Šlachta musí u celníků ukázat dobré vztahy s policií. Kvůli práci překousnu cokoliv, vzkazuje šéfovi

Martin Ťopek Lukáš Prchal Martin Ťopek, Lukáš Prchal
9. 8. 2016 5:30
Robert Šlachta od září nastoupí do funkce náměstka pro pátrání na celní správě a má dva měsíce na to, aby přesvědčil vedení, že bude pro svůj nový útvar přínosný. I tak se ale bude muset zúčastnit výběrového řízení. Místo tak zatím nemá zdaleka jisté.
Robert Šlachta ještě jako šéf ÚOOZ.
Robert Šlachta ještě jako šéf ÚOOZ. | Foto: ČTK

Praha - Dva měsíce má nový zástupce ředitele celní správy Robert Šlachta na to, aby přesvědčil vedení, že bude přínosem v boji proti daňové kriminalitě.

"Jeho hlavní náplň práce bude vedení osmi odborů pátrání, ve kterých je šest set lidí. To znamená, že po něm budu chtít také dobrou spolupráci s policií, bez ní je naše práce vyloučená," říká generální ředitel celní správy Milan Poulíček. Právě jemu v pondělí Šlachta oznámil, že nabídku na post zástupce generálního ředitele přijímá.

Úkolem bývalého šéfa protimafiánského útvaru bude zejména ladění společných postupů s policejními složkami, mimo jiné s Národní centrálou boje proti organizovanému zločinu. Ta vznikla sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Šlachta kvůli tomu opustil policii, nyní by však měl úzce spolupracovat jak s bývalými podřízenými, tak s lidmi z kdysi "rivalského" protikorupčního útvaru.

Bývalý šéf ÚOOZ bude od září pověřen funkcí náměstka pro pátrání, na kterou ale bude vyhlášené výběrové řízení, kterým musí úspěšně projít. Své místo tak ještě nemá jisté.

Do té doby navíc musí prokázat, že skutečně zvládne spolupracovat s policií. Ladit společné postupy s ním budou jednak lidé, kteří ho z dob působení u policie "nemusí". A vedení policie se na druhou stranu nemusí líbit fakt, že náměstek celní správy bude spolupracovat i s lidmi, kteří se za Šlachtu otevřeně postavili a jeho odchod nesou nelibě. Právě to, jak rozdílně vnímají lidé Šlachtovu osobu, by mohlo chystanou spolupráci pokazit.

Šlachta si z toho ale těžkou hlavu nedělá. "Nemám problém s policií, pouze jsem měl problémy s některými lidmi. Ale kvůli práci jsem schopen překousnout cokoli," zdůrazňuje svoji profesionalitu.

Celníci a finanční policie

Kromě komunikace s bývalými kolegy se bude muset vyrovnat také s tím, že ministr vnitra Milan Chovanec chce od příštího roku obnovit finanční policii. Tu zrušil před deseti lety tehdejší ministr vnitra Ivan Langer.

Stejně jako celní správa má nový policejní útvar zkoumat daňové podvody. Spolupracovat tak budou konkurenční útvary, které pátrají po stejných věcech. "Pokud například zjistíme, že jdeme po stejném pachateli, tak je na státním zástupci, komu případ nechá. Není to však žádný kompetenční spor," vysvětluje šéf celníků Poulíček.

Podle vrchního státního zástupce Pavla Zemana se s nástupem Šlachty dá jistá soutěživost mezi celníky a policií očekávat.

"Musím říct, že zdravá rivalita není na škodu. Hlavně když se každý snaží ukázat, že je lepší než ten druhý. Protože z toho můžeme profitovat nejenom my, jako státní zástupci, ale všichni občané," myslí si Zeman. Podle něj ale rozhodně nenastane válka policistů. "Vím, že plukovník Šlachta je profesionál, nemyslím si, že by se snažil národní centrálu nějak podrážet," konstatuje.

Celní správa má ale ambice v dalších letech zcela převzít vyšetřování finančních deliktů. Zatím platí praxe, že po prověření předává spis policii, která jej dokončí až do fáze trestního řízení. Zhruba do tří let by už díky plánované změně legislativy měli celníci vést i vyšetřování, k čemuž jim mají pomoci dvě stovky nových lidí, mimo jiné zkušených vyšetřovatelů.

První z nich chce Šlachta oslovit hned po svém nástupu. "Myslím, že celníci jsou v některých věcech pozadu, takto trochu zmodernizujeme," dodává. Přivést chce v první řadě analytiky a IT experty.

Chtěl jsem vědět, co stojí za reorganizací policie, co je jejím účelem. Analýza mi ale předložena nebyla, proč se to děje, vlastně nevím, říká Zeman. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 57 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy