reklama
 
 

Škrlová Klokánek nepoškodila, potvrdil odvolací soud

20. 8. 2008 11:49
Převleky Aničky z Kuřimi byly opět před soudem

Brno - Dvě hlavní aktérky v kauze týraných dětí z Kuřimi - Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová - nepoškodily organizaci Klokánek, když Barboru vydávaly za třináctileté dítě.

Převleky z kauzy Kuřim se dnes dostaly před Krajský soud v Brně a ten potvrdil původní rozhodnutí nižší instance.

Městský soud v Brně už v květnu rozhodl, že Škrlová s Mauerovou se trestného činu poškozování cizích práv nedopustily. Státní zástupkyně s tím ale nesouhlasila a okamžitě se proti rozsudku odvolala.

Aféra mistryně převleků tak zamířila ke krajskému soudu.

Utrpěla pověst Klokánku?

Když policisté odhalili týrání chlapců Mauerových, ocitla se třináctiletá "Anička" spolu s nimi v zařízení Fondu ohrožených dětí - Klokánku. Odtud utekla a bylo po ní vyhlášeno pátrání.

Později se potvrdilo, že Anička neexistovala, pouze se za ni vydávala třiatřicetiletá Škrlová.

Podle pracovníků Klokánku tím značně utrpěla pověst zařízení. Lidé si z nich dodnes "utahují", že nepoznají dítě od dospělého. Neustálá přítomnost policie a novinářů v Klokánku a jeho okolí měla navíc podle jeho šéfové Ditty Pokorné nepříznivý vliv na psychiku zaměstnanců.

Soud ale dnes znovu rozhodl, že tato škoda nevznikla úmyslně a nejednalo se tak o trestný čin.

Čtěte zde: 1. verdikt v kauze Kuřim: Škrlová a Mauerová bez trestu

"Falešná identita neměla sloužit k poškození práv Klokánku, byla vytvořena za zcela jiným účelem. Kvůli vytvoření 'nové osobnosti'. Umístění v Klokánku nebylo v plánu obžalovaných," odůvodnil tehdy verdikt soudce Jaroslav Chochola.

Zaměstnanci zařízení prý navíc nesplnili řádně všechny povinnosti, díky kterým mohla pravda vyjít najevo už při přijímání "Aničky" do Klokánku. Lékařka ji například při vstupní prohlídce nesvlékla do spodního prádla.

Poškozování cizích práv je jen střípkem z celé kuřimské kauzy. V té je obžalováno šest lidí, čtyři můžou za týrání dostat až dvanáct let vězení, zbylí pak osm let. Sestry Mauerovy a Barbora Škrlová jsou ve vazbě.

Soud s šesticí obžalovaných bude pokračovat až 15. října. Do té doby vznikne revizní posudek na Škrlovou - posudky obhajoby a obžaloby jsou totiž naprosto odlišné.

Čtěte zde: Je Škrlová oběť, nebo herečka? Vědecky obojí

autor: Lenka Smyčková | 20. 8. 2008 11:49

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama