Skoro třetina stanic naměřila teplotní rekordy, bylo i přes 20 stupňů Celsia

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2021 18:45
Česko po nedávných mrazech a vydatném sněžení zažívá tento týden nezvykle teplé počasí. Dosud nejvyšší únorovou teplotu ve čtvrtek naměřilo dvacet stanic a 47 ze 154 stanic měřících alespoň třicet let přepsalo rekord pro čtvrteční den. Nejtepleji bylo v Byňově na Českobudějovicku, kde naměřili 20,1 stupně Celsia. V Ropici na Frýdecko-Místecku teploměr ukázal rovných dvacet stupňů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Tam, kde vydržela nízká oblačnost nebo mlha, bylo ale výrazně chladněji. Týkalo se to Polabí, dolního Poohří a oblasti Znojemska, kde teploty nepřesáhly devět stupňů Celsia. Nejchladněji, stejně jako ve středu, bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili pouze 3,9 stupně, uvedli meteorologové na webu. Před víkendem dorazí do Česka studená fronta, citelně se ochladí.

Předpověď počasí

■ Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, v Čechách místy déšť a v polohách nad 400 metrů sněžení. Přes den bude +3 až ‑1 stupeň Celsia.

■ V pátek se mírně ochladí a vyjasní. Srážky meteorologové neočekávají.

■ Silvestr bude na horách jasný až skoro jasný, v nížinách zataženo s nízkou oblačností. Teploty se budou držet mezi +2 až ‑2 stupni Celsia.

■ Na Nový rok začne oblačnosti přibývat. Teploty se budou držet mezi 0 až 4 stupni Celsia.

Před víkendem dorazí do Česka studená fronta, citelně se ochladí, a meteorologové už proto v příštích dnech teplotní rekordy nečekají. Ještě v pátek se budou maximální teploty pohybovat mezi 12 až 16 stupni, chladněji bude na severozápadě země a v oblastech, kde se udrží nízko mraky. V dalších dnech už teploměr ukáže nanejvýš pět až devět stupňů.

Ve středu bylo nejtepleji ve Vidnavě na Jesenicku, kde naměřili 20,7 stupně Celsia. Bezmála jarní počasí v Česku panovalo také v úterý, kdy bylo maximem 20 stupňů Celsia ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Stále nepřekonaným únorovým maximem v Česku je 22 stupňů Celsia, naměřených 27. února 1994 v Českém Krumlově.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy