Škrlová Klokánek nepoškodila, potvrdil odvolací soud

Lenka Smyčková
20. 8. 2008 11:49
Převleky Aničky z Kuřimi byly opět před soudem
Barbora Škrlová u soudu
Barbora Škrlová u soudu | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Dvě hlavní aktérky v kauze týraných dětí z Kuřimi - Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová - nepoškodily organizaci Klokánek, když Barboru vydávaly za třináctileté dítě.

Převleky z kauzy Kuřim se dnes dostaly před Krajský soud v Brně a ten potvrdil původní rozhodnutí nižší instance.

Městský soud v Brně už v květnu rozhodl, že Škrlová s Mauerovou se trestného činu poškozování cizích práv nedopustily. Státní zástupkyně s tím ale nesouhlasila a okamžitě se proti rozsudku odvolala.

Aféra mistryně převleků tak zamířila ke krajskému soudu.

Utrpěla pověst Klokánku?

Když policisté odhalili týrání chlapců Mauerových, ocitla se třináctiletá "Anička" spolu s nimi v zařízení Fondu ohrožených dětí - Klokánku. Odtud utekla a bylo po ní vyhlášeno pátrání.

Později se potvrdilo, že Anička neexistovala, pouze se za ni vydávala třiatřicetiletá Škrlová.

Podle pracovníků Klokánku tím značně utrpěla pověst zařízení. Lidé si z nich dodnes "utahují", že nepoznají dítě od dospělého. Neustálá přítomnost policie a novinářů v Klokánku a jeho okolí měla navíc podle jeho šéfové Ditty Pokorné nepříznivý vliv na psychiku zaměstnanců.

Soud ale dnes znovu rozhodl, že tato škoda nevznikla úmyslně a nejednalo se tak o trestný čin.

Čtěte zde: 1. verdikt v kauze Kuřim: Škrlová a Mauerová bez trestu

"Falešná identita neměla sloužit k poškození práv Klokánku, byla vytvořena za zcela jiným účelem. Kvůli vytvoření 'nové osobnosti'. Umístění v Klokánku nebylo v plánu obžalovaných," odůvodnil tehdy verdikt soudce Jaroslav Chochola.

Kateřina Mauerová se svým obhájcem Pavlem Holubem
Kateřina Mauerová se svým obhájcem Pavlem Holubem | Foto: Ondřej Besperát

Zaměstnanci zařízení prý navíc nesplnili řádně všechny povinnosti, díky kterým mohla pravda vyjít najevo už při přijímání "Aničky" do Klokánku. Lékařka ji například při vstupní prohlídce nesvlékla do spodního prádla.

Poškozování cizích práv je jen střípkem z celé kuřimské kauzy. V té je obžalováno šest lidí, čtyři můžou za týrání dostat až dvanáct let vězení, zbylí pak osm let. Sestry Mauerovy a Barbora Škrlová jsou ve vazbě.

Soud s šesticí obžalovaných bude pokračovat až 15. října. Do té doby vznikne revizní posudek na Škrlovou - posudky obhajoby a obžaloby jsou totiž naprosto odlišné.

Čtěte zde: Je Škrlová oběť, nebo herečka? Vědecky obojí

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy