Mimořádná zpráva

Šlachtova zpráva obsahuje odposlechy aktérů kauzy Vidkun. "Šlachta je vyřešenej," říká jeden z nich

Domácí Domácí
12. 8. 2016 10:30
Z odposlechů, které jsou součástí Šlachtovy čtyřicetistránkové zprávy, vyplývá, že vedení policie se mohlo snažit odstranit z vedení protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Karel Kadlec, který je obviněn v korupční kauze Vidkun, v jednom odposlechu říká: "Pan Šlachta je vyřešenej. Šlachta končí." Ve zprávě ovšem chybí přímý důkaz, který by dokazoval, že za snahou odstranit Roberta Šlachtu stojí někdo konkrétní z vedení policie.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: ČTK

Praha - Především odposlechy aktérů korupční kauzy Vidkun obsahuje Šlachtova čtyřicetistránková zpráva, kterou minulý měsíc předal poslancům ze sněmovní komise. Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta chce dokumentem dokázat, že za sloučením policejních útvarů pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu stojí těsné vazby mezi policejními špičkami, politiky a byznysmeny. Píše to páteční MF DNES. 

Téma Šlachtova konce se ve spise vyskytuje opakovaně. Ve zprávě se objevuje například přepis odposlechnutého rozhovoru mezi podnikatelem Ivanem Kyselým a tehdejším vysoce postaveným olomouckým policistou Karlem Kadlecem. Oba jsou obviněni v případu Vidkun, který se týká úniků informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření, a jsou v něm obviněni také dva vysoce postavení policisté. Kadlec na začátku loňského roku v olomoucké kavárně údajně Kyselému řekl: "Pan Šlachta je vyřešenej. Šlachta končí."

Ve zprávě ovšem chybí přímý důkaz, který by dokazoval, že za snahou odstranit Roberta Šlachtu stojí někdo z vedení policie nebo ministerstva vnitra. Zazní pouze jméno náměstka Zdeňka Laubeho. Zmiňuje se o něm Kadlec v jiném odposlechu, který detektivové nahráli.

"Přímo Laube si zavolal Milana (Pospíška, exšéfa kriminalistů, pozn. red)... a říkal: Dívej se, já když jsem nastoupil do funkce, tak jsem dostal úkol odrovnat Šlachtu," řekl údajně Kadlec.

Samotný Laube MF DNES vzkázal, že obsah rozhovorů považuje za drby. Stíhaný Kadlec se k odposlechům odmítl vyjádřit. Stejně tak je nekomentovali ani policejní prezident Tomáš Tuhý s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

ÚOOZ i protikorupční policie se sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu, která začala fungovat od 1. srpna. Robert Šlachta bude působit jako náměstek ředitele celní správy.

 

Právě se děje

Další zprávy