Policie stíhá devět mužů za půlmiliardové úniky na daních, hrozí jim 13 let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2018 10:14
Škodu téměř půl miliardy korun způsobila podle brněnských kriminalistů organizovaná skupina devíti lidí, která krátila daně. Čtyři jsou stíháni na svobodě, další dva - cizí státní příslušníci jsou stíháni jako uprchlí. Zbylí tři obvinění, dva Češi a Slovák, byli nedávno odsouzeni za podobný trestný čin. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí policie Iva Knolová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Skupina podle brněnské expozitury NCOZ založila v letech 2008 až 2010 řetězec firem pro neoprávněné vylákání nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty.

"Za tímto účelem mělo dojít v České republice k založení řetězce společností, které při provádění obchodů plnily úlohy mezičlánků. Na pozice jednatelů měly být dosazovány osoby v rolích takzvaných bílých koní. Jako odběratelé nadhodnoceného zboží pak měly vystupovat společnosti z Iráku a Spojených arabských emirátů," uvedla mluvčí.

Kriminalisté se případem s krycím názvem BRUNO zabývali od roku 2010. Ze znaleckých posudků mimo jiné vyplynulo, že cena obchodovaného zboží, v tomto případě textilu, byla až desetinásobně navýšena a podle policie zjevně překračovala maloobchodní cenovou hladinu zboží běžně obchodovaného v cílovém státě.

Ve skupině bylo devět mužů. Hlavním organizátorem byl podle kriminalistů český občan pocházející z Iráku, další členové skupiny byli tři Iráčané, Slovák a čtyři Češi. Způsobená škoda dosáhla výše 470 milionů Kč, uvedla policie. Jako výnos z trestné činnosti kriminalisté zajistili několik nemovitostí v hodnotě desítek milionů korun.

V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným podle mluvčí trest odnětí svobody, jakožto účastníkům organizované zločinecké skupiny, až na 13 let a čtyři měsíce. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy