"Šlápli nám na krk, ponížili nás." Místo rváčů, kteří zbili číšníka, policie původně zatkla Izraelce

Lukáš Prchal Ondřej Soukup Lukáš Prchal, Ondřej Soukup
15. 5. 2018 5:30
Policejní těžkooděnci se samopaly před třemi týdny zasahovali v pražském hotelu Astoria. Zadrželi tam sedm cizinců, o nichž se domnívali, že spáchali surový útok na číšníka v pražské restauraci. Až na stanici zjistili, že se spletli a místo nizozemských útočníků zadrželi izraelské turisty. Jeden z nich musel být po zákroku ošetřen.
Mylně zatčení Izraelci pochodují centrem města z hotelu na stanici. | Video: Eli Gershzon

Praha - Na konci dubna vtrhli do několika pokojů hotelu Astoria v centru Prahy policejní těžkooděnci se samopaly. Přišli zatknout skupinu mužů, kteří napadli v metropoli číšníka.

Při akci zadrželi sedm cizinců, které pak příslušníci pořádkové jednotky odvedli spoutané ulicemi metropole na služebnu. Až tam zjistili, že nechytili pachatele, ale izraelské turisty, kteří s útokem nemají nic společného. Skutečné násilníky nakonec zatkli na ruzyňském letišti běžní uniformovaní policisté. Policie se za chybný zásah Izraelcům omluvila.

Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl.
Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl. | Foto: Eli Gershzon

Parta izraelských turistů 22. dubna odpočívala ve svých pokojích v pražském hotelu Astoria u náměstí Republiky. O tom, že o den dříve pětice mužů v nedaleké restauraci zbila číšníka, neměli ani tušení. A tehdy dostali kriminalisté nesprávný tip, že jsou pachatelé ubytovaní právě v Astorii.

"V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav," popisuje pro Aktuálně.cz policejní zásah Eli Gershzon, jeden ze zadržených.

Poté jim údajně policisté roztrhali oblečení a nařídili lehnout si na zem ve spodním prádle. "Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás," dodává Gershzon. Ani jednoho ze skupiny turistů přitom policisté nelegitimovali a nezjišťovali, zda odpovídají popisu útočníků.

"Jeden z našich kamarádů byl navíc zraněn tak, že musel být odvezen záchrankou do nemocnice," popisuje Izraelec a návštěvu Nemocnice Na Františku dokládá lékařskou zprávou, v níž se píše o pohmožděninách a zranění na zádech a kolenou. "Přechodně zatčen Policií ČR, během zákroku udává poranění na končetinách a na zádech. Převezen rychlou záchrannou pomocí, stěžuje si zejména na bolesti zad," stojí v lékařské zprávě, kterou má redakce k dispozici.

Když speciální policejní jednotka turisty zatkla, nařídila jim, aby se jeden druhého chytili za ramena a pochodovali tak po pražských ulicích až na policejní služebnu v Benediktské ulici. "Není potřeba ani dodávat, že jsme pochodovali jako skupina hledaných teroristů v obklíčení těžkooděnců. Lidé na ulicích nás fotografovali a natáčeli na telefony. Bylo to ponižující a trapné," říká Gershzon a událost dokládá videem, které pořídil zaměstnanec nedaleké restaurace.

Až na stanici se od policejního důstojníka dozvěděli, že policie už druhý den pátrá po útočnících, kteří brutálně napadli v centru města číšníka. A že jejich skupina odpovídala popisu.

"Dostali jsme celou řadu poznatků k pachatelům a o jejich místě výskytu. Jeden z nich byl však mylný, což ale policisté v samotném prvopočátku nemohli tušit. Zadrželi v hotelu skupinu cizinců, kteří odpovídali popisu, ale jak se následně ukázalo, hledaní pachatelé to nebyli," řekl redakci mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že se policie Izraelcům za zásah omluvila.

Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl.
Zranění, které při zásahu údajně jeden z Izraelců utrpěl. | Foto: Eli Gershzon

K nasazení těžkooděnců přistoupila policie kvůli tomu, že útočníci byli nebezpeční a uměli bojové sporty. Izraelci nyní tvrdí, že šlo o zbytečný zásah, z něhož si odnesli akorát ponížení a zranění. "V hotelu na recepci měli fotokopie našich pasů. Mohli si je prohlédnout a viděli by, že s napadením v centru nemáme nic společného. Ten zásah neměl smysl, špatně to odhadli," diví se Gershzon.

Jeho argument však policie odmítá. "Na recepci hotelu nebylo možno ověřit jejich totožnost, protože tam k tomu neměli potřebné podklady," reagoval mluvčí Daněk, podle kterého si nakonec zadržení s policisty podali ruce. "A dokonce se s nimi na památku vyfotili. Také byli informováni, jakou cestou si mohou případně podat na jednání policie stížnost," uzavřel Daněk s tím, že o případné stížnosti dosud nemá informace.

Jenže Izraelci ji už chystají a hledají advokáta, který je bude v Česku zastupovat. Muži sice připouští, že se s policisty po propuštění vyfotili, i tak zatčení hodnotí jako brutální a nemohou na něj zapomenout. "Náš jediný hřích byl, že jsme byli sedmičlenná skupina jako ti násilníci na videu. Z nevinného výletu se stal traumatický zážitek, který nám zanechal hluboké šrámy na duši," dodává Gershzon.

Všichni po policii žádají oficiální prohlášení, že jejich osobní údaje nebyly po události zaznamenány v žádném registru trestů. "A dále chceme, aby pražské policejní oddělení vydalo oficiální vysvětlení, podrobnou zprávu o zásahu a písemnou omluvu za zranění, která nám byla způsobena," uzavřel Gershzon.

Podle advokáta Miroslava Krutiny, který se podobnými případy zabývá, jde v tomto případě o zásah do integrity člověka a Izraelci mají podle něj nárok minimálně na omluvu, kterou mají požadovat od vedení policie.

"Jde i o zásady bezpečnosti, tady byl někdo pomalu veřejně pranýřován, když přitom nebyl ani pachatelem. Je to brutální zásah do práv na soukromí a integrity. Jejich nároky by nemusely být malé," vysvětluje právník Krutina.

"Je to určitě napadnutelný postup. Protože na jednu stranu společnost chce, aby policie postupovala efektivně a důrazně, na druhou stranu ale policie může získat informace a vyloučit takovýto neoprávněný zásah. Vždy se musí dodržet přiměřenost zásahu," říká Krutina s tím, že by skupina mohla žádat i odškodnění kvůli nemajetkové újmě, kterou utrpěli na pověsti.

Izraelské velvyslanectví, které policie o zásahu informovala, případ odmítlo komentovat.

Záběry z kamer zachycující napadení číšníka:

Skupina sedmi mužů brutálně napadla a vážně zranila číšníka | Video: PČR
 

Právě se děje

před 18 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy