Škrtněte nezávislé úřady ze služebního zákona, žádá opozice

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 6. 2014 13:50
Zákon o úřednících by se podle ODS a TOP 09 neměl vztahovat na ochránce hospodářské soutěže, statistiky nebo úřad pro jadernou bezpečnost.
Marek Benda na volebním štábu ODS
Marek Benda na volebním štábu ODS | Foto: ČTK

Praha – Opoziční pravicoví politici ODS a TOP 09 odmítají, aby nově připravovaný zákon o státní službě platil i pro šéfy z nezávislých státních úřadů. Z chystané novely tak nyní, měsíc před plánovaným schvalováním ve Sněmovně, chtějí nechat některé instituce vyškrtnout.

Jde například o Český statistický úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo Úřad pro ochranu osobních údajů.

Poslanci argumentují tím, že tyto úřady často mají státní správu kontrolovat nebo se s ní dostávají do sporu. Proto by měly být zcela nezávislé.

"Proč je tam antimonopolní úřad, ÚOOÚ a statistický úřad? Ty mají do značné míry kontrolní moc nad státní správou,“ napadl koaliční návrh Marek Benda z ODS.

TOP 09: Škrtněte tři úřady

TOP 09 předložila pozměňovací návrh, ve kterém navrhuje vyřadit kromě statistického úřadu také báňský či jaderný úřad. "Český statistický úřad má připravovat nezávislé oficiální statistiky," uvedla poslankyně Věra Kovářová (TOP 09).

Návrh však nejspíš neprojde. Větší šanci podle všeho mají jen komunisté, kteří požadují, aby byl ze zákona vyjmut pouze šéf Českého statistického úřadu.

ODS svůj návrh teprve chystá, podle Bendy se na něm může objevit větší množství institucí. "Je snaha, aby celou státní službu včetně všech nezávislých regulátorů ovládla tato vláda. Ten zákon je absolutně nehlasovatelný. Je to absurdní,“ dodal Benda.

Zástupci vlády oponují tím, že úřady díky služebnímu zákonu naopak získají větší nezávislost na politicích.

"Zvýší se nezávislost těchto úřadů mimo jiné proto, že na pozice jejich ředitelů budou výběrová řízení závazná pro vládu. Možná i nadbytečně, protože vláda nese odpovědnost za jmenování ředitelů,“ uvedl Jeroným Tejc, předseda ústavně-právního výboru, který se novelou ve středu zabýval.

Před poslance z výboru vystoupil také šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj, který byl původně proti tomu, aby jeho úřad pod zákon spadal. Současnou podobu návrhu zákona však označil za kompromis. "Současný kompromis je plně vyhovující, našemu úřadu zajišťuje potřebnou samostatnost a možnost rozhodovat bez politických vlivů,“ řekl Rafaj.

K pozměňovacím návrhům se během středečního odpoledne vyjádří i koaliční rada. Zástupci vládnoucích ČSSD, ANO a lidovců navíc chtějí narychlo do zákona prosadit ještě dodatečné změny.

Oproti původním plánům chce ze seznamu vyškrtnout generální štáb armády a zrušit možnost snížit úředníkům osobní příplatek kvůli úsporám.

Kolik to bude stát? Nevíme

Koalice chce měnit ještě proceduru systemizace státních úřadů, složení komisí pro výběr vedoucích úředníků a úřednické zkoušky. Vyplynulo to z vyjádření náměstkyně ministra pro legislativu Kateřiny Valachové.

Poslanci také opakovaně kritizovali nestandardní způsob schvalování zákona. Zatím se například neví, kolika úředníků se bude zákon týkat a kolik bude změna stát. Čísla poslanci dostanou na stůl až v polovině července, tedy těsně předtím, než budou o zákonu hlasovat ve druhém čtení na mimořádné schůzi.

Součástí zákona o státní službě je také balík změnových zákonů, který upravuje zákony dotčených úřadů. Ten ovšem Sněmovna projedná zvlášť jako poslaneckou iniciativu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 21 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy