal soubor na čtyřicet nahrávek všech žánrů, od vysoce náročných skladeb vážné hudby přes hudbu lidovou až po populární.

Skladby pro něj psali renomovaní skladatelé. Děti zpívaly i třikrát do týdne a kromě domácích koncertů vystupovaly v Německu, Finsku, Francii, Itálii, ale taky v Izraeli, Spojených arabských emirátech, Jižní Africe, USA a hlavně v Japonsku, kde pravidelně sklízely velké úspěchy.

"Byl to v určité době absolutně nejlepší dětský sbor, dokonalý zvukově i intonačně," prohlásil v minulosti ředitel Pražských symfoniků Ilja Šmíd.

Příběh pro filmaře

Od roku 2005 nahrávání ustalo a výrazně se utlumily i zahraniční zájezdy. Právě Japonsko se sborem zcela přestalo spolupracovat. 

Ztrátou důvěry byla poznamenána také Škola sborového zpěvu, která v červnu 2007 kvůli nezájmu nových členů zanikla, přitom v letech 1990 až 2004 mívala každoročně kolem tisíce žáků.

Podle médií bývalý sbormistr ještě před nástupem do vězení prodal svůj životní příběh americkým filmařům. "Ano, už jsem podepsal smlouvu s Američany. Scénář jsem ještě neviděl, prý ho právě teď píšou," řekl v roce 2009 časopisu Týden bývalý sbormistr.

 

Právě se děje

Další zprávy