Policie stíhá devět mužů za půlmiliardové úniky na daních, hrozí jim 13 let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2018 10:14
Škodu téměř půl miliardy korun způsobila podle brněnských kriminalistů organizovaná skupina devíti lidí, která krátila daně. Čtyři jsou stíháni na svobodě, další dva - cizí státní příslušníci jsou stíháni jako uprchlí. Zbylí tři obvinění, dva Češi a Slovák, byli nedávno odsouzeni za podobný trestný čin. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí policie Iva Knolová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Skupina podle brněnské expozitury NCOZ založila v letech 2008 až 2010 řetězec firem pro neoprávněné vylákání nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty.

"Za tímto účelem mělo dojít v České republice k založení řetězce společností, které při provádění obchodů plnily úlohy mezičlánků. Na pozice jednatelů měly být dosazovány osoby v rolích takzvaných bílých koní. Jako odběratelé nadhodnoceného zboží pak měly vystupovat společnosti z Iráku a Spojených arabských emirátů," uvedla mluvčí.

Kriminalisté se případem s krycím názvem BRUNO zabývali od roku 2010. Ze znaleckých posudků mimo jiné vyplynulo, že cena obchodovaného zboží, v tomto případě textilu, byla až desetinásobně navýšena a podle policie zjevně překračovala maloobchodní cenovou hladinu zboží běžně obchodovaného v cílovém státě.

Ve skupině bylo devět mužů. Hlavním organizátorem byl podle kriminalistů český občan pocházející z Iráku, další členové skupiny byli tři Iráčané, Slovák a čtyři Češi. Způsobená škoda dosáhla výše 470 milionů Kč, uvedla policie. Jako výnos z trestné činnosti kriminalisté zajistili několik nemovitostí v hodnotě desítek milionů korun.

V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným podle mluvčí trest odnětí svobody, jakožto účastníkům organizované zločinecké skupiny, až na 13 let a čtyři měsíce. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy