reklama
 
 

Škrty u stavebního spoření neplatí, ruší je soud

27. 4. 2011 11:56
Ústavní soudci rozhodli o zrušení plánu Nečasova kabinetu, sklidili kritiku Klause

Brno - Ústavní soud zrušil škrty ve stavebním spoření, které prosadila vláda Petra Nečase a které se dotkly pěti milionů lidí.

Soud vyhověl stížnosti ČSSD. Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 ústavní soudci ruší s okamžitou platností.

Podle soudců lidé, kteří měli nárok na podporu od státu za rok 2010, splnili všechny zákonem stanovené podmínky, stát jim nesmí zpětně peníze vzít.

"Poté, co účastník splnil podmínky pro vznik nároku na státní podporu za určitý kalendářní rok, mohl legitimně očekávat, že právě ze strany státu nedojde dodatečně k jejich změně, respektive ke změně samotného nároku," rozhodli soudci s tím, že stát tak svým postupem a zpětným zdaněním podpory porušil práva lidí.

Verdikt vzápětí zkritizoval prezident Václav Klaus. "Ústavní soud se dnešním rozhodnutím zrušit úsporné změny ve stavebním spoření pohybuje mimo českou ústavu a vstoupil do čisté politiky," prohlásil podle ČTK.

Zásah do práv lidí

Soudci uvedli, že Kalouskovo ministerstvo maskovalo nepřípustnou formu zpětné retroaktivity jako srážkovou daň.

Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechali soudci platit ještě do konce roku. Na rozdíl od zvláštní daně není snížení státní podpory protiústavní, vláda tak dostala čas změny znovu přijmout.

Podle soudců bylo přijetí zákona ve stavu legislativní nouze neústavní, vláda nedokázala vysvětlil, proč vlastně stav legislativní nouze využila a jaké škody Česku hrozily.

Podle soudců důvodem nemůže být důvodem pro urychlené schválení zákona obecné a hypotetické riziko, nepodložené žádnými konkrétními daty, že by případné nepřijetí návrhu zákona mohlo mít negativní dopad na hodnocení České republiky ze strany ratingových agentur

Podle ministra financí Miroslava Kalouska, který tvrdil, že postup vlády byl v pořádku, se verdiktem soudu zvýší letošní schodek o 6 miliard korun. „Do měsíce předložím vládě varianty, kde chybějící miliardy vzít," řekl Kalousek, který ale neuvedl, kde peníze vezme.

Sociální demokraté napadli jak obsah změn ve stavebním spoření a nepřípustnou zpětnou účinnost, tak také způsob přijetí zákona.

Sliby úspor

Podle sociálních demokratů zákon zasáhl do vlastnického práva lidí tím, že zpětně ruší nároky vzniklé podle dosavadních zákonů a právoplatně uzavřených smluv o stavebním spoření.

Vládní koalice snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření.

Koalice také zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory.

Vláda si od snížení státní podpory stavebního spoření slibovala úsporu asi šesti miliard korun jen za letošní rok. Příští rok by stát mohl uspořit 6,5 až 8,5 miliardy korun.

autor: Tomáš Fránek | 27. 4. 2011 11:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama