V Plzni skončily Slavnosti svobody. Letos se konaly hlavně online, zájem byl velký

Oslavy osvobození: Politici na Vítkově, tanky v Plzni, džípy na Náchodsku
V Plzni v neděli 9. května vyvrcholily čtyřdenní Slavnosti svobody jako připomínka 76. výročí osvobození Plzně americkou armádou.
Vzhledem k protiepidemickým opatřením nahradilo letos tradiční program v ulicích města on-line vysílání studia z Měšťanské besedy.
"Jsem velmi spokojený. Přestože nám současná situace neumožnila velké oslavy, na které jsme všichni zvyklí a za nimiž k nám jezdily desítky tisíc návštěvníků, připomněli jsme si osvobození Plzně důstojně," chválil průběh oslav pro stránky města Plzně zdejší primátor Martin Baxa.
Slavnosti svobody v Plzni patří každoročně k největším oslavám konce druhé světové války v České republice. I letos je narušila pandemie koronaviru a většina programu se přesunula do virtuálního prostředí.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
9. 5. 2021 19:46
V Plzni v neděli vyvrcholily čtyřdenní Slavnosti svobody jako připomínka 76. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Vzhledem k protiepidemickým opatřením nahradilo letos tradiční program v ulicích města online vysílání studia z Měšťanské besedy. Vysílání sledovalo téměř 50 000 lidí, informovala mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

"Venkovní program byl letos kvůli pandemickým opatřením omezený, přesto se za výstavou vojenské techniky vydali Plzeňané v hojném počtu. Atraktivní se staly přelety historických i současných letadel americké armády," uvedla Barborková. Celkem 15 hodin živého přenosu přineslo vzpomínky veteránů, dokumenty věnované osvobození nebo přenosy pietních aktů. 

Nad Plzní během hodiny prolétly historické stroje Pilatus a dva letouny Harvard. Armáda České republiky nasadila záchranářský vrtulník Sokol, z důvodu plnění mimořádných úkolů nemohly nad městem přeletět Gripeny, americkou armádu zastoupil vojenský čtyřmotorový turbovrtulový transportní letoun C 130 Hercules.

Na čtyřech lokalitách v centru města si mohli lidé prohlédnout historickou vojenskou techniku nebo ukázku výzbroje a výstroje současné americké armády v podání klubu JTF Raiders. Největší pozornosti se podle mluvčí magistrátu těšily na náměstí Republiky maketa legendární stíhačky Spitfire a v České republice jediný pojízdný tank Sherman M4., nejznámější americký tank ze druhé světové války.

Součástí programu byly i projekce v autokině DEPO2015, které navštívily téměř dvě stovky diváků. Do muzea Patton Memorial Pilsen, které mohlo otevřít v omezeném režimu znovu po delší době kvůli protikoronavirovým opatřením, zavítaly stovky návštěvníků, uvedla mluvčí.

Při závěrečném slovu primátor Martin Baxa (ODS) uvedl, že veteráni, kteří se letošních oslav zúčastnili alespoň online, přislíbili, že příští rok přijedou do Plzně. "Velmi si přeji, abychom příští rok už mohli opět nabídnout slavnosti ve velkém, včetně konvoje historických vozidel, pietních aktů s účastí veřejnosti a s možností volně bez omezení se procházet ulicemi a potkávat naše osvoboditele tváří v tvář," řekl primátor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy