Skončilo volno, začíná klasická zima. Bude mráz i sníh

Dagmar Honsová, Meteopress
3. 1. 2010 17:02
Máme před sebou mrazivý týden, i nadále bude sněžit
Sněhová záplava v okolí Morávky, okres Frýdek Místek.
Sněhová záplava v okolí Morávky, okres Frýdek Místek. | Foto: Šárka Lapáčková

Česko - Zatímco většina Vánoc, Silvestra i dní mezi svátky byla spojena s nevlídným počasím a oblevou, během prvního lednového víkendu se na většině území objevilo sněžení nebo alespoň sněhové přeháňky.

A v týdnu, kdy se většina národa po dlouhém volnu vrací do práce, má klasická zima propuknout naplno. Nejintenzivněji by mělo sněžit ve středu.

Na konci víkendu bylo na horách až 70 cm sněhu, od 1 do 9 centimetrů napadlo na většině míst.

Také teplota vzduchu oproti minulým dnům o víkendu výrazně poklesla, nedělní nejnižší ranní teploty v horských oblastech klesaly k -12 °C.

Pondělí odstartuje oblačnou až polojasnou oblohou, slabé sněhové přeháňky se srážkovými úhrny do 2 cm očekáváme pouze ojediněle. Nejnižší ranní teploty budou v Čechách klesat k -4 až -8 °C, na Moravě a ve Slezsku při zmenšené oblačnosti až k -13 °C. Odpolední teploty se zastaví na -5 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C.

Také úterní den začne polojasnou až oblačnou oblohou a ranními teplotami v intervalu -6 až -10 °C, v horských oblastech až -12 °C. Odpolední teploty opět zůstanou pod bodem mrazu mezi -5 až -1 °C. Odpoledne počasí u nás začne od jihu ovlivňovat tlaková níže, která přinese přibývání oblačnosti a zejména do východní poloviny území trvalé sněžení.

Během noci z úterý na středu tak může napadnout v nižších polohách až 12 cm sněhu, v Jeseníkách a Beskydech až 15 cm. Také středa bude ve znamení velké oblačnosti, na většině území s občasným sněžením. Na celém území by tak mohlo napadnout dalších 2 až 8 cm sněhu. Ranní teploty klesnou na -5 až -9 °C, odpolední zůstanou v intervalu -5 až -1 °C.

Ve čtvrtek a v pátek bude přechodně oblačnosti méně a sněhové přeháňky přijdou jenom ojediněle. Ranní teploty budou i nadále klesat k -5 až -9 °C, v horských oblastech k -12 °C. Denní zůstanou v intervalu -5 až -1 °C.

O víkendu už bude oblačnosti a občasného sněžení na většině území přibývat. Denní teploty zůstanou pod bodem mrazu.


 

Právě se děje

Další zprávy