Velvyslanci nesouhlasí s informační tabulkou u sochy Koněva. Stropnickému poslali otevřený dopis

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2018 19:29
V otevřeném dopise adresovaném ministru zahraničí Martinu Stropnickému se proti záměru doplnit pomník maršála Koněva v Praze 6 informační tabulkou společně ohradili velvyslanci Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Ázerbájdžánu. "Myslím si, že v první řadě by se Rusko mělo omluvit, že se vůbec míchá do vnitřních záležitostí suverénního státu, což je Česká republika. A za druhé by s tím měli přestat," řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Socha maršála Koněva.
Socha maršála Koněva. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Skupina velvyslanců postsovětských zemí se ohradila proti plánu Prahy 6 umístit u sochy maršála Koněva v Bubenči informační tabuli připomínající i negativní pohled na jeho historickou roli. V otevřeném dopise adresovaném ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO) se proti záměru společně ohradili velvyslanci Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Ázerbájdžánu. Černínský palác připravuje odpověď v obdobné formě, řekla dnes mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

"Komunikace prostřednictvím otevřeného dopisu nás v této záležitosti překvapila. Odpověď připravujeme stejnou formou, ale její přesné znění v tuto chvíli nebudeme detailně sdělovat," uvedla Valentová.

"Rámcově můžeme říci, že bude v obdobném duchu jako naše reakce na diplomatickou nótu, kterou nám v této věci zaslala ruská ambasáda již loni v listopadu, tzn. pomník je majetkem Prahy 6 a je záležitostí dané samosprávy, jakým způsobem ho upraví," dodala.

V dopise, který je dostupný na webu ruské ambasády v ČR, diplomaté označují plán radnice za "pokus přepsat historii". "Pokládáme rozhodnutí vedení městské části za pokus zlehčit význam pomníku, který je symbolem vděčnosti obyvatel Prahy za osvobození," stojí v textu. Rozhodnutí Prahy 6 má podle velvyslanců politický podtext.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) řekl, že nechápe, proč někoho uráží snaha napravit hříchy minulosti. Dodal, že pomník byl postaven v době normalizace a byl míněn jako gesto zdůrazňující spojenectví s tehdejším Sovětským svazem. "Na tom pomníku je cedule, která není nic jiného než normalizační žvást," řekl starosta.

Tabulka umístěná na podstavci pomníku tituluje Koněva "dvojnásobným hrdinou Sovětského svazu a hrdinou Československé lidově socialistické republiky". Je na ní také uvedeno, že Koněv byl velitelem vojska, které zachránilo 9. května 1945 Prahu před zničením.

Kolář je přesvědčen, že správa pomníku je plně v rukou městské části. "Rusko se v tomto naprosto mýlí. Pomník je v majetku Prahy 6, Praha 6 se o něj stará, financuje jeho opravy a jako taková má právo rozhodovat o tom, co se s ním bude dít," míní.

Spor, který se týká úpravy pomníku sovětského vojevůdce, trvá již delší dobu. Socha byla několikrát poškozena a v minulosti vznikla i iniciativa požadující její odstranění. Loni v listopadu zastupitelstvo Prahy 6 schválilo umístění krátkého životopisu Ivana Koněva na podstavec sochy s cílem dodat pomníku historický kontext. Moskva se proti tomu vzápětí ohradila diplomatickou nótou. "Myslím si, že v první řadě by se Rusko mělo omluvit, že se vůbec míchá do vnitřních záležitostí suverénního státu, což je Česká republika. A za druhé by s tím měli přestat," podotkl Kolář.

Maršál Koněv (1897-1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi v roce 1961. V roce 1968 pak zaštítil zpravodajský průzkum Československa před vpádem vojsk Varšavské smlouvy.

Video: Protest proti odstranění sochy Koněva se proměnil v při mezi komunisty a aktivisty

Pietní shromáždění u pomníku maršála Koněva | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Další zprávy