Škrty neplatí, soudci mají nárok na vyšší platy

Tomáš Fránek
16. 5. 2012 9:50
Ústavní soud se zastal soudců ve sporu se státem o výši platů
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek.
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud se znovu zastal soudců. Zrušil základnu pro soudcovské platy na roky 2012 až 2014.

Znamená to, že soudci s největší pravděpodobností dosáhnou na zvýšení platů. Politici mají do konce letošního roku přijmout úpravu soudcovských platů.

"Platy soudců mají být stabilní nesnižovatelnou veličinou, nikoli pohyblivým faktorem, s nímž kalkuluje to či ono vládní uskupení například proto, že se mu zdají platy soudců příliš vysoké ve srovnání s platy státních zaměstnanců nebo ve srovnání s jinou profesní skupinou," rozhodli ústavní soudci.

Platy se snižují, odměny rostou

Ústavní soudci poukázali na to, že stát se sice odvolá na úspory, zároveň ale rozdává vysoké odměny některým úředníkům.

"Snižování platu soudců je provázeno paradoxně rozpornými skutečnostmi: na straně jedné je odůvodňováno zákonodárcem nutností úspor veřejných financí, na straně druhé je dlouhodobě provázeno zvyšováním platů ve veřejné správě (spjatým namnoze s poskytováním mimořádných odměn či smluvních platů)," uvedli ústavní soudci ve svém verdiktu.

Soudci si dlouhodobě stěžují na platové kroky ze strany státu, ať už jde o zmrazení, nebo přímé snižování platu.

Podle návrhu Městského soudu v Brně nepřispěla žádná skupina státních zaměstnanců v letech 2000 až 2011 ke stabilizaci a reformě veřejných financí a k řešení důsledků ekonomické krize tolik jako soudci.

Každý soudce kvůli úsporám a škrtům přišel o statisíce korun. Reálné příjmy v justici podle soudců dlouhodobě klesají a postupně se přibližují průměrným platům vysokoškoláků.

Pevně daná platová základna pro období 2012 až 2014 je 56 849 korun. Od této částky se příjmy konkrétních soudců odvozují na základě funkcí a odpracovaných let. Zákon zároveň obsahuje trvalý koeficient pro výpočet platové základny. Ten se ale neuplatňuje v obdobích, pro která zákon výslovně určuje fixní základnu.

Koeficientem se násobí průměrný plat státních zaměstnanců. Dříve zákon stanovoval, že soudcovské platy mají být trojnásobné, avšak nynější úprava hovoří jen o 2,5násobku oproti průměru v nepodnikatelské sféře.

Do konce roku 2014 se koeficient ještě přímo neaplikuje, platy se mají odvozovat od fixní základny. Soudci ale se snížením koeficientu nesouhlasili.

Stabilní plat

Ústavní soud už několikrát politiky kritizoval za snahu zasáhnout do platů soudců. Podle Ústavního soudu se mohou snižovat jen za zcela výjimečných okolností. Loni soudci zrušili platovou základnu pro minulý rok - byla ještě nižší než ta aktuální.

Ještě dříve Ústavní soud zrušil také čtyřprocentní snížení platů, které schválila vláda Jana Fischera. Příjem soudců by měl podle soudu být stabilní jako jedna z pojistek nezávislosti justice.

 

 

Právě se děje

Další zprávy